مراسم افتتاحیه اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی با حضور رئیس سازمان بسیج دانش‌‌آموزی در اردوگاه دانش‌آموزی بادله برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، علی‌صابر ماهانی در مراسم افتتاحیه اردوهای راهیان نور دانش‌آموزی در اردوگاه دانش‌آموزی بادله اظهار کرد: دانش‌آموزی که به سمت راهیان نور می‌رود، به دنبال ادامه دادن راه شهداست و اولین درس از شهید فهمیده این است که این شهید به‌دنبال حرف امامش بود و امروز یک دانش‌آموز که به اردو‌های راهیان نور می‌رود باید ببیند امام جامعه چه می‌گوید، همان را دنبال کند و دشمن را خوب بشناسند.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان احساس مسؤولیت نسبت به سرنوشت کشور و استمرار به احساس مسؤولیت نسبت به جهان اسلام است داشته باشند، افزود: داغ جهان اسلام ملت یمن است که زیر دست و پای نظام سلطه له می‌شود و در این جنگ نیابتی که آمریکا پشت آن است، بیش از ۸۰۰ مدرسه را بمباران کردند.

رئیس سازمان بسیج دانش‌‌آموزی تصریح کرد: امروز دشمن ما وحشی است و یک دانش‌‌آموز بسیجی که وارد راهیان نور می‌شود باید این فضا را بشناسند و نقطه کلیدی در راهیان نور این است که شمابه زیارت بامعرفت می‌روید.

ماهانی ادامه داد: راهیان نور یک حرکت تربیتی است و حرکت راهیان نور دانش‌آموزی یک حرکت مشترک بین آموزش و پرورش و بسیج است که پرچم‌دار آن آموزش و پرورش است و بسیج به‌دنبال این است تا نسل چهارم را با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کند.

وی افزود: از راهیان نور که برمی‌گردید با داشته‌های خود از این سفر در زندگی استفاده کنید و فرهنگ عظیم دفاع مقدس را نشر دهید.

رئیس سازمان بسیج دانش‌‌آموزی گفت: در راهیان نور طوری با نسل چهارم صحبت شود تا الگوبرداری کنند؛ امروز در راهیان نور الگوهای تربیتی وجود دارد.

این مسؤول تصریح کرد: ایمنی راهیان نور برای ما مهم است و سلامتی دانش‌آموزان در اولویت است، به‌دلیل وضعیت نامناسب جوی در جنوب کشور، سفر راهیان نور به ۳ روز آینده موکول شد و همچنین در ۸ استان کشور نیز سفر راهیان نور لغو شد.

* اعزام ۷۶ هزار دانش‌آموز مازندرانی به راهیان نور

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در ادامه اظهار کرد: راهیان نور فرصتی است که بتوانیم نسل جدید را با گذشته و ایده جدید را به گذشته گره بزنیم، دانش‌آموزان باید ببینند که میراث چه کسانی را به همراه دارند و احساس مسؤولیت کنند و آن را به نسل بعد منتقل کنند.

عسکری نیکزاد افزود: شهدا میراثی برای تمام نسل‌ها گذاشتند که برای وطن‌شان از جان‌شان که بالاترین سرمایه است، گذشتند.

وی با بیان اینکه آثار باقی‌مانده در مناطق عملیاتی، خود به خود حال و هوای بچه‌ها را به دوران جنگ می‌برد، تصریح کرد: بچه‌های همسن شما در جنگ در مناطق غرب، سرد و کوهستانی و در گرمای اهواز و آبادان با عشق و علاقه سرما و گرما را تحمل می‌کردند و می‌جنگیدند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس هر کسی فکر می‌کرد که نتیجه جنگ ایران و عراق تنها به او وابسته است، گفت: همه رزمندگان احساس مسؤولیت داشتند و نسبت به کار خود متعهد بودند، تمام دنیا در مقابل ایران ایستاد، شهدا جان‌شان را گذاشتند که به‌راحتی زندگی کنیم و کسی جرأت نکند به ما حرفی بزند.

این مسؤول با اعلام اینکه اردوهای پیام نور پیام‌های مختلفی برای داخل و خارج از ایران دارد، خاطرنشان کرد: در دوران دفاع مقدس شهدا رشادت‌هایی از خود نشان دادند که برای ما مقدس است، اینکه دشمنان بدانند که جنگیدن برای ایرانیان ایدوئولوژی است و کسی جرأت نمی‌کند در مقابل ایران قد علم کند.

نیکزاد عنوان کرد: در مقابل سانسورهای زیادی که در رسانه‌های خارجی می‌شود، دوست و دشمن، اردوهای راهیان نور را به‌طور حتم رصد می‌کنند.

وی به فضای همدلی و رفاقت در فصای جبهه اشاره کرد و گفت: در جبهه رزمندگان بر سر کوچک‌ترین مسائل جمعی به هم کمک می‌کردند و به هم احترام می‌گذاشتند؛ این فضا نیز در اردو برای شما فراهم می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش بیان کرد: وقتی به راهیان بروید و منطقه را ببینید، مظلومیت شهر را می‌بینید که شهدا چه آدم‌های بزرگی بودند و بی‌نام و نشان جان را فدای وطن، مردم و امام کردند.

این مسؤول با اشاره به اینکه اردوی راهیان نور ارتباط نسل اول و دوم را با نسل سوم و چهارم برقرار می‌کند، اظهار کرد: در این اردو ارتباط روحی و فرهنگی بین دانش‌آموزان و شهدا برقرار و نوجوانان ما واکسینه می‌شوند؛ دشمن جرأت نمی‌کند از طریق جنگ نرم ما را از پای در بیاورد.

نیکزاد گفت: از سال ۹۱ تا به حال آموزش و پرورش مازندران ۷۶ هزار دانش‌آموز را به اردوی راهیان نور اعزام کرد.

* از شهدا مدد بجویید

فرمانده سپاه کربلای مازندران تیز اظهار کرد: دانش‌آموزان در سنین نوجوانی در اوایل انقلاب با دشمن مزدور به سرزمینی که جنگ نور علیه ظلمت بود رفتند، در بین این رزمندگان تعدادی شهید و جاودانه شدند.

سردار محمدحسین بابایی بیان کرد: بازدید از خاک، جاده و رود، کمترین بهره‌برداری از این اردو است اما عده ای به‌دنبال وصل نور هستند.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان برای بهره‌وری بیشتر از این سفر معنوی ذکر بگویند و همیشه با وضو باشند، افزود: در جایی که خون هزاران شهید ریخته شده، از شهدا مدد بجویند.