سومین مجمع هم اندیشی روسای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرهای مازندران در نکا

Ghadiri shora ravabet omumi, [15.05.18 09:01]
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ساری، کوروش یوسفی رئیس این مجمع در ابتدا با اشاره به نشست قبلی که آذرماه ۹۶ در ساری برگزار شد، اظهار داشت: حضور رئیس دفتر نماینده محترم ولی فقیه در استان، شش تن از مدیران کل دستگاه های متولی حوزه فرهنگی و همچنین فرمانده محترم سپاه کربلا استان مازندران در آن نشست و قول های مساعدی که برای همکاری با این مجمع داده شده، اعتماد به نفس خاصی به ما بخشیده است.

وی به برگزاری جلسه هیأت رئیسه مجمع در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در آن جلسه که به میزبانی شورای اسلامی شهر آمل برگزار شد، طرح و برنامه ی کمیته های مختلف ارائه و به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت و امروز نیز در دستور کار مجمع قرار دارد.

یوسفی مجمع را یک اتاق فکر مهم برای چاره اندیشی در خصوص مشکلات و خلاء های فرهنگی در استان قلمداد کرد و اذعان داشت: مردم ما را به عنوان نمایندگان خود در پارلمان شهری برگزیده اند و ما باید به تعهداتی که نسبت به ولی نعمتان مان داریم پایبند باشیم.

وی عمل به توصیه ها و منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت مساله فرهنگ را ضروری خواند و متذکر شد: معظم له بارها در صحبت هایشان روی این نکته تأکید داشته اند که اقتصاد و سیاست ذیل فرهنگ تعریف می شوند که این خود به روشنی گویای اهمیت کار در این حوزه است.

یوسفی ابراز امیدواری کرد مباحث مطرح شده در این مجمع منتج به خروجی های مناسبی برای اجرا توسط شوراها و شهرداری های سراسر مازندران شود تا بتوانیم گوشه ای از بار سنگین انجام برنامه های فرهنگی در استان را به دوش بکشیم.

آرست رئیس شورای اسلامی شهر نکا:
برنامه ریزی های فرهنگی دیربازده هستند لذا باید در این راستا ممارست کرد

غلام آرست رئیس شورای اسلامی شهر نکا که میزبان سومین مجمع هم اندیشی روسای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرهای مازندران بود، گفت: در سالهای اخیر خلاء تشکلی که بتواند بین کمیسیون فرهنگی شوراهای اسلامی استان وفاق، اتحاد و همدلی ایجاد کند به شدت احساس می شد که با شکل گیری این مجمع می توان به آینده فرهنگی مازندران بسیار امیدوار بود.

وی با بیان اینکه اقدامات و برنامه ریزی های فرهنگی غالباً دیربازده هستند، افزود: اثرات اکثر تصمیماتی که در کمیسیون های عمرانی و فنی شوراها اتخاذ می شوند در بازه زمانی کوتاهی نمایان می شود اما در حوزه فرهنگی اینگونه نیست چرا که مدت زمان زیادی باید تلاش و ممارست کرد تا ثمره آن نمود عینی پیدا کند.

آرست در پایان خواستار استفاده از همه ظرفیت های فرهنگی استان از سوی مجمع شد.

سید مهدی احمدی شهردار نکا:
اهمیت موضوع فرهنگ هنوز در بسیاری از شهرداری های مازندران نهادینه نشده است

سید مهدی احمدی شهردار نکا نیز با خیر مقدم به حضار جلسه اظهار داشت: در مجمع اخیر انتخابات شهرداران مازندران تعدادی از شهرداران عزیز گزارشاتی را در خصوص سلسله اقدامات و عملکردشان در حوزه فرهنگی ارائه نمودند اما بنده با سابقه ۲۵ ساله در تدریس در این بخش باید عنوان کنم متأسفانه اقدامات فرهنگی که امروز در استان انجام می شود با واقعیت های جامعه سازگار نیست.

وی با اشاره به اینکه اهمیت موضوع فرهنگ هنوز در بسیاری از شهرداری های مازندران نهادینه نشده است، افزود: اگر قرار است در حوزه فرهنگی اتفاقات مثبتی در استان بیفتد باید کمیسیون های فرهنگی شورای شهرها به صورت جدی ورود نمایند در غیر این صورت شهرداری هایی که نه معاونت فرهنگی و نه حتی واحد فرهنگی در دل خود دارند، نمی توانند در این زمینه مثمر ثمر واقع شوند.

احمدی با بیان اینکه اولین قدم برای طرح ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی آسیب شناسی است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم در مجامع بعدی از شهرداران برگزیده استان جهت شناخت بهتر مسائل و مشکلات فرهنگی دعوت گردد چرا که هر چه سطح تعاملات بین شهرداران و شوراها بیش تر شود قطع به یقین خروجی های مناسب تری نیز حاصل خواهد شد.

بر پایه این گزارش، اهم موضوعات مطرح شده در سومین مجمع هم اندیشی روسای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرهای مازندران که مورد تأکید اعضاء قرار گرفت به شرح ذیل است:

۱- قریب به ۵۰ درصد از جمعیت استان مازندران در روستاها سکونت دارند که می توان با انجام آموزش های لازم به آنها هم موضوع تفکیک زباله از مبدأ در دستور کار باشد و هم تولید کمپوست از زباله با کمترین هزینه صورت پذیرد.

۲- سراهای تداوم یکی از مهم ترین اقداماتی است که با ایجاد آن می توان قدم های موثری در جهت تقویت سلامت روانی شهروندان و خصوصاً بانوان برداشت.

۳- بازار شب و نمایشگاه هایی که بانوان بتوانند محصولات صنایع دستی و خانگی شان را در معرض دید و خرید عموم بگذارند، به طور منظم برپا شوند.

۴- کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی تعامل مناسبی با ادارت ورزش و جوانان شهرستان های متبوع خود داشته باشند.

۵- روسای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی در شورای ورزشی شهرستان ها عضویت یافته و به منظور نقش آفرینی در توسعه ورزش همگانی در جلسات حضور فعال داشته باشند.

۶- مدیریت شهری در ۵۸ شهر استان مازندران توجه ویژه ای به رفع مشکلات و نیازهای بانوان به خصوص در افزایش سرانه فضاهای ورزشی برای آنها داشته باشد.

۷- به فرهنگ اصیل و بومی و آیین های سنتی مازندرانی همچون جشن های مهرگان، تیرگان و… توجه ویژه ای شود.

۸- اِلِمان هایی که در فضای شهرهای استان استفاده می شود هیچ سنخیتی با فرهنگ و هنر مازندرانی ندارند. کمیسیون های فرهنگی باید در رفع این نقیصه قدم های موثری بردارند.

۹- شوراها و شهرداری های استان باید در ارتقای فرهنگ بومی و حفاظت از بافت های تاریخی اهتمام ویژه داشته باشند.

۱۰- گردشگران یکی از ظرفیت های اساسی رسیدن شهرداری ها به درآمدهای پایدار هستند. استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با اقدامات تشویقی برای سرمایه گذاران در اقامتگاه های بومگردی که به ترویج داشته های فرهنگی مازندران نیز منجر می شود، باید مورد توجه قرار گیرد.

شایان ذکر است، در پایان با موافقت اعضاء مقرر شد چهارمین مجمع هم اندیشی روسای کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهرهای مازندران پس از ماه مبارک رمضان در زرگر شهر بابل برگزار شود.