مراسم افتتاح همزمان ۲۸۸ کانون سلامت محله در مازندران با حضور معاون وزیر بهداشت برگزار شد.

در راستای توسعه فرهنگ سلامت در جامعه و بهره گیری از مشارکت همگانی در این حوزه ۲۸۸ کانون سلامت محله روز چهارشنبه با حضور معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مازندران فعال شد.

به گزارشایرنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هدف اصلی از تشکیل کانون سلامت را حساس کردن جامعه در این حوزه بیان کرده است.
دکتر سید عباس موسوی در مراسم آغاز فعالیت این کانونها گفت: در شرایط فعلی درمان مهم ترین دغدغه شهروندان و حتی فرهیختگان ماست که برای کاهش هزینه درمانی باید به سلامت توجه بیشتری شود.
وی راه اندازی کانون های سلامت را در راستای کاهش هزینه های درمانی و به نوعی گام نهادن در حوزه پیشگیری با مشارکت مردمی بیان کرد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام این که هم اکنون ۱۲ درصد از محلات شهری استان دارای کانون سلامت هستند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان تلاش می کند تا این کانون ها را در سایر محلات شهری نیز با مشارکت مردم فعال کند.
وی با اظهار این که در مرحله اول افزون بر دو هزار و ۳۲۸ نفر در این طرح مشارکت دارند، افزود: هم اکنون ۲۵ درصد از مسوولیت سلامت در جامعه بر عهده وزارت بهداشت و درمان قرار دارد و ۷۵ درصد باید در جامعه تعیین تکلیف شود.
موسوی یکی از راهکارهای مشارکت مردم را راه اندازی کانون سلامت محلات برشمرد و با اشاره به افزایش رو افزون بیماری های غیر واگیر چون دیابت، فشارخون، چاقی، چربی خون و سرطان در جامعه کنترل این بیماری ها را در گروه مشارکت مردم دانست.
وی مهم ترین علت اصلی بروز این بیماری ها را سبک زندگی مردم دانست و تشکیل کانون سلامت را کمک کاری برای تغییر این سبک زندگی بیان کرده است.
کانون سلامت محله با تصویب شورای عالی سلامت کشور اجرایی شد و اواخر شهریور ماه سال جاری از سوی وزارت کشور به استانداران ابلاغ شده است.