غاز نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در مازندران

نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم وارش،در سالن سینما آزادی بابل با حضور مسئولان کشوری و استانی و فیلم‌سازان داخلی و خارجی رسما آغاز به کار کرد

به گزارش خبرنگار خبر گزاری شبستان مراسم افتتاحیه  نهمین دوره جشنواره وارش  با اکران فیلم مستند تحسین شده ‘لوتوس’ اثر محمدرضا وطن‌دوست فیلمساز مازندرانی در سینما آزادی بابل انجام شد.

«محمود شالویی »در این مراسم گفت: وارش یکی از مهم ترین رویداد سینمایی در این منطقه می باشد که می تواند منافع بین المللی زیادی برای مازندران و کشور  داشته باشد.

 وی همچنین  تاکید کرد:حضور شخصیت های خارجی در بابل و مازندران فرصتی برای معرفی ظرفیت های فرهنگی و حتی اقتصادی استان به سایر کشورهاست.

شالویی به وقفه ۴ ساله این رویداد هنری اشاره کرد و افزود: تلاش بسیاری صورت گرفته تا این جشنواره دوباره احیا شود و امید است با بالندگی این جشنواره دیگر شاهد توقف آن نباشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: جذب حدود یک هزار و ۷۰۰ فیلم خارجی توسط وارش و حضور فیلمسازان و چهره های سینمایی از کشورهای همسایه اهمیت برگزاری مستمر وارش را نشان می دهد ، ضمن این که توجه این جشنواره به موضوع فرهنگ عامه نیز آن را نسبت به سایر جشنواره های سینمایی متمایز کرده است.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره علاوه بر مسئولان استانی و شهرستانی ، « ادوارد پیچوگین » رئیس آکادمی لنین فیلم روسیه،«سرگئی دوروتسوی » عضو هیأت داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم وارش و برخی هنرمندان از جمله مهرداد اسکویی، بهزاد فیروزی، محمدرضا وطن دوست در این مراسم حضور داشتند.

به گزارش شبستان ۳ هزار و ۳۰۰ اثر به دبیرخانه فیلم وارش ارسال شد که هزار و ۷۰۰ فیلم در بخش بین المللی و هزار و ۶۰۰ فیلم در بخش ملی شرکت داده شدند.

علاوه بر بخش‌ های مسابقه ملی و بین‌ المللی، ترنه‌ وا، جنگل‌ های هیرکانی، چشم‌ انداز فیلم‌ های مردم‌ شناسی کشور آذربایجان و مرور فیلم‌ های مردم‌ شناسی استان گیلان، نمایش فیلم‌ های بومی استاد ‘فرشاد فداییان’ مستندساز باسابقه مازندرانی هم در برنامه اکران فیلم‌های وارش قرار دارد.

 این جشنواره تا ۱۳ اردیبهشت ماه بصورت همزمان در سه شهر بابل ،ساری و رامسر برگزار می شود.

اکران های مردمی در سالن سینما آزادی شهر بابل و اکران های ویژه با برنامه های ویژه بومی محلی در دوسالن کاخ جشنواره در مجتمع فرهنگی سینمایی وارش در بلوار نوشیروانی برگزار خواهد شد.

سالن های اکران در رامسر نیز دانشگاه آزاد و سینما آرامش این شهر ودر ساری نیز سینما کانون خواهد بود.

اکران فیلم‌ ها از ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌ شود و تا ۱۲ شب ادامه خواهد داشت ، و همه سانس ها رایگان می باشد.