جلسه شورای عالی آموزش و پرورش مازندران در استانداری برگزار شد.

مدیران عضو شورای آموزش و پرورش مازندران در نخستین نشست سال جدید از آموزش و پرورش به عنوان مهم ترین پایگاه مقابله با آسیب های اجتماعی یاد و بر ضرورت کمک همگانی برای تقویت این پایگاه تاکید کردند.

به گزارش  ایرنا ، معاون سیاسی ، اجتماعی و امنیتی استانداری مازندران در این نشست گفت: اگر نتوانستیم در حوزه آسیب های اجتماعی موفق و خوب عمل کنیم به خاطر این است که نتوانسته ایم از ظرفیت های آموزش و پرورش بخوبی استفاده کنیم.
احمد حسین زادگان افزود : آموزش و پرورش ما مشکلات جدی دارد ، در حالی که این نهاد در همه حوزه ها از جمله درمان ، آسیب های اجتماعی ، فرهنگی ، محیط زیست و درمان می تواند نقش اساسی و اثرگذار ایفا کند.
وی گفت : اگر قرار است اتفاقی در آموزش و پرورش بیفتد ، بخشی به مدیریت آموزش و پرورش و بخشی به شورای آموزش و پرورش بر می گردد ، چون نمایندگان بسیاری از بخش ها و دستگاههای اجرائی عضو این شورا هستند که اهمیت و فراگیری فعالیت های این نهاد و لزوم هم افزایی در فعالیت ها را می رساند.
معاون استاندار تاکید کرد : عقب افتادگی و کارهای انجام نشده و کم توجهی به آموزش و پرورش مازندران زیاد و کار برای انجام در این حوزه بسیار است.
وی افزود : حل مشکلات اجتماعی کار یک نهاد مانند سازمان برنامه و بودجه نیست، چون به لحاظ اعتباری یک رقم مشخص داریم و مشکل آموزش و پرورش با درصدهای اندک بودجه ای حل نمی شود ، بلکه به لحاظ کیفی و شیوه ها نیز نیاز به تغییر دارد که بخشی به ظرفیت خودش بر می گردد.
او با تاکید بر استفاده از ظرفیت های مردمی در حل مشکلات آموزش و پرورش ، گفت : بیش از ۵۰۰ هزار دانش آموز در استان داریم که با احتساب خانواده ها یک میلیون و ۵۰۰ نفر می شوند و اگر اقوام دانش آموزان را هم به حساب بیاوریم ، تمامی جمعیت استان با این نهاد سر و کار دارند و ما باید همه این ظرفیت ها را به آموزش و پرورش بیاوریم.
** دولت ، خیرین و رسانه مثلث توسعه آموزش و پرورش
معاون استاندار مازندران از دولت ، خیرین و رسانه ها به عنوان سه ضلغ اثرگذار بر توسعه آموزش و پرورش یاد کرد و گفت : بخشی از رفع کمبود ها هم به تجربه موفق سازمان های مردم نهاد در کشورهای توسعه یافته برمی گردد و خیرین مدرسه ساز فرصتی برای حل مشکلات هستند که باید به عنوان یک ضلع به لحاظ کمی و کیفی توسعه مدنظر قرار گیرند.
وی افزود : خیرین در تمام حوزه ها در حال حاضر وجود دارند ، اما به عملکردشان کاریکاتور گونه است یعنی به لحاظ کمی خوب است ، اما به لحاظ کیفی ، کیفیت لازم را ندارند در حالی که آموزش و پروش می تواند از این ظرفیت به صورت کیفی هم استفاده ببرد.
او ادامه داد : اگر می خواهیم آموزش و پرورش مردمی تر شود و خیرین کمک کنند باید برای آنان در اذهان احترام برانگیخت اما جای تندیس خیرین مدرسه ساز در میادین و یا خیابان های این شهر خالی است.
حسین زادگان گفت : یک ضلع دیگر این مثلث توسعه نیز در کنار دولت و خیرین ، رسانه ها هستند که برای فرهنگ سازی نقش موثری دارند و باید از ظرفیت تمامی آنها اعم از صدا وسیما ، رسانه های مکتوب و شبکه های اجتماعی بهره گرفت .
معاون استاندار از شوراهای ی دانش آموزی هم به عنوان ظرفیت دیگر برای توسعه آموزش و پرورش یاد کرد و گفت : شورای آموزش و پرورش باید از قالب چند مصوبه تکراری پیشنهادی در حوزه مالی – اعتباری خارج و به حوزه آسیب شناسی اجتماعی وارد شود.
** ۳۲ درصد کلاس های درس مازندران تخریبی است
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران نیز در این نشست گفت : سه هزار و ۹۲۷ مدرسه شامل ۲۱ هزار و ۴۴۰ کلاس که از این تعداد کلاس ۳۲ درصد تخریبی و فرسوده هستند و نیاز به بازسازی دارند و ۱۷ درصد هم نیازمند مقاوم سازی هستند.
عسگری نیکزاد افزود : ۱۱ هزار کلاس غیر استاندارد به لحاظ سیستم گرمایشی داشتیم که ۹ هزار کلاس درس استاندارد شد و یکهزار و ۹۰۰ کلاس از استانداردهای لازم در این زمینه برخوردار نیست.
وی اظهار داشت : ۱۴۷ پروژه نیمه تمام در قالب ۶۷۴ کلاس درس با زیر بنای حدود ۱۶۶ هزار متر مربع در استان داریم که باید به سرانجام برسد در حالی که به لحاظ فضای آموزشی بشدت کمبود داریم .
