رئیس سازمان قضایی استان مازندران خبر داد:

کاهش ۲۳ درصدی پرونده‌های وارده به دادسرای نظامی استان در نه ماهه سال ۱۳۹۶

سومین جلسه شورای استانی پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح استان مازندران در سال جاری به میزبانی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر برگزار شد.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مازندران در این نشست از کاهش ۲۳ درصدی پرونده‌های وارده به دادسرای نظامی استان در نه ماهه سال ۱۳۹۶ خبر داد.
حجت الاسلام احمدرضا پورخاقان، نگاه کریمانه فرماندهان به نیروهای زیرمجموعه و آموزش‌های مستمر قضات سازمان قضایی را از عوامل این کاهش برشمرد و افزود: پرونده‌های ضرب و جرح در همین بازه زمانی ۴۳ درصد کاهش یافته و امیدوارم با تلاش همه ما و یافتن علت‌ها، موفق به حذف کامل معلول‌ها شویم.
وی تصریح کرد: زمانی که همه ما به وظیفه اصلی خود در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و صیانت از نیروهای مسلح به نحو شایسته‌ای عمل نمائیم تا کسی مرتکب جرم نشود، به آرمان های سازمان قضایی و نیروهای مسلح رسیده ایم.
این مقام قضایی با بیان روایتی از امیرمؤمنان حضرت علی (ع)، کنار گذاشتن موضوعات اصلی و پرداختن به مسائل پیش پا افتاده و جزئی و روی کار آمدن افراد ناکارآمد و کنار گذاشتن فضلا را از عوامل موثر در سقوط دولت‌ها از نگاه آن حضرت بر شمرد.
پورخاقان گفت: اینکه حضرت امام(ره) بارها فرمودند که من در میان شما باشم یا نباشم نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، به‌خاطر این بود که آرام آرام انقلاب به بیراهه و در نهایت سقوط کشیده نشود.
رئیس سازمان قضایی استان مازندران اظهار داشت: حدود ۱۴۰۰ سال پس از رحلت حضرت محمد(ص) انحرافی به‌نام اسلام و در قالب کشتار و فجیع‌ترین جنایات توسط داعش و القاعده اتفاق می‌افتد که چیزی جز دور بودن افراد شاخص و فاضل از حکومت‌ها نیست.

دادستان نظامی استان مازندران نیز در این جلسه گفت: در برخی از شهرستان‌ها نرخ وقوع جرم نیروهای مسلح به صفر رسیده است.
حجت الاسلام زارعی گفت: از وقوع برخی جرایم همچون فرار خدمت و اهانت کماکان رنج می بریم و امیدواریم با تلاش فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح بتوانیم این جرایم را هم در کوتاه ترین زمان ممکن به حداقل برسانیم.
وی از افزایش جرایم فضای مجازی خبر داد و افزود: فرماندهان تدابیر سخت‌تری جهت ممانعت از ورود تلفن‌های هوشمند به پادگان‌ها اتخاذ کنند.
زارعی، از روسای عقیدتی و دفاتر نمایندگی ولی فقیه در پادگان‌ها خواست که در بین دو نماز، در کنار مسائل دینی و شرعی یک ماده قانونی را با کمک کارشناسان حقوقی مرور کنند.
وی همچنین از اجرایی نشدن آئین نامه ها برای تمامی رده ها انتقاد کرد و گفت: برخی از یگان‌ها، آئین‌نامه‌ها را جدی نمی‌گیرند و فقط درباره سربازان اجرا می کنند، در صورتی‌که شامل کلیه کارکنان نیروهای مسلح است.
زارعی هم چنین به فرماندهان توصیه کرد: برنامه های فرهنگی تربیتی و تشویقی برای خانواده ها را فراموش نکنید چرا که مرکز تزریق روحیه خوب خدمتی به کارکنان، خانواده است.

همچنین فرمانده انتظامی استان مازندران از کاهش ۳۵ درصدی جرایم مهم در نه ماهه سال ۱۳۹۶ در سطح این نیرو خبر داد. سردار سیدمحمود میرفیضی، به تلاش بی‌وقفه قضات سازمان مازندران جهت آموزش نیروها اشاره کرد و افزود: استفاده از اساتید در رشته‌های روانشناسی، آسیب‌ها و تهدیدهای محیط خانواده، تحلیل فضای مجازی و ارتباطات برای آموزش کارکنان و خانواده‌ها به‌خصوص شاغلان در کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها از عوامل کاهش جرم در نیروی انتظامی استان بوده است.
جانشین فرمانده دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر نیز گفت: به‌دستور رئیس عقیدتی سیاسی ارتش، کلاس‌های فرهنگی و بصیرتی و برنامه تفریحی برای کارکنان و خانواده‌ها برگزار شده که با توجه به کیفیت بالای کلاس‌ها، دیگر ارگان ها و ادارات نیز در خواست کردند تا در این دوره‌ها شرکت کنند.
ناخدایکم آریا شفقت تصریح کرد: عامل بودن فرماندهان و ارزش نهادن به جایگاه مهم سربازان و گوش دادن به درد و دل آنها از جمله عوامل موثر در کاهش جرم است.
سرهنگ قلی‌پور فرمانده پادگان ثامن الحجج(ع) نیروی دریایی سپاه بابلسر در این جلسه، برگزاری جلسات توجیهی با سربازان مسئله‌دار و جدا کردن آنها از دیگر سربازان، برگزاری اردوهای فرهنگی، بخشش یک‌سوم اضافه خدمت سربازان در صورت رضایت خدمتی، شرکت در جشنواره‌های فرهنگی- ورزشی و برگزاری دوره‌های بصیرت را از اقدامات پیشگیرانه این یگان نام برد.
سرهنگ برزوئی فرمانده پدافند هوایی شهید ظرافتی بابلسر نیز گفت: ناامن کردن پادگان‌ برای سربازان متخلف، برگزاری کلاس‌های بصیرت برای خانواده‌ سربازان و کارکنان، برگزاری جشن در هفته وحدت‌ برای سربازان اهل تسنن و برپایی جلسات انس با قرآن، برنامه‌های این یگان برای پیشگیری از جرایم بوده است.
وی گفت: با سرکشی منظم به اماکن مرتبط با پادگان به‌خصوص منازل سازمانی، افراد مشکل‌دار شناسایی و پس از تذکر، در صورت عدم اصلاح از مجموعه اخراج شدند تا دیگر کارکنان در معرض خطر قرار نگیرند.