دومین جشنواره میانکاله به مناسبت گرامیداشت ۲۷ دی روز میانکاله،با حضوربا حضور کلانتری معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، حسین زادگان استاندار مازندران و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی برپا شد.

 این جشنواره به همت فرمانداری ،شهرداری و شورای شهر بهشهر ،خلیل شهر و رستمکلا و باهمکاری اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران در ساحل پناهگاه حیات وحش میانکاله برگزارشد.

به گزارش ایرنا ، این جشنواره  با هدف نشان دادن پتانسیل ها و قابلیت های گردشگری، زیست محیطی و زیستگاهی شبه جزیره و تالاب میانکاله و افزایش نشاط در بین مردم برگزار شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر با برشمردن تنوع زیستی در شبه جزیره و تالاب میانکاله گفت: میانکاله دارای ۲۵۰ گونه پرنده اعم از آبزی و خشک زی و ۱۸۰ گونه گیاهی در استان است.
زمان رضااحمدی افزود: وسعت پناهگاه حیات وحش میانکاله ۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتار است که ۴۵ هزار هکتار آن شامل خلیج و تالاب میانکاله است و حفاظت از تالاب میانکاله مشمول قوانین موجود در خصوص مناطق چهارگانه است از جمله اینکه شکار و صید در محور پناهگاه حیات وحش میانکاله ممنوع است و باید همگان در حفاظت از این شبه جزیره و تالاب تلاش کنند.
وی اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم ما در شرایط فعلی خشکی بخشی از تالاب میانکاله است که ادامه این روند، زمنیه وجود ریزگردها را افزایش می دهد و محیط زیست تلاش دارد تا با جلوگیری از احداث آب بندان و استخرهای پرورش ماهی جدید و کنترل آب بندان های گذشته و بستن آب بندان های بدون مجوز، مقدار ورودی آب شیرین به تالاب را افزایش داده و برای نجات تالاب تلاش کند.
رضا احمدی با اشاره به برنامه های در نظر گرفته شده برای این جشنواره بیان داشت: سخنرانی مسئولان، اجرای موسیقی سنتی، برگزاری نمایشگاههای طبیعت گردی، عرضه مستقیم ماهی دریایی، محصولات دامی منطقه ، صنایع دستی و محیط زیست به همراه تور گردشگری از جمله برنامه های روز میانکاله است.
دومین جشنواره میانکاله، به همت فرمانداری ،شهرداری و شورای شهر بهشهر ،خلیل شهر و رستمکلا و باهمکاری اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران برگزار می شود.
شبه جزیره میانکاله در شرق مازندران و در محدوده جغرافیایی شهرستان بهشهر واقع شده و تالاب میانکاله بخشی از شبه جزیره میانکاله است که ۴۴ هزار هکتار از مساحت ۶۸ هزار و ۸۰۰ هکتاری شبه جزیره را تشکیل می دهد.
تالاب میانکاله اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر است که برابر آمارهای رسمی زیستگاه حدود ۲۰۰ گونه پرنده مهاجر زمستان و تابستان گذران است.