مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی از ظرفیت‌های فرهنگی آلاشت بازدید کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به منظور بازدید از ظرفیت‌های فرهنگی شهر آلاشت و حضور در نمایشگاه عکس «داریوش عبدی آلاشتی» عکاس خودآموخته این شهر، به همراه دکتر «سید صمد حسینی» مشاور مدیرکل و «حسن حسن‌پور» شاعر و پژوهشگر مازندرانی در این شهر حضور یافت. به گزارش همشهری، «احد جاودانی» در این سفر چند ساعته، پس از بازدید از موزه مردم‌شناسی، نمایشگاه عکس، کتابخانه عمومی آلاشت، مسجد آلاشت، شهرداری و مجموعه رصدخانه این شهر، بر لزوم برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری این شهر کوهستانی تأکید کرد.
جاودانی افزود: مازندران مناطق بسیار مستعدی از نظر فرهنگی مانند آلاشت دارد که هر کدام می‌توانند فرصت‌های مناسبی برای انجام فعالیت‌های فرهنگی باشند. اما لازم است برای پا گرفتن این فعالیت‌ها، برنامه‌ریزی‌های درستی انجام شود.
وی اظهار کرد: مناطق زیادی در مازندران با شرایط جغرافیایی آلاشت وجود دارد، اما وجود بسیاری از امکانات زیرساختی و خدماتی در این شهر کوهستانی، شرایط را برای برپایی برنامه‌های فرهنگی و جشنواره‌ها مهیا کرده‌است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان این‌که از برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در مناطقی مانند آلاشت حمایت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: انتظار داریم مسئولان و اهالی این مناطق برای ترویج فرهنگ بومی خود، برنامه‌ریزی‌های مناسب و درستی داشته باشند تا دستگاه متولی فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز بتواند بر پایه این برنامه‌ها به رشد و توسعه فرهنگی در این مناطق کمک کند.
جاودانی در بازدید از کتابخانه عمومی آلاشت نیز اعلام کرد برای رفع برخی نیازهای این مجموعه، با مسئولان استان رایزنی خواهد کرد. وی همچنین وجود سالن همایش‌های رصدخانه را فرصتی مناسب برای برگزاری همایش‌های محدود استانی و حتی ملی عنوان کرد و گفت: با توجه به این‌که آلاشت ۹ سال پیش تجربه میزبانی از نخستین کمپ فیلم کوتاه کشور را داشت، می‌توان با همکاری مسئولان این شهر، برای برگزاری برنامه‌های مشابه در این شهر به منظور بیشتر شناسانده شدن ظرفیت‌های فرهنگی آن بهره گرفت.
شهردار آلاشت نیز که همراه با «اسفندیار قاسمپور» عضو شورای شهر و «علی طاهری» رئیس پایگاه مقاومت آلاشت در این بازدید چند ساعته مدیرکل فرهنگ و ارشاد را همراهی کرد، ضمن قدردانی از توجه و حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، اظهار کرد: این‌که یک مقام استانی برای شهری کوهستانی و فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در آن ارزش قائل شده‌اند، انگیزه برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری را افزایش می‌دهد. امیدواریم بتوانیم شرایط را برای توجه بیشتر به مسائل فرهنگی در برنامه‌ریزی‌ها فراهم کنیم.
«عبدالکریم پهلوان» افزود: سال گذشته با مشارکت و کمک تعدادی از اهالی برنامه با کیفیت «شونیشت آلاشتی‌ها» را برگزار کردیم که مورد استقبال مسافران و شهروندان قرار گرفت. برای امسال هم در تلاش هستم تا یبرنامه رونمایی از کتاب یکی از نویسندگان و پژوهشگران آلاشتی و همچنین یک آلبوم موسیقی مجوزدار درباره «آلاشت» که توسط دو هنرمند آلاشتی آهنگسازی و خوانده شده، را برگزار کنیم.
وی اظهار کرد: ظرفیت‌های مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری در آلاشت وجود دارد که در صورت توجه بیشتر مسئولان این توانمدی افزایش می‌یابد. یکی از درخواست‌های ما از مسئولان استان، تخصیص اعتبار در نظر گرفته شده برای بازسازی و تجهیز کتابخانه عمومی آلاشت است. علاوه بر آن، حدود دو سال است که یک تلسکوپ خورشیدی برای ارتقاء رصدخانه خریداری کردیم که به دلیل کمبود اعتبار امکان نصب آن را نداریم. البته امسال در اعتبارات استانی، ۱۹۷ میلیون تومان برای ساخت گنبد دوم و نصب تلسکوپ و تجهیز رصدخانه در نظر گرفته شده که امیدواریم با همکاری و توجه مسئولان تخصیص یابد تا بتوانیم گنبد دوم رصدخانه را نیز بسازیم و راه‌اندازی کنیم.