به گزارش روابط عمومی استانداری، محمد اسلامی، استاندار مازندران در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به این که این شورا، جایگاه ارزشمند، والا و بزرگی دارد، گفت: این شورا باید در مورد کارهای اساسی و ماندگار تصمیم سازی کند.
استاندار مردم را مهم ترین سرمایه کشور و انقلاب دانست و با اشاره به این که قدرت بازدارنده ما در برابر دشمنان نظام، مردم هستند، یاد آور شد: اگر این سرمایه را از دست بدهیم همه چیز را از دست می دهیم، امروز سرمایه اجتماعی یک ظرفیت اساسی برای کشور است و ما به آن باور و ایمان داریم باید آسیب شناسی کنیم که با این قدرت چه کرده ایم.
اسلامی با بیان این که شورای عالی اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری برگزار می شود، مصوبات مهمی داشته و معظم له مطالبه گری می نمایند، افزود: همه ما باید ببینیم با کدام فکر، رفتار و کیفیت عملکرد موجبات امروز را فراهم آورده ایم.
وی با اشاره به این که اتفاقات اخیر در سطح هوشمندی راهبردی نظام جمهوری اسلامی پیش بینی می شد، تصریح نمود:  ما در مازندران مسائل گوناگونی داریم فساد اخلاقی و مادی به سرمایه اجتماعی آسیب جدی وارد می کند.
استاندار با بیان این که ماجرای فیش های نجومی هیچ کدام مربوط به بدنه دولت نبوده است و متاسفانه با سهل انگاری به اعتماد مردم و اعتبار حاکمیت لطمه وارد کرده است، اظهار داشت: این ماجرا در صندوق ها و موسسات مالی و نظایر این اتفاق افتاده که نتیجه مسکوت ماندن قانون و یا عدم درک آن بوده است.
وی نفوذ در مدیریت را مهم ترین فساد جاری در مازندران دانست و گفت: این فساد منجر به ایجاد شبکه شده است و تا حدی است که حتی در تعیین مدیر یک مدرسه یا مدیر یک درمانگاه نفوذ صورت گرفته است.
مقام عالی دولت در استان، با اشاره به این که از مغز تا سرپنجه باید از یک سیستم فکری و مدیریتی فرمان بگیرد و نمی توان با اتاق فرمان های متعدد جامعه را مدیریت نمود، تصریح کرد: این آفت بزرگ است. مردم این وضعیت را می بینند و می فهمند. مردم مساله اصلی شان گرسنگی و نداری نیست، مردم از این تبعیض ها به ستوه آمده اند. باید بساط این چیزها از استان جمع شود.

استاندار، مداخله در شبکه مدیریت مازندران بیداد می کند، این را باید کنترل و اصلاح کرد و در این راستا از همه علما، نخبگان و فرهیختگان استان کمک می خواهم، گفت: مشکل مازندران این است که فصل انتخابات در آن تمام نمی شود.
اسلامی با اشاره به این که امکاناتی که برای محرومیت زدایی بوجود آمده یکی از بخش های ابتدایی اقتصاد مقاومتی است و در اقتصاد مقاومتی، به مقوله توانمندسازی مردم و رونق بخشی به تولید و اشتغال تاکید شده است، افزود: موانعی وجود دارد که رونق تولید و اشتغال در استان محق نشده است، برای تحقق این مهم باید هماهنگی و همفکری ایجاد نمود و موانع در بخش های مختلف را از پیش رو برداشت تا کار و اشتغال راه بیفتد و دغدغه مردم رفع شود.
استاندار با اشاره به این که در تلاشیم تا بخشی نگری و عدم هماهنگی را در فضای استان از میان برداریم، گفت: شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت که وظیفه اش بستر سازی و تسهیل گری برای تحقق اقتصاد مقاومتی است را جدی گرفته ایم.
اسلامی با بیان این که باید موانع تولید را شناسایی و برطرف کنیم و از فعالان واقعی حمایت کنیم تا تولید و اشتغال پابرجا بماند، افزود: افراد واجد شرایط را به میدان بیاوریم سرمایه گذاری کنند تا موتور حرکت برای شکوفایی اقتصادی استان روشن شود.

وی گفت: در روستاها هم برنامه داریم تا در سایه تسهیلاتی که دولت اختصاص داده در میدان عمل نسبت به شکوفایی اقتصادی روستاها، تقویت اشتغال و تثبیت جمعیت روستاها اهتمام لازم را داشته باشیم.
استاندار، تصریح کرد: باید به جوانانی که ذهنیت نویی نسبت به مسائل جامعه دارند در مدیریت ها اعتماد کنیم و از مشاوره مدیران مسن تر استفاده نماییم.
اسلامی با بیان این که باید به شهرستان ها تفویض اختیار کنیم تا در برابر مردم پاسخگو باشند، ابراز کرد: باید سیستم الکترونیکی را فعال کنیم، به استانداری دستور داده ام سیستم پیامکی را برای دسترسی مردم فعال کنند.
استاندار، عنوان کرد: مدیران دستگاه ها را مکلف کرده ایم تا با حضور در سامانه سامد شخصا به مردم بصورت تلفنی پاسخ دهند و بنده نیز با حضور در این سامانه شخصا با مردم گفتگو کرده ام.
مقام عالی دولت در استان، با اشاره به این که باید برای تمهید زیرساخت ها در روستاها اهتمام شود، گفت: منابع دولت محدود است. باید از خودیاری مردم و منابع مختلف در این خصوص بهره گیری کنیم

استاندار با اشاره به این که منطق بودجه ۹۷ منطق درستی است، گفت: این بودجه در راستای کاهش وابستگی به درآمد نفت و افزایش اشتغالزایی تنظیم شده است و امیدواریم مجلس محترم با همین نگاه به آن بنگرد و تصویب نماید.