مازندران و ولگاگراد روسیه تفاهم نامه همکاری امضا کردند

 تفاهمنامه همکاری اقتصادی میان مازندران و ولگاگراد روسیه روز سه شنبه در ساری به امضای استانداران این دو استان رسید.

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه همکاری که در راستای برنامه های کمیسیون مشترک اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دومای روسیه است، در پی سفر یک روزه هیات ۴۰ نفری ولگاگراد به مازندران نهائی شد و در محل استانداری مازندران به امضای محمد اسلامی و ‘اندری ایوانوویچ بوچاروف’ رسید.
بر اساس این تفاهمنامه مقرر شد تا حجم مبادلات میان دو استان بر اساس سهمی که امروز پایه گذاری شده است رشد جهشی را تجربه کند.
امضا کنندگان این تفاهمنامه تاکید کردند که در آینده نزدیک هدف ۲۰۰ میلیون دلاری برای مبادلات تجاری میان مازندران و ولگاگراد محقق خواهد شد.
در این تفاهم نامه مقرر شد تا معاونان استانداران مازندران و ولگا گراد ماهانه پیشرفت همکاری های اقتصادی را بر اساس مفاد تفاهمنامه رصد و مشکلات احتمالی را برای گفت و گو و رفع آنها به استانداران گزارش دهند.
همچنین همزمان با سفر هیات ولگاگرادی به مازندران، تفاهمنامه ای هم بین اتاق های بازرگانی دو استان و دانشگاه کشاورزی ساری و دانشگاه ولگراد روسیه امضا شد .

** آغاز حرکت مشترک برای گسترش روابط 
استاندار مازندران پس از امضای تفاهمنامه همکاری اقتصادی به همراه همتای ولگاگرادی خود در کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور ایران و روسیه و مجلس دوما و شورای اسلامی بر گسترش روابط اقتصادی تاکید دارند و بنا بر این تفاهمنامه امروز در راستای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بوده است و محور همکاری مورد توافق و تبدیل به تفاهمنامه شده است.
محمد اسلامی افزود: امروز آغاز حرکت مشترک است و ولگاگراد و مازندران با هدف دسترسی به بازار یکدیگر و یا برای ترانزیت کاهای صادراتی و وارداتی برنامه ریزی می کنند.
وی ادامه داد: سرعت بخشیدن به فرایند تبادلات تجاری مورد تاکید است و بخش حمل و نقل مهمترین بخش آن است ، چرا که دسترسی آسان تر، سریع تر و ارزان تر برای بازرگانان باید عملیاتی شود.
استاندار مازندران گفت: ایجاد خط کشتیرانی منظم، پروازهای منظم و استفاده از خط ریلی موجود ظرفیت های زیر ساختی برای افزایش حجم همکاری ایران و روسیه است.
وی تاکید کرد: حجم مبادلات دو کشور ایران و روسیه و همچنین مازندران و ولگاگراد در سهمی که امروز پایه گذاری شده است رشد جهشی را تجربه خواهد کرد.
اسلامی گفت: امروز هر دو طرف امضا کننده تفاهمنامه خوش بین هستیم که با اراده ای که به وجود آمده است، هدف ۲۰۰میلیون دلاری مبادلات تجاری را محقق کنیم.

** ولگوگراد و مازندران الگوی گسترش روابط اقتصادی مسکو – تهران 
استاندار ولگراد روسیه هم پیش از امضای این تفاهمنامه در نشست مشترک تجاری مازندرانی و ولگاگرادی در محل استانداری که با حضور استاندار مازندران و جمعی از مدیران اقتصادی استان و تعدادی از نمایندگان مجلس برگزار شد، گفت: امروز با امضای تفاهمنامه، گسترش روابط میان دو طرف پایه ریزی می شود.
بوچاروف افزود: مازندران از ظرفیت و توانمندی های خوبی در زمینه های مختلف برخوردار است و با توجه به ظرفیت هایی که در ولگاگراد وجود دارد، توسعه روابط میان دو استان زمینه ساز جهش و توسعه روابط میان ایران و روسیه خواهد بود و نباید این فرصت را از دست داد .
استاندار ولگاگراد گفت: همکاری بین منطقه ای کشورهای ایران و روسیه جهشی برای پیشرفت روابط و تقویت ظرفیت های اقتصادی ، علمی ، آموزشی ، انسانی و گردشگری خواهد بود .
وی با اشاره به دیدارهای متعددی که در سفر یک روزه اش به مازندران با تجار و مدیران دولتی این استان داشت، افزود: این مذاکرات سازنده و دارای چشم اندازی برای همکاری های بعدی است .
استاندار ولگاگراد روسیه از این استان به عنوان شریک مورد اعتماد و اطمینان در تمام رشته های اقتصادی در زمینه های انسانی ، اجتماعی ، فرهنگی ، فنی ، پزشکی و دیگر زمینه ها نام برد و اظهار داشت: ما آمادگی داریم تا کارها و پروژه های بزرگ را به صورت مشترک در دو استان اجرا کنیم.
هیات ۴۰ نفره ولگاگراد روسیه به سرپرستی استاندار این منطقه صبح امروز سه شنبه وارد مازندران شد.
این هیات پیش از امضای تفاهمنامه از منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد در شرق مازندران بازدید و در نشستی با حضور فعالان اقتصادی مازندران در محل اتاق بازرگانی شرکت کرد.
این دومین هیات از ولگاگراد روسیه است که در سال جاری به مازندران سفر کرد. هیات اول به سرپرستی یکی از معاونان استاندار این منطقه اردیبهشت ماه امسال به مازندران سفر کرده بود تا مقدمات سفر استاندار و امضای یاداشت تفاهم همکاری را فراهم کند.
یک هیات بلندپایه ولگاگرادی هم سال ۹۵ به مازندران سفر کرده بود.
مازندران نیز علاوه بر اعزام نمایندگانی به ولگاگراد در دو سال گذشته، تابستان سال پیش نمایشگاه توانمندی های اقتصادی در آن منطقه برپا کرده بود.
استان ولگاگراد با ۱۱۳ هزار کیلومتر مربع وسعت یکی از واحدهای فدرالی روسیه و مرکز آن شهر ولگاگراد است. این استان در جنوب غربی روسیه واقع است و جمعیت آن حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است.