استاندار مازندران پس از بازدید نیروگاه زباله سوز نوشهر

حل مشکلات مازندران با همکاری و همراهی مردم میسر خواهد بود

 استاندار مازندران به همراه جمعی از مسئولان استانی و محلی از نیروگاه زباله سوز نوشهر بازدید کرد.
محمد اسلامی در حاشیه بازدید از این نیروگاه در گفت و گو با خبرنگاران یکی از مهم ترین معضلات زیست محیطی در این استان را پراکندگی و دپوی زباله در جای جای آن دانست و گفت :‌ این مشکلات خود ساخته ، آب ، خاک و امنیت غذایی مردم این منطقه را به مخاطره انداخته است.
وی افزود :‌ توسعه استان مازندران باید با حفظ محیط زیست همراه باشد و مشکل زباله استان باید با همراهی مردم به صورت ریشه ای حل شود .
استاندار مازندران تاکید کرد : باید با بهره گیری از فناوری نوین که کمترین اثرات زیست محیطی را به همراه داشته باشد ، مشکل زباله استان را به صورت اساسی حل کنیم و یکی از این روش ها تبدیل زباله به انرژای است .
اسلامی گفت که این موضوع با جدیت بیشتری بزودی در استان و حتی تهران مورد پی گیری خواهد گرفت و نتیجه خواهد داد و ضمن آن که ظرفیت نیروگاههای در حال ساخت یکی در نوشهر و دیگری در ساری نیز باید به گونه ای باشد تا در زمان پیک مسافر پاسخگوی زباله استان باشد.
وی همچنین از رعایت نشدن نکات ایمنی و مسائل بهداشتی در ساخت نیروگاه زباله نوشهر انتقاد کرد و گفت که اگر مشکلی که برای یکی از نیروهای انسانی در این کارگاه رخ دهد ، کدام مسئول باید پاسخگو باشد.
** فرهنگ سازی در رعایت محیط زیست در استان
استاندار مازندران گفت :‌ امروز همه مردم ، مسافران و گردشگرانی که به برای دیدن مواهب طبیعی مانند دریا ، جنگل و دیگر ظرفیتت های گردشگری این استان را به عنوان مقصد سفرشان برمی گزینند باید در حفظ محیط زیست کوشا باشند و از ریختن زباله در طبعیت این استان سرسبز خودداری کنند.
اسلامی افزود :‌ همه مسئولان و متولیان امر نیز نباید اجازه دهند تا افرادی بدون رعایت مسائل زیست محیطی با ریختن زباله چهره این استان را نازیبا کنند.
استاندار مازندران توسعه پایدار را حلال مشکلات استان دانست و تاکید کرد : حل مشکلات مازندران با همکاری و همراهی مردم میسر خواهد بود.
وی توضیح داد : اعتماد به مردم یک اصل اساسی در جمهوری اسلامی ایران برای سازندگی است و مردم خودشان باید برای حل معضل زباله پیشگام شوند و اجازه ندهند کسی چهره استان را با ریختن زباله نازیبا کند.
اسلامی افزود : تک تک هم استانی ها باید در قبال زیبا نگه داشتن چهره استان احساس وظیفه و مسئولیت کنند و وقتی همه در قبال ریختن زباله احساس مسئولیت کنند و تذکر دهند ، دیگر کسی به خودش اجازه نمی دهد زباله را در حاشیه خیابان ها ، جاده ها ، مراکز گردشگری و دیگر اماکن رها کند.
کارشناس مشاور طرح ملی نیروگاه زباله سوز نوشهر نیز میزان پیشرفت فیزیکی این طرح را حدود ۷۸ درصد اعلام کرد و گفت :‌تاکنون برای این پروژه حدود ۴۵ میلیارد تومان هزینه شده است که بیشتر آن اعتبارات دولتی بوده است .
علی قضایی بانویی افزود :‌ فاز نخست این نیروگاه که سوزاندن زباله است تا پایان سال راه اندازی می شود و تولید برق و وارد مدارشدن این انرژی در شبکه سراسری نیز در خرداد ماه سال آینده انجام خواهد گرفت .
وی میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل این طرح را حدود ۱۰ میلیارد تون اعلام کرد.
عملیات ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سال ۱۳۹۰ با حضور رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست آغاز شد و قرار بود به مدت یک سال ساخته و بهره برداری شود.
این نیروگاه ظرفیت سوزاندن حدود ۲۰۰ تن زباله را در روز دارد ضمن این که با فعالیت آن می توان روزانه به میزان سه مگاوات برق تولید کرد که ۲٫۵ مگاوات آن وارد شبکه سراسری شده و بقیه برای مصرف داخلی استفاده می شود.