مراسم بزرگداشت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی با حضور مجید حسین زادگان -استاندار مازندران و حمید ظهرابی- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ساری برگزار شد.

 در پانزدهمین روز از اسفند ماه و همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و روز درختکاری مراسمی به همت منابع طبیعی مازندران –ساری و با همکاری سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ساری با حضور اعضای شورای اسلامی شهر ساری، شهرداران مناطق سه گانه، روسای سازمان‌های تابعه شهرداری و مسئولان استانی و شهرستانی، شهروندان و دانش‌آموزان مدارس ، در بوستان قائم برگزارشد.

استاندار مازندران، در مراسم بزرگداشت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی؛

تشکل های مردم نهاد برای حفظ طبیعت مازندران وارد گود شوند

 احمد حسین زادگان در این مراسم نقش مردم را در حفاظت از محیط زیست شکننده استان مهم و حیاتی دانست و گفت: لازم است برای حفظ منابع طبیعی و محیط زیست در درجه اول تشکل های مردم نهاد فعال تر از گذشته وارد گود شوند. ‎

احمد حسین زادگان در مراسم بزرگداشت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی  یادآور شد: اگر کارها را به مردم واگذار کنیم و مشارکت عمومی را در پیشبرد امور جلب کنیم، می توانیم به توسعه پایدار امیدوار باشیم.

استاندار، عنوان کرد: امروز ما برای توسعه پایدار در مازندران نیاز به تعامل در سایه اعتدال سیاسی داریم به گونه ای که منافع مشترک ایجاد و تامین شود.

نماینده عالی دولت در مازندران، افزود: اگر منافع مشترک بین توسعه پایدار و منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد نشود، برخی مخالفت های فاقد منطق کارشناشی مشکل ساز می شود.

حسین زادگان گفت: منابع طبیعی متعلق به نسل های آینده است و باید آیندگان نیز در حفظ و توسعه آن مشارکت داده شوند و راهکار آن نیز آموزش این برنامه ها در مدارس است.

نماینده عالی دولت در مازندران اظهار داشت: منابع طبیعی باید برای شناسایی اراضی بلااستفاده قابل واگذاری به بخش خصوصی برای طرح زراعت چوب نیز همکاری کند.

وی افزود: با اجرای این طرح ها و مشارکت دادن تمام گروه های مردمی و بخش خصوصی گام اساسی برای توسعه پایدار برداشته می شود.

استاندار مازندران در این مراسم به کاشت نهال  اقدام کرد.

 

مدیرکل منابع طبیعی مازندران –ساری از کاهش بیلان سفره های آب زیرزمینی در مازندران خبر داد.

به گزارش ایسنا، محسن موسوی تاکامی  در مراسم  روز درختکاری و هفته منابع طبیعی که در پارک قائم ساری برگزار شد با اشاره به اینکه مدیریت بیش از ۱۰هزارهکتار از عرصه های جنگلی مازندران به عهده شهرداری‌ها است، اظهار کرد: کاهش جنگل‌های استان از معضلات مهم زیست محیطی است.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی و آب و هوایی ناشی از تولید گازهای گلخانه ای جهان را به سمت بحران های زیستی پیش می برد، تصریح کرد: بیش از ۶۰۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای در کشور تولید می شود که اگر جلوی تولید این گازها گرفته نشود شرایط سختی در آینده خواهیم داشت.

مدیرکل منابع طبیعی مازندران -ساری با اشاره به بحران آب در دهه اخیر یادآور شد: در عصر جدید  با توجه به بارش های کم و کمبود آب هر کشوری بتواند ۲۰ تا ۴۰ درصد از آب‌های تجدیدپذیرخود را استفاده کند، حیات را در کشور خود تضمین کرده در غیر این صورت خشکسالی و بحران آب امری اجتناب ناپذیر است.

موسوی با اشاره به اینکه در استان مازندران بیلان سفره‌های آب زیرزمینی رو به کاهش و منفی است، خاطرنشان کرد: با صرفه‌جویی در منابع آبی می‌توان جلوی خشکسالی و بحران ها را گرفت.

وی در خاتمه اظهارکرد: در هفته منابع طبیعی بیش از یک میلیون ۹۰۰ هزار اصله نهال در استان تولید و توزیع شده است تا فرهنگ کاشت درخت در این استان نهادینه سازی شود.

احمد حسین زادگان، استاندار مازندران نیز در این مراسم  اظهارکرد: طرح مازندران در استان برای پاکیزه نگه داشتن محیط زیست با همکاری مردم مدتی است که آغاز شده و امیدواریم تا با این طرح، فرهنگ حفظ محیط  زیست در این منطقه نهادینه سازی شود.

وی با بیان اینکه باید در قالب زراعت چوب به توسعه فضای سبز در استان بپردازیم، تصریح کرد: زمین‌های بلا استفاده برای کشت و غرس نهال  باید مورد توجه قرار گیرد.

 

کوروش یوسفی عضو شورای اسلامی شهر ساری و نماینده این شورا در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری مرکز استان نیز در این مراسم، طی سخنانی ضمن قدردانی از تلاش‌های مجموعه شهرداری در جهت توسعه فضای سبز شهری گفت: همکاران من در شورای اسلامی شهر همواره اعتقاد دارند که شهر ساری با مشارکت شهروندان و تعامل ادارات و دستگاه‌های اجرایی با مجموعه مدیریت شهری توسعه خواهد یافت.

وی برگزاری مراسم روز درختکاری را مورد توجه قرار داد و افزود: این مراسم نتیجه همدلی و همبستگی دستگاه‌های مختلف و شهرداری ساری است که این امر باید استمرار یابد.

یوسفی در ادامه توسعه ساری را موجب توسعه استان عنوان کرد و ادامه داد: گسترش فضای سبز شهری از اولویت‌های ارائه خدمات به شهروندان است.

نماینده شورای اسلامی شهر ساری در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری به افزایش سرانه فضای سبز ساری طی ۶ سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: به همت مجموعه شهرداری ساری و حمایت شورای اسلامی شهر ۳۱ پارک از سال ۹۲ تا ۹۷ برای شهروندان ساروی احداث شده که نقش موثری در توسعه ساری و ایجاد نشاط و افزایش سرانه فضای سبز خواهد داشت.

یوسفی در ادامه با اشاره به الحاق پارک‌های جنگلی شهید زارع و شهید نوبخت در سکوتپه به فضای سبز شهر ساری، تصریح کرد: باغ بانوان با امکاناتی ویژه نیز در دست احداث قرار دارد و به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: امروز مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر با وحدت و همدلی و همراهی شهروندان در مسیر پیشرفت ساری گام بر می‌دارد.

عضو شورای اسلامی شهر ساری در پایان تاکید کرد: مجموعه شهرداری ساری و شورای اسلامی شهر از همکاری و مشارکت با دستگاه‌های اجرایی برای توسعه مرکز استان استقبال می‌کند.