مدیر کل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی عصای سفید رفع تبعیض است، گفت: در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به دلیل نقص قوانین از نابینایان حتی در حوزه مدارس استثنایی هم بکارگیری نشد.

به گزارش ایکنا ، سعید آرام مدیر کل بهزیستی مازندران امروز ۲۵ مهرماه در مراسم روز جهانی عصای سفید که با حضور حسین نحوی‌نژاد، معاونت توانبخشی بهزیستی کشور در مجتمع میزبان بابلسر برگزار شد، گفت: روز ۲۳ مهرماه روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده و در این روز صدای عدالت خواهی نابینایان بیش از پیش شنیده می‌شود.

وی با بیان اینکه روز جهانی عصای سفید به عنوان سنبل حضور اجتماعی نابینایان مطرح می‌شود، افزود: در این روز نابینایان مطالبات خود را در مسائل اجتماعی و اقتصادی به گوش مسئولین و برنامه‌ریزان می رسانند.
مدیر کل بهزیستی مازندرا ن سازمان بهزیستی با بیان اینکه پیگیر اصلی مسائل معلولین است، تصریح کرد: برای کمک به نابینایان در حوزه کتابخانه ها تلاش وافری شده و برای رفع مشکلات این قشر نیاز به کمک همه دستگاه‌ها هستیم.
وی با اشاره به تبعیض‌های روا شده بر معلولین، افزود: در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به دلیل نقص قوانین از نابینایان حتی در حوزه مدارس استثنایی هم بکارگیری نشد.
آرام با اشاره به اینکه شعار روز نابینایان امسال «رفع تبعیض و راهم را روشن سازد» است، عنوان کرد: تعداد نابینایان استان ۵ هزار و ۳۰۰ نفر است که ۳ هزار ۳۰۰ آقایان و ۲ هزار بانوان هستند.
وی افزود: بیش از ۲۵۳ میلیون نفر در دنیا دچار مشکلات نابینایی هستند و بیش از ۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است که شایع‌ترین اختلالات آنها عفونت‌های چشمی که در سال‌های اخیر توانستیم آنها را کنترل کنیم.
مدیر کل بهزیستی مازندران اظهار کرد: خدمات ویژه دولت تدبیر و امید از سال گذشته برای نگهداری نابینایان سه و نیم برابر شد و حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از نابینایان مازندران که بیش از ۷۵ درصد نابینایان استان را شامل می‌شود، تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.
وی افزود: در سنجش انجام شده در سال‌های گذشته بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ کودک دچار اختلالات بینایی بودند که با اقدامات انجام شده درمان و از بروز مشکلات بعدی آنها پیشگیری خواهد شد.

مسیر شکوفایی توانمندی های روشندلان هموار شود

استاندارمازندران با تاکید براینکه همه مسئولان بایستی دست در دست هم فرصتی رامهیا نمایند تا روشندلان بتوانند توانمندی ها و ظرفیت ها و پتانسیل های خود را به آحادجامعه نشان دهند، افزود: بایستی شرایط ومسیر رابرای بهبود کیفیت زندگی این عزیزان فراهم کنیم.

به گزارش  شبستان ، محمداسلامی، استاندارمازندران در مراسم بزرگداشت روزجهانی نابینایان (عصای سفید) که در مجتمع میزبان شهرستان بابلسر برگزار شد ضمن تبریک این روز به روشندلان استان، اظهار داشت: برگزاری این همایش ها باید این پیام مشخص را داشته باشد که روشندلان ما زندگی طیب و طاهر خویش را ادامه می دهند و بخشی از حیات طیبه جامعه توسط این قشر به دیگر اقشار جامعه معرفی می شود.

وی با تاکید براینکه همه مسئولان بایستی دست در دست هم فرصتی را مهیا نمایند تا روشندلان بتوانند توانمندی ها و ظرفیت ها و پتانسیل های خود را به آحاد جامعه نشان دهند، افزود: بایستی شرایط و مسیر را برای بهبود کیفیت زندگی این عزیزان فراهم کنیم.

اسلامی با بیان اینکه مسئولان امروز در این همایش حاضر هستند تا اعلام همبستگی با شما روشندلان بزرگوار را نشان دهند، گفت: از این تریبون به همه مسئولان استان می گویم که نقش خویش را برای حمایت از این قشر بدرستی ایفا نمایند و به وظایف خود پایبند باشند.

وی ادامه داد: سایر دستگاه ها نیز بهزیستی را پشتیبانی نمایند تا پیشرفت روز افزون روشندلان را شاهدباشیم.

اسلامی اذعان داشت: همواره براین باور معتقدیم که معلولیت محرومیت نیست بلکه معلولیت اراده را قوی تر می کند تابرای شدن و شکوفایی از سایر ذخایر خدادادی استفاده کنیم و جامعه را در رشد و تعالی بیشتر کمک کار باشیم.