قلعه مارکوه؛ قلعه‌ای در آسمان

 قلعه مارکوه مربوط به دوره‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان رامسر، شهر کتالم، مسیر جاده تلارسر واقع‌شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۴۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مساحت قلعه مارکوه حدود ۶۰۰ مترمربع است و از این معماری عظیم تنها ۴ حصار جانبی و برج‌های پشتیبان آن باقی‌مانده است. مصالح به‌کار رفته در قلعه مارکوه عمدتاً سنگ و ساروج و گچ است. وضع داخلی قلعه مارکوه ازلحاظ وسعت به نحوی است که گنجایش صد سرباز را دارد و همگی به‌راحتی می‌توانند در آن سکنی گزینند. طول ضلع شرقی آن ۷۰/۱۷ متر و قعر آن ۳۰/۲ متر و ارتفاعش ۳۰/۶ متر و طول ضلع غربی آن ۹ متر تمام است.

ضلع شمالی با سنگی که در امتداد آن قرار دارد به دو قسمت تقسیم می‌شود: قسمت غربی آن ۸۰/۱۴ متر و قسمت شرقی آن‌که از سرسنگ جدا می گردد ۱۵ متر است. محل قرارگیری بنا نیز طوری است که دیدی ۳۶۰ درجه را نسبت به اطراف خود دارد. از بالای این بنا به‌راحتی می‌توان از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تارامسر و از جنوب نیز کوه‌های البرز را تحت نظر داشت.

در تعاریف مردم محلی به تونلی درون این قلعه اشاره می‌شود که انتهای آن به روستای نیاسته که در پایین مارکوه قرار دارد ختم می‌شده و درگذشته سربازان برای خروج یا ورود اضطراری از آن استفاده می‌کردند که البته با تحقیقات انجام‌شده مشخص‌شده که این امر صحت نداشته و چاله‌ موجود در قلعه به دلیل عدم دسترسی مستقیم قلعه به آب، کاربرد سرد آب داشته و تونل نیست.

ارتفاع این قلعه از سطح دریا به‌اندازه‌ای است که وقتی بر روی آن بایستید، هواپیماهایی که قصد فرود به فرودگاه رامسر را دارند هم‌سطح با شما خواهند شد، گویا می‌توانید با دست هواپیماها را بگیرید.