ط لوله انتقال گاز دامغان_کیاسر_ساری_نکا با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی و استاندار مازندران در ساری افتتاح شد.

عملیات انتقال گاز دامغان-کیاسر-ساری-نکا  با حضور وزیر نفت در ساری آغاز شد.

به گزارش  تسنیم، خط انتقال گاز دامغان-کیاسر-ساری-نکا با حضور وزیر نفت، استاندار مازندران، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهرهای استان در ایستگاه انتقال گاز شهرستان ساری در روستای گلما آغاز شد.

با احداث این خط ۱۷۰ کیلومتری به قطر ۴۲ اینچ یکی از اهداف راهبردی دولت و اولویت‌های شرکت ملی گاز ایران در برنامه اجرایی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران قرار دارد.

این خط در حوالی دامغان از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ پارچین-سنگ‌بست در جنوب رشته کوه البرز منشعب شده و پس از عبور از مناطق مختلف کوهستانی-جنگلی و شهرهای کیاسر و ساری در منطقه پمبه‌چوله در شمال شهر ساری به خط انتقال گاز ۳۰ اینچ قدیم شمال و شمال‌شرق کشور متصل شد و پس از آن به طول ۲۰ کیلومتر به موازات خط مذکور تا نکا ادامه می‌یابد.

این خط انتقال در طول مسیر خود از آبروها، رودخانه‌های فصلی و دائمی، مناطق جنگلی و باتلاقی، کوهستانی و صعب‌العبور، جاده‌ها، زمین‌های زراعی و مناطق کوهستانی عبور کرده و در طول مسیر خود حداقل ۵۵ بار با رودخانه تجن تلاقی داشته است.

با بهره‌برداری از این خط گاز استان مازندران علاوه بر مسیرهای قبلی به طور مستقیم از شبکه سراسری خطوط لوله و از گاز تولیدی عسلویه تأمین شده است پایدار و تقویت شبکه تأمین گاز استان‌های شمالی کشور را به دنبال خواهد داشت. این پروژه می‌تواند به عنوان زیرساختی برای توسعه تجارت گاز ترکمنستان در جهت افزایش واردات ترانزیت و مبادله گاز مورد استفاده قرار گیرد. طراحی و اجرای این پروژه توسط شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و با استفاده از توانمندی‌های پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی در سخت‌ترین شرایط اجرایی انجام شده است.