آیین اختتامیه و اهدای جوایز ۹۶ نفربرتر و برگزیده دومین جشنواره نشاط علمی “مسابقات بزگ ساری کاپ ” در ۱۸ رشته مختلف علمی در روز سیزدهم آبان ماه مصادف با روز دانش آموز برگزار شد.

*مشکل نظام آموزشی، نبود مهارت گرایی است
کوروش یوسفی عضو شورای شهر ساری و رییس کمیسیون فرهنگی شورا، معلم و مدرس در این آیین با اشاره به ۱۳ آبان ” روز دانش آموز ” گفت: در تسخیر لانه جاسوسی، تفکر استکبار ستیزی و مقاومت شکل گرفت و این حرکت و نگاه، به انقلاب و مردم ما عزت داد و امروز پیشرفت و توسعه در کسب علم و دانش و مهارت و دنیای تکنولوزی از اثرات تفکر انقلابی بودن است.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر ساری با ابراز امیدواری از اینکه دانش آموزان و دانشجویان برای ساختن یک زندگی خوب به علم و سوادمالی، سواد ارتباطی و سواد عاطفی نیاز دارند، از آنها می‌خواهم که در این ایام شیرین علم آموزی، از وقت خود برای ارتقای توانمندی‌هایشان استفاده کنند.
کوروش یوسفی با بیان اینکه ۶۰ درصد اشتغال در ۱۴۰۰ تغییر می یابد، گفت :دنیای امروز دنیای مهارت است و هرلحظه در حال تغییر و غیر قابل کنترل، در این دنیا چاره ایی جز کسب علم و دانش همراه با مهارت اندوزی نیست تا دچار سردرگمی و یا بی هدفی در دنیای امروز نشویم.
عضو فرهنگی شورای شهر ساری با سابقه ۲۵ سال تدریس در مدارس گفت : خلاقیت پروری و مهارت آموزی از حلقه های مفقوده ی دنیای آموزش ماست، راه نجات جوانان آینده کشورمان به مدارک تحصیلی بالا و بالاتر نیست، نیاز به مهارت بالاتر داریم.
یوسفی با اشاره به اینکه ساری جوانانی دارد سرشار از قابلیت ها و سرشار از پتانسیل های درونی که می توانند با آموزش های مهارتی تبدیل به یک سرمایه بزرگ شوند پس باید مهارت آموزی به صورت جدی در بین خانواده ها، مدارس و جامعه نهادینه شود، خاطر نشان کرد: متاسفانه درخواست های اشتغال زیادی از جوانان دارم که طی ۱۱ سال تدریس در تیزهوشان از شاگردانم بودند و تنها دخیره علمی آنها مدرک بود و بس، زیرا جایگاه اجتماعی افراد و همچنین میزان دستمزد بر اساس مدرک تعریف شد نه تخصص و مهارت !

* خلاقیت امری اجتماعی و مبتنی بر پرورش است
در این آیین محمد محبوب معاون فرهنگی اجتماعی شهردار ساری، با تاکید براینکه خلاقیت امری اجتماعی و مبتنی بر پرورش است تا امری ذاتی،خاطر نشان کرد: ترویج گفتمان علم و فناوری در میان دانش‌آموزان اصلی‌ترین راهبرد “جشنواره نشاط علمی” است و با ارائه تکنیک‌های علمی و کاربردی در جهت شناسایی، سنجش، ارتقاء و تقویت خلاقیت نونهالان و دانش‌آموزان تلاش می‌کند زمینه تربیت نسلی هوشمند و سالم را برای آینده جامعه فراهم کند.
محبوب با بیان اینکه با برگزاری “جشنواره نشاط علمی”، مسیر را برای ارائه برنامه‌های وسیع، کارآمد و ارزان برنامه های استعدادیابی فراهم کرده ایم، اظهار داشت: آگاهی یافتن دانش آموزان از سطح خلاقیتشان، پرورش آنها و تلاش جهت تقویت مهارت‌های خلاقانه مورد نیاز، از اصلی‌ترین اهداف بشمار می رود و تمام مراحل آموزش، تعامل و ارتباط مشاوران و کارشناسان نیز به صورت حضوری اجرا می شود.
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار ساری گفت: شهرداری ساری با هدف توسعه مبانی خلاقیت، آشناسازی خانواده با مفاهیم خلاقیت، بستری را فراهم نموده تا با بروز و نوآوری خلاقیت فرزندان ساروی در مقطع دانش‌آموزی ،تعداد افراد خلاق و نوآور در نسل آینده، به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

*همسویی آموزش و مهارت با بازار کار
دلیری رییس ورزش و جوانان شهرستان ساری در حاشیه مراسم باتاکید براینکه هموار شدن مسیر پرورش خلاقان،‌ فناوران و نوآوران آینده از اصلی‌ترین دغدغه مسولان باشد، تصریح کرد: بناست فرزندان و دانش آموزان امروز درآینده با خلاقیت و نوآوری، بر مبنای دانش و فن ‌‌آوری ضمن حل مشکلات کشور، بسترساز توسعه علم و فناوری باشند.
دلیری با اشاره به ترویج و تثبیت گفتمان علم و فناوری میان دانش آموزان و دانشجویان باید با مهارت آموزی ، آنها را آماده ورود به کار کنیم و اساسا آموزش کاملا باید مرتبط با بازار کار باشد.
*درآیین اختتامیه دومین جشنواره نشاط علمی” مسابقات ساری کاپ ” از ۹۶ دانش آموز برتر شرکت کننده در مسابقه در ۷ بخش شامل رباتیک، دومینو، روبیک، بازی های فکری، لیوان چینی و موشک آبی، اوریگامی ، تقدیر و جوایز اهدا شد.