بوستان ولایت ساری یکی از بزرگترین مجموعه های فرهنگی و اجتماعی شمال کشور در فصل سرسبز بهار آخرین مراحل احداث را می گذراند.

بوستان ولایت

بزرگترین مجموعه فرهنگی اجتماعی شمال کشور

تیم مدیریت شهری در بازه زمانی سالهای ۹۲ تا ۹۶ به همت شهرداری و همراهی ساروی ها سربازخانه (پادگان) را تملک نمود و با تکیه بر فضایی که در دل آن نهفته بود قصه پرغصه خروج این پادگان را بدل به باغی ایرانی نمود(قسمت اول)

آرزوی دیرینه گاهی بی گاه می شود آنقدر که در ضمیر یک شهر و مردم می ماند و وعده ای که تحقق نمی یابد اما نمی شود که نمی شود. قصه تکراری رفتن پادگان از ساری تبدیل به افسانه ای شد که هر مسئولی و هر صاحب امضایی در این شهر از ظن خود ، آن را ۴۰ سال روایت می کرد.

روزی روزگاری در گذر از سنت به مدرنیته و نو شدن زندگی آنجا که ساری می رفت از علل ابتدایی شکل گیریش در کنار رود و درختان نارنجی که خوبان ایران را مجذوب خود می نمود ، فاصله بگیرد ، عدالتخانه در کنار سربازخانه ، خط آهن و بلدیه در کنار سبزه میدان یک شهر دست به دست هم دادند تا داستان توسعه رنگ دیگری به خود بگیرد.

حالا اما در میان همهمه ماشین ها و زندگی امروزین ، شهر می بایست نفس می کشید و قلب بخشی از زمین اش خوب نمی تپید.

تیم مدیریت شهری در بازه زمانی سالهای ۹۲ تا ۹۶ به همت شهرداری و همراهی ساروی ها سربازخانه (پادگان) را تملک نمود و با تکیه بر فضایی که در دل آن نهفته بود قصه پرغصه خروج این پادگان را بدل به باغی ایرانی نمود. ابنیه قدیمی حفظ و احیا شد ، درختان حفظ شدند و گل آرایی در گوشه گوشه این محوطه رخ نمود.

از آن روی که شهردار ساری از آغازین روزهای داستان شتاب توسعه کهن شهر ساری ، گزاره (( فرهنگ همسنگ عمران )) را میان کوچه پس کوچه های این شهر جاری نموده بود.

قصه سربازخانه کهن شهر به داستان توسعه با پیوست فرهنگی گره خورد. مرکز استان که موزه ، نگارخانه آمفی تئاتر ، خانه علم و نجوم و… نداشت در بوستان ولایت صاحب این عناصر ظهور و بروز فرهنگی خواهد شد.

در این مرقومه به تفکیک به  توضیح ابنیه و فضای این باغ ایرانی خواهیم پرداخت تا امکانات و بستر این بوستان که برای رفاه شهروندان و توسعه گردشگری ساری رقم خورده است بیشتر و بهتر شناخته شود.

در میان میدان قدیمی شهر که در دو سوی آن دو ساختمان تاریخی حضور دارند و تاریخ این بوستان تازه تاسیس نیز روایت از دروازه ورودی همیشه متفاوت برای آن دارد ، سردربی متفاوت و باشکوه جانمایی گردیده است تا شهروندان هنگام عبور از آن و قدم نهادن به فضای این بوستان یادآورند که ساری ریشه در تاریخ این خاک دارد.

در بخشی از این بوستان فضایی به نام سالن آمفی تئاتر روباز با ظرفیت  ۵ هزار نفر تعبیه شده است که می تواند محلی و مکانی برای گردآمدن هنرمندان و هنردوستان این دیار باشد که درآن و برای نسلی که اکنون تاریخ آینده این شهر را می سازند ، باورها ، رسوم و بایدهای فردای بهتر شهر و شهروندانش را روایت کنند.

این مکان بی تردید اولین جایی است که می توان بواسطه آن ، بوستان ولایت را مجموعه ی فرهنگی اجتماعی نامید.

 

یکی از ابنیه قدیمی این مکان با نگاه به معماری بومی بازافرینی گردید تا مهیای نگارخانه ای گردد که در آن هنر ایرانی – اسلامی به نمایش درآید فضایی که هنرمندان این شهر سالها بواسطه نبودنش مجال ظهور و بروز هنر و توانمندی خویش را نداشته اند .ساری در طول تاریخ خود هنرمندان بزرگی را به خود دیده است که متاسفانه اغلب این عزیزان برای فعالیت موثرتر ناچار به خروج از این دیار بوده اند .

یکی از ظرفیت هایی که تیم مدیریت شهری ساری، در مجوعه بوستان ولایت در نظر گرفته است دو ساختمان مجزاست که هر کدام دارای ۴۱۵ مترمربع فضا در ۲ طبقه هستند. یکی از این ساختمان ها نگارخانه و دیگری خانه هنرمندان خواهد بود. نگارخانه فرصتی است برای گپ و گفت و ارائه اثار هنرمندان ساروی

در شهری که مدیریت شهری آن گزاره سلامت شهر ؛ سلامت شهروند را ملحوظ می نماید. صدای شادی کودکان آن و نشاط و پویایی نسلی که فردا از آنشان می باشد ، می بایست جاری باشد.

تیم مدیریت شهری ساری، با نگاه به موضوع فوق و نیز قرار گرفتن و پایداری نام ساری در تعریف “شهر دوستدار کودک” توسط یونیسف، اقدام به طراحی و ساخت فضای بازی کودکان کرده است تا کودکان ساروی در قلب شهر و در کنار سبک زندگی جدید شهری نشاط کودکی و پویایی کودک درون خود را برای پیشرفت خویش و توسعه فردای ساری ، ساری نمایند.