نمایشگاه کشفیات یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران در موزه تاریخ شهر ساری (خانه کلبادی) افتتاح شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران خبر داد

انهدام ۴۴ باند قاچاق اشیای تاریخی در مازندران طی ۸ ماه

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران از انهدام ۴۴ باند قاچاق اشیای تاریخی در استان خبر داد و گفت: این اشیا در مدت ۸ ماه گذشته با تیزبینی و ورود به‌موقع مأموران یگان حفاظت در محل خرید و فروش و وقوع جرم، به‌دست آمده است.
ناصر علی‌نژاد امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه کشفیات یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران که در موزه کلبادی ساری برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری اظهار کرد: این کشفیات مربوط به هشت ماه اخیر و شامل  ۲ هزار و ۴۰۰ قطعه شیء تاریخی به همراه ادوات و تجهیزات حفاری است.

وی با بیان اینکه تمامی کشفیات در محل خرید و فروش و وقوع جرم در محدوده مازندران اتفاق افتاده است، تصریح کرد: در بین آثار قیمتی، اشیایی از استان گلستان نیز  به‌چشم می‌خورد، عاملان خرید و فروش این اشیاء با تیزبینی و ورود به‌موقع یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران ادامه داد: در هشت ماه گذشته ۴۲ هزار بازدید از آثار ثبتی و حفاظتی مربوط به حوزه استحفاظی استان انجام شده است که منجر به انهدام ۴۴ باند قاچاق اشیاء و دستگیری ۱۸۷ متخلف شده است.

علی‌زاده خاطرنشان کرد: کارکنان یگان حفاظت در تمامی شهرستان‌های مازندران حضور دارند و این استان به‌واسطه قدمتی که دارد، تاکنون ۲ هزار و ۳۰۰ اثر حفاظتی و ۷۵۰ اثر ثبتی را زیر پوشش دارد.

وی ادامه داد: با مشارکت مردمی در حفظ و حراست از آثار تاریخی، ورود انجمن‌ها و دوستداران میراث و پایگاه‌های مقاومت بسیج و مسؤولان محلی شامل دهیاران و شوراهای محلات، اطلاع‌رسانی به‌موقع صورت پذیرفت و مانع از سودجویی افراد مترصد فرصت شده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران از مردم و آنهایی که دغدغه میراث کهن ایران‌زمین را دارند طلب یاری کرد و گفت: از شهروندان می‌خواهیم تا هرگونه جرائم و حفاری‌های غیرمجاز، تخریب آثار باستانی و میراثی در مازندران را از طریق تماس با شماره‌های ۳۳۳۹۱۰۰۷ و ۰۹۱۱۶۹۹۰۰۷ در هر ساعت از شبانه‌روز به یگان حفاظت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اطلاع دهند.

علی‌زاده در پایان از مسؤولان دستگاه‌های قضایی و قضات استان به‌دلیل حمایت‌های همه‌جانبه از یگان حفاظت میراث فرهنگی مازندران قدردانی و اظهار کرد: به‌طور قطع همکاری‌های تنگاتنگ کارکنان انتظامی و قضایی مازندران کمک‌کار  مجموعه یگان حفاظت استان است و تلاش‌های بی‌وقفه آنها را ارج می‌نهیم.