در شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم مطرح شد:

تقدیر فرماندهان از تلاش‌های سازمان قضایی استان مازندران در آموزش نیروهای مسلح

جلسه شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح مازندران با حضور فرماندهان برگزار شد.
* کاهش ۲۰ درصدی جرایم نیروهای مسلح استان
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران در این جلسه از کاهش۲۰ درصدی جرایم نیروهای مسلح در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ خبر داد.
حجت الاسلام احمدرضا پورخاقان گفت: این موفقیت مرهون تلاش‌های صادقانه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد مجتهدزاده رئیس سابق سازمان قضایی استان، دادستان نظامی و همت والای فرماندهان است.
وی افزود: قضات سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز با برگزاری بالغ بر ۱۴ هزار نفرساعت آموزش در سطح یگان ها نقش مهمی در این زمینه داشته اند.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مازندران گفت: کلیه کلاس های آگاه سازی و اقدامات پیشگیرانه سازمان قضایی در جهت تقویت و کمک به فرماندهان در راستای کنترل و صیانت از نیروها است.
حجت الاسلام پورخاقان همچنین به کاهش ۳۵ درصدی جرم ضرب و جرح در یگان های نظامی و انتظامی استان اشاره کرد و گفت: امیدواریم روزی کلیه جرایم به صفر رسیده و پرونده ای در دادسرا و دادگاه های نظامی استان جهت بررسی نداشته باشیم.
وی درباره تبعات ارتکاب جرم ضرب و جرح گفت: با توجه به وجود قدرت و سلاح در دستان نیروهای مسلح، بزه ایراد ضرب و جرح چه درون یگان و چه نسبت به افراد خارج از مجموعه بسیار مهم است و می تواند آثار زیانبار و بعضا جبران ناپذیری داشته باشد.
*کاهش جرایم؛ حاصل تلاش فرماندهان و تعامل با سازمان قضایی
دادستان نظامی استان مازندران نیز در این جلسه گفت:کاهش جرایم نیروهای مسلح استان به همت و تلاش فرماندهان در زمینه پیشگیری و همکاری بسیار خوب یگان ها با سازمان قضایی نیروهای مسلح حاصل شده است.
حجت الاسلام محمداسماعیل زارعی تصریح کرد: در مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم از مرحله آسیب شناسی و دستیابی به راه کارها عبور کرده ایم و به مرحله اقدام و عمل رسیده ایم.
این مقام قضایی تأکید کرد: باید راهکارهایی عملیاتی شود که امکان تحقق در یگان مربوطه با توجه به شرایط محیطی و بومی فراهم باشد وگرنه بدون توجه به این مسائل، اجرای راهکارها ناقص خواهد ماند و به جای کاهش شاهد افزایش جرایم خواهیم بود .
حجت الاسلام زارعی با اشاره به اینکه کاهش جرایم در سطح یگان ها رابطه مستقیم با حضور مدرسین سازمان قضایی استان در سطح یگان ها دارد، اضافه کرد: امیدواریم با اجرای دقیق تقویم آموزشی همانند گذشته شاهد کاهش جرایم در یگان ها باشیم.
وی در ادامه، ضمن توصیه به فرماندهان در ارتباط با جدی شمردن تشکیل کمیسیون های تخصصی در یگان ها اضافه کرد: شخص فرمانده حتماً در این کمیسیون ها شرکت کند چرا که نتایج آن در شورای فصلی و نهایتاً مجمع سالانه اثرگذار خواهد بود.
* تأثیر کلاس های آگاه‌سازی در کاهش چشمگیر جرایم در سپاه استان
سردار بابایی، فرمانده سپاه کربلا استان مازندران ضمن تشکر از قضات سازمان به‌خاطر برگزاری کلاس های آگاه سازی گفت: کاهش چشم گیر جرایم در سپاه کربلا مرهون حضور قضات در دورترین یگان ها و یادآوری و مرور قانون و هم چنین اقدامات پیشگیرانه سازمان قضایی نیروهای مسلح مازندران است.
*نصب دوربین در بیش از ۵۰ درصد اماکن انتظامی استان
سردار میر فیضی، فرمانده انتظامی استان مازندران نیز گفت: کاهش بالای ۷۰ در صدی جرایم نیروی انتظامی استان مرهون اقدامات پیشگیرانه سازمان قضایی نیروهای مسلح است.
وی گفت: یکی از اقدامات پیشگیرانه ما نصب دوربین در بیش از ۵۰ درصد اماکن انتظامی که مردم با پلیس در ارتباط هستند به خصوص کلانتری ها است.
سردار میر فیضی در ادامه، با ابراز خرسندی از آغاز تدریس کشف جرم در دانشگاه علمی کاربردی ناجا واحد مازندران،آمادگی خود را برای حضور اساتید و قضات سازمان قضایی استان برای برپایی کارگاه های آموزشی اعلام کرد.
سردار حسینی، فرمانده دریابانی انتظامی استان مازندران در این نشست گفت: کلیه قضات سازمان قضایی نیروهای مسلح بدون هیچ بهانه ای در سطح یگان حضور یافته و مشغول تدریس و مرور قوانین هستند و این حضور، نشان از احساس مسؤلیت بالای سازمان نسبت به نیروهای مسلح دارد.
* کاهش ۴۸ درصدی جرایم در دانشگاه امام خمینی (ره) ارتش
ا… مراد القاصی، نماینده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی (ره) ارتش نوشهر گفت: استفاده از قضات سازمان قضایی هم چنین اساتید خبره دانشگاه جهت آموزش سربازان در سال ۱۳۹۵ باعث کاهش ۴۸ درصدی جرایم نسبت به سال گذشته شده است.