نیکزاد اعلام کرد که از مجموع ۶ هزار و ۸۲۶ کلاس درس تخریبی دوهزار و ۸۰۰ کلاس مقام سازی شده و حدود چهار هزار کلاس همچنان تخریبی است.
وی رقم بدهی آموزش پرورش مازندران را ‘ بسیار زیاد ‘ اعلام ولی رقمی در جلسه ذکر نکرد.
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت : توجه جدی به سند تحول ، توجه به غنی سازی و کیفیت بخشی برنامه های آموزشی، انجام کار کارشناسی در زمینه تربیت دینی و پرورشی دانش آموزان از برنامه آموزش و پرورش در سال جاری است.
نیکزاد اهتمام علمی و عملی به مدیریت مدارس را نیز مهم برشمرد و گفت: نیازمندی نیروی انسانی بیشتر از جذب نیروهاست و در حال حاضر ۳۸ هزار و ۸۵۶ نفر در حال انجام فعالیت در آموزش و پرورش هستند.
وی مهیا نبودن شرایط لازم در جذب نیروهای کیفی، انتقال نیروها به سازمان های دیگر و نابرابری حقوق و مزایا با سایر دستگاه ها را از مشکلات این نهاد برشمرد و افزود: عدم توزیع جنسیتی معلمان و دانش آموزان و عدم توازن در توزیع معلمان در برخی دروس نیز مشکل آموزش و پرورش مازندران است.
وی گفت : بیشترین کمبود معلمان در درس دین و زندگی و جغرافیا و علوم اجتماعی و مازاد نیرو در درس های ادبیات فارسی، زبان خارجی و ریاضی وجود دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به آسیب های اجتماعی بر لزوم ورود این نهاد به مقابله با این آسیب ها و همکاری با تمام دستگاه ها تاکیدکرد.
** ۲۰ درصد نوجوانان مازندران دچار چاقی شکم هستند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز با بیان اینکه سلامت اجتماعی ارمغان سلامت فیزیکی است ، گفت : ۲۰ درصد نوجوانان ما دچار چاقی شکم هستند.
دکتر محسن اعرابی افزود : بر اساس یک تحقیق بر روی ۸۰۰ دانش آموز ساروی دچار اضافه وزن و چاقی ، مشخص شد که ۱۵ درصد آنان دچار فشار خون بالا هستند که تعجب متخصصین غدد و کودکان را به دنبال داشت.
وی ادامه داد : باید روی تحرک بدنی و سلامت روان و اجتماعی کودکان کار کرد و همکاری بین علوم پزشکی و آموزش و پرورش در این زمینه وجود دارد وباید بیشتر شود.
اعرابی گفت : نوجوانان باید یک ساعت تحرک بدنی روزانه داشته باشند که می تواند نیم ساعت آن در مدرسه و نیم ساعت خارج از مدرسه محقق بشود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود : مجتمع های آموزشی بخش غیر دولتی مازندران هم به لحاظ فضای فیزیکی بسیار فقیر هستند که باید مورد توجه قرار گیرد .
اعرابی با بیان اینکه نباید اجازه داد هرجایی مدرسه غیردولتی باز شود ، گفت : بحث تعذیه و بوفه و متصدیانش و غذای ارائه شده و کیفیت آن نیز مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.
** املاک معرفی شده از سوی آموزش و پرورش تا پایان هفته تعیین تکلیف می شود
شهردار ساری نیز در این نشست گفت : شرایط و ضوابط قانونی خوبی برای استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش در مسیر توسعه همه جانبه وجود دارد اما تا به امروز استفاده نشده است.
مهدی عبوری افزود : بند ‘ه ‘ تبصره ۹ قانون بودجه کشور ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه آموزش و پرورش و حمایت های همه جانبه از نظر مالی و پشتیبانی است که باید دستورالعمل ثابت همه بخش های آموزشی باشد چون آموزش و پرورش ما از نظر آموزشی مشکلی ندارد تنها باید برای مدیران و معلمان انگیزه ایجاد کرد که از طریق همین بند قانونی ممکن است.
وی افزود : آماده ایم تکلیف کاربری تمام املاکی را که آموزش و پرورش در اختیار دارد بر اساس این بند قانونی ظرف کمتر از یک هفته تعیین کنیم .
عبوری گفت : در حال حاضر مدارسی که حیاط دارند به یک پنجم رسیده و این ظرفیت وجود دارد که تمام مدارسی که در حاشیه و بافت های فرسوده و تاریخی وجود دارند ، تبدیل به مجتمع های آموزشی شوند .
شهردار ساری افزود : در شهر ساری با سه تا چهار مجتمع آموزشی که در کنار آن فضاهای ورزشی و تربیتی هم برنامه ریزی و طراحی شود، مشکل ما حل می شود، حتی سالن آمفی تئاتر و مسجد و مکان های چند منظوره هم می توان طراحی کرد.
او ادامه داد : به صورت پایلوت در مرکز استان آمادگی داریم اماکن معرفی شده توسط آموزش و پرورش را تا پایان هفته آینده تعیین تکلیف کنیم.
شهردار ساری تاکید کرد: خیرین مدرسه ساز نیز ظرفیت خوبی هستند، شهرداری هم آمادگی دارد در عرصه سرمایه گذاری وارد شود و سود حاصل از این سرمایه گذاری نیز تبدیل کنیم.
عبوری گفت : هرجا خیرین وارد می شوند ما رها می کنیم و حمایت دولت کمرنگ می شود، در حالی که از این ظرفیت باید دوسویه استفاده شود، چون خیلی از املاک قابلیت سرمایه گذاری دارد نه تبدیل و مهم این است که این عزم شکل بگیرد.