مطالعات ریز پهنه‌بندی زلزله مرکز مازندران اجرایی می‌شود

به گزارش  تسنیم ، سید مسعود مدینه  در دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به اینکه زلزله‌های اخیر در کرمانشاه و کرمان امری مهم بوده و ما را به تلنگر انداخته است، اظهار داشت: اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری ساری نسبت به سلامت انسانی و مادی استان و شهر خود حساس بوده و باید آمادگی در شرایط مدیریت بحران در بین آحاد شهروندان تقویت شود.

وی افزود: در این راستا شورای اسلامی شهر ساری از بدنه مهندسان متخصص در جهت آمادگی شهر ساری در شرایط بحران استفاده شود.

رئیس شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به اینکه ظرف یکسال آینده مطالعات ریزپهنه‌بندی زلزله در مرکز استان انجام خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به قرارگیری ساری بروی گسل خزر ضرورت آگاه‌سازی مردم در جهت اجرای طرح‌های ریزپهنه بندی زلزله امری جدی است.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی استان نسبت به نظارت بیشتر بر استحکام بناها توجه جدی تر داشته باشد، افزود: امیدواریم مردم نیز در ساخت بناهای جدید الاحداث اصول شهرسازی و معماری را در بناها اتخاذ کنند.

تدوین طرح جامع شهر ساری

علی اکبر ذلیکانی، نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری نیز با اشاره به اینکه عزم همگانی برای کمک به خطر در کمین زلزله باید با مشارکت مردم و اصحاب رسانه در استان صورت گیرد، گفت: بهتر بود مدیرکل راه و شهرسازی مازندران در نشست امروز شورای اسلامی شهر حضور یافته بود.

وی با بیان اینکه طرح جامع شهر ساری تدوین شده و نقشه راهی برای ساخت و سازها در مرکز استان است، افزود: بدون توجه به طرح جامع نمی‌توانیم در نیل به اهداف استان موثر واقع نخواهیم شد.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به اینکه مهندسان با توجیه اقتصادی طراحی مهندسی می‌کنند، تصریح کرد: نباید بدلیل مسائل مادی حداقل‌های فنی و مهندسی توسط مهندسان دیده نشود.

ذلیکانی با بیان اینکه سازمان بازرسی در حوزه نظارت مهندسان بر ساخت و سازها ورود جدی داشته باشد، افزود: شهرداری‌ها موظف به اجرای طرح‌های جامع شهری برای جلوگیری از مواجه در شرایط بحران هستند.

وی با اشاره به اینکه مطالعات ریزپهنه بندی زلزله مرکز استان با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: همه نقاط ایران و بیشتر مازندران دارای ریسک بالا در شرایط زلزله قرار دارد.

ذلیکانی با بیان اینکه همه شهرهای مازندران بر روی گسل قرار دارد، افزود: ضرورت دارد در کنار شهرهای ساری، بابل و رامسر باید طرح ریزپهنه‌بندی زلزله در همه شهرهای مازندران اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه شهرهای با خطر بالای استان در شرایط زلزله را شناسایی کنیم، افزود: در کمترین زمان ممکن باید به سمت مقاوم‌سازی ابنیه احداثی در شهرهای مازندران برویم.

پروژه‌های عمرانی مازندران دارای پیوست مطالعاتی لرزه‌نگاری شود

محمد مهدی تاکامی نیز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به اینکه شهر ساری در مسیر توسعه قرار گرفته است، اظهار داشت: پروژه‌های در دست اجرا در شهرهای استان باید دارای پیوست مطالعاتی زمین لرزه نگاری باشد.

وی افزود: یکی از طرح‌های مهم در شهرهای استان نظیر ساری، اجرای طرح ریزپهنه بندی زمین لرزه بوده که باید با جدیت بیشتری دنبال شود.

مدیرکل شهری و شوراهای استانداری مازندران با اشاره به اینکه مطالعات ریزپهنه بندی شهر ساری به یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: شهرداری ساری مکلف به پرداخت ۴۰۰ میلیون تومان برای اجرای این طرح مهم در استان شده است.

تاکامی با بیان اینکه سناریوی بحران در شرایط زلزله در طرح ریزپهنه بندی زلزله ساری باید دیده شود، افزود: باید اجرای طرح ریزپهنه بندی زلزله ساری در فرصت زودتری به اتمام رسیده بود.

اختصاص ۶۴ میلیارد تومان اعتبار مدیریت بحران به شهر ساری

علی اصغر احمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز با اشاره به اینکه ریزپهنه بندی می‌تواند تکمیل کننده طرح جامع و تفضیلی شهرهای استان باشد، گفت: مطالعات ریزپهنه بندی در شهر ساری باید با جدیت بیشتری اجرایی شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته از اعتبارات مدیریت بحران بالغ بر ۶۴ میلیارد تومان به شهرداری ساری اختصاص داده است، افزود: شهرداری و شورای اسلامی شهر ساری باید جدیت بیشتری نسبت به اجرای طرح ریزپهنه بندی زلزله در مرکز استان داشته باشد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران با اشاره به اینکه این اداره کل مکلف به پرداخت سهم خود در اجرای طرح ریزپهنه بندی زلزله شده است، تصریح کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر ساری با تخصیص اعتبارات بتواند در اسرع وقت نسبت به تحقق این طرح مهم اقدام کند.

مازندران دارای ۵۸ شهر و سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت بوده که مطالعات ریزپهنه بندی زلزله در سه شهر رامسر، ساری و بابل از سال ۹۱ آغاز و به دلیل کمبود اعتبارات هنوز تکمیل نشده است.