جلسه شورای هماهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران با حضور حضرت آیت ا… طبرسی نماینده ولی فقیه در سالن جلسات فرماندهی انتظامی استان برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در استان مازندران :

گرایش نسل جوان به فرهنگ غربی نگرانی جدی مجلس خبرگان رهبری است

نماینده ولی فقیه در استان مازندران با بیان اینکه برنامه های جدی در مقوله آموزش و ترویج مسایل فرهنگی و دینی در کشور انجام نمی شود، گفت : امروز مهمترین نگرانی و دغدغه مجلس خبرگان رهبری ،گرایش جوانان به فرهنگ غربی است.

به گزارش ایرنا، آیت الله نورالله طبرسی در شورای هماهنگی امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران با موضوع آسیب های فضای مجازی افزود : امروزه گسترش فضای مجازی بدون نظارت به ویژه شبکه اجتماعی تلگرام ، هویت فرهنگ بومی ، دینی و اسلامی ما را به شدت تحت شعاع قرار داده است.
وی با اشاره به اینکه همه افراد از اقشار مختلف جامعه در معرض خطر شبکه های مجازی مدیریت شده از سوی دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران قرار دارند، اظهار داشت: شبکه های اجتماعی از طریق اینترنت چنان توسط مستکبرین مدیریت می شود که احساسات ، فکر ، ایده و باور جوانان را علیه نظام و ارزش های اسلام و انقلاب می شوراند.
نماینده مردم مازندران درمجلس خبرگان رهبری و امام جمعه ساری افزود: صد البته مردم از ما و مسئولان گلایه دارند ، اما علاقمند و دوستدار نظام و ولایت فقیه هستند.
آیت الله طبرسی با بیان اینکه بسیاری از معروف ها از طریق فضای مجازی در حال فراموشی و دفن شدن هستند، گفت: چنین مشکلات اساسی در حالی رو به گسترش است که همچنان در حاکمیت و مسئولان ارشد کشور اختلاف نظر در زمینه چگونگی استفاده ازفضای مجازی و دسترسی به اینترنت وجود دارد.
وی گفت: به رغم اینکه مقام معظم رهبری وجود فضای مجازی را ۲فرصت و یک تهدید معرفی کردند، اما دست اندرکاران همچنان نسبت به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات کوتاهی می کنند.
**ضعف سواد فضای مجازی مسئولان و مردم
فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران نیز در این جلسه آسیب های فضای مجازی را در شش بخش فرهنگی و اجتماعی ، دینی ، سیاسی ، اقتصادی و امنیتی عنوان کرد و گفت: در حالی از طریق بستر اینترنت شبکه های اجتماعی بدون نظارت و کنترل در کشور گسترش یافته است که سواد فضای مجازی در بین مسئولان و مردم ضعیف است.
سردار سید محمود میر فیضی با اشاره به اینکه رواج فرهنگ غربی ، تجاوز به حریم خصوصی و ترویج فیلم های مستهجن ، نشر اکاذیب ، بی بندباری ، بی حجابی و از همه مهمتر بی هویتی مهمترین چالش های فضای مجازی در بخش فرهنگی و اجتماعی است، ادامه داد: حوزه امنیتی در فضای مجازی نیز خطر جدی کشور است.
وی بر لزوم گسترش آموزش در چگونگی استفاده از اینترنت و فضای مجازی تاکید کرد و بیان داشت: موازی کاری و خروج از برخورد های انفعالی از مشکلات برنامه ای در این بخش است.
فرمانده انتظامی مازندران با بیان اینکه امروز متهم یک نفر اما هزاران شاکی وجود دارد، گفت: یکی از مشکلات جدی استان مازندران از بستر فضای مجازی حوزه اقتصادی به ویژه کلاهبرداری اینترنتی است.
وی با بیان اینکه نیروی انتظامی استان مازندران در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تاکنون ۸۳۷نفر را به عنوان عامران امر به معروف و نهی از منکر شناسایی کرده ، گفت: این افراد در هر شیف کاری در کلانتری ها، پاسگاهها و ستادهای انتظامی شهرستان ها حضور فعالی دارند.
مسئول فضای مجازی حوزه های علمیه کشور نیز در این نشست نسبت به غفلت در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انتقاد کرد و مدعی شد کارشناسان فنی وعده می دهند که در کمتر از سه ماه می توانند این شبکه را راه اندازی کنند.
حجت الاسلام محمد فروهر افزود: به نظر می رسد با توجه به اینکه ۸۹ درصد درآمد وزارت ارتباطات از محل فروش پهنای باند اینترنت است، در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات کاهلی می کند.
شبکه ملی اطلاعات که با نام‌های دیگر اینترنت ملی، اینترانت ملی ایران و شبکه ملی اینترنت نیز شناخته می‌شود، پروژه‌ای برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی کشور است.
شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور، شبکه ای مبتنی بر قرارداد اینترنت به همراه سوئیچ ها و مسیریاب ها و مراکز داده است تا درخواست های دسترسی داخلی برای اخذ اطلاعات موجود در مراکز داده، به هیچ روی از خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه های اینترنت خصوصی و امن داخلی در آن فراهم آید.
مسئول فضای مجازی حوزه های علمیه کشور با بیان این نکته که راه اندازی شبکه ملی اطلاعات راهبرد جدی برای حفظ هویت ملی به ویژه در بین نسل جوانان است، اظهار داشت :امروز فرهنگ مجازی بر روی فرهنگ حقیقی زندگی ما تاثیر گذاشته و بسیاری از ادبیات و گفتمان هایی که در فضای مجازی هست در فضای حقیقی نیز بین ما تکرار می شود.
وی یکی دیگر از راهبردهای مهم برای مبارزه با فضای مجازی را آموزش و دادن اطلاعات دقیق به آحاد جامعه دانست و بیان داشت: امروز سن استفاده از گوشی در کشورمان به ۱۱ساله ها کاهش یافته است .