مجلس بزرگداشت سومین روز درگذشت پدر بزرگوار شهیدان عبوری باحضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس و مهندس اسلامی استاندار مازندران و مداحی مهدی میرداماد در ساری برگزار شد.

در مراسم سومین روز درگذشت پدر شهیدان عبوری اقشار مختلف مردم، خانواده‌های شهدا، ایثارگران، مسئولان ملی و استانی، نظامی و انتظامی، امنیتی و فرهنگی، اجتماعی و سیاسی از استان و اقصی نقاط کشور حضور داشتند.

برادر مهدی میرداماد از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت نیز در این مراسم در مدح و رثای سالار شهیدان، فاطمه زهرا (س) و شهدای انقلاب اسلامی و شهیدان عبوری مرثیه سرایی کرد و از میهمانان حاضر با اطعام دهی پذیرایی شد.

حاج حسن عبوری، پدر شهیدان قاسم، حجت الله و محمد علی سه روز گذشته پس از تحمل مدت‌ها بیماری در بیمارستان شفا ساری درگذشت و به فرزندان شهیدش پیوست.

 

لاریجانی در مراسم ترحیم ابوالشهدا عبوری درساری:

عده‌ای هنرمندانه دنبال تخریب و مسئله‌سازی هستند/مشکلات کشور راه حل یک خطی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: عده‌ای هنرمندانه دنبال تخریب و مسئله‌سازی هستند، برای برون‌رفت از مشکلات باید وفاق داشته باشیم، این وفاق یک محور دارد و آن ولایت فقیه است، کسی که فکر می‌کند بدون ولایت فقیه کشور به انسجام می‌رسد، در اشتباه است.
به گزارش  فارس ، علی لاریجانی  در مراسم ختم پدر شهیدان عبوری در حسینیه شاهزاده حسین با اشاره به اینکه پدر شهیدان عبوری در زندگی خودش با هدف و آرمانش زندگی کرده است، اظهار کرد: پدر شهیدان عبوری راه را درست تشخیص داد و نوعی زندگی کرد که فرد اثرگذار در جامعه بود.

وی با بیان اینکه فردی که سه فرزندش را در راه انقلاب تقدیم کرد، تربیت درستی در زندگی داشت و نقش مادر شهید هم بسیار اثرگذار بوده است، اضافه کرد: قدر و منزلت این افراد را باید دانست، دو نوع سبک زندگی در دنیا وجود دارد، یک نوع اینکه هر چه می‌توانیم از زندگی لذت ببریم، چون هدف را فقط این دنیا می‌دانند، این تقریباً فکر غالب دنیا است، بعضی‌ها این دنیا را مزرعه آخرت نمی‌دانند و بنا دارند بیشترین حض را ببرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقتی ما فرزندان خودمان را به جبهه می‌فرستیم و شهدای مدافع حرم داریم برای افراد دنیوی معنایی ندارد، زمانی که شهدای مدافع حرم کشور را عطرآگین می‌کردند غربی‌ها می‌گفتند که شما پول می‌دهید، آنها شناخت کافی نداشتند، با این فرهنگ آشنا نیستند و برخی‌ها که می‌فهمند خودشان را به راه دیگر منخرف می‌کنند.

لاریجانی اضافه کرد: مسئله مرگ آگاهی جزو متن زندگی یک مسلمان است، انسان باید روزی یک‌بار هم که شده به فکر مرگ بیافتد، افراد زرنگ و فهمیده کسانی هستند که همیشه به‌یاد مرگ باشند، در روایاتی که از معصومین آمده است، شما در هنگام نماز فکر کنید که آخرین نمازتان است.

وی بیان کرد: در معماری و شهرسازی گذشته ما مرگ با زندگی عجین بود، مستحب است که افرادی که فوت کردند را در خانه‌شان مدفون کنند، دلیل آن هم این است که افراد خانه به فکر مرگ باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در گذشته قبرستان‌ها در دل زندگی بود، خارج کردن قبرستان‌ها از داخل شهر اقتباس غلط از غربی‌هاست، سنت ما غیر از غربی‌هاست، کسانی که از مرگ آگاه هستند، مانند غم‌زاده‌ها زندگی نمی‌کنند ولی نگاه‌شان به مردم و زندگی تغییر پیدا کرده و عزت نفس پیدا می‌کنند، کسانی که به مرگ آگاه هستند استقامت داشته و حض بیشتری از زندگی می‌برند و در برابر مصیبت‌ها کمر خم نمی‌کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: افراد منتظر ظهور امام زمان(عج) مجاهدانی هستند که همیشه پا در رکاب برای شهادت هستند، کسی که از دنیا برود و در قلبش تعلق خاطر به شهادت نداشته باشد، منافق است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وارد چهلمین سال انقلاب شدیم، در این مدت مسائل و مشکلات زیادی داشتیم و هر کدام می‌توانست جامعه را دگرگون کند ولی چه چیزی باعث حفظ کشور شد، همین بحث مجاهدت در راه خدا بود، از دست دادن شهیدان عبوری برای خانواده مصیبت بود ولی زندگی با مقوله مجاهدت استقامت و عزت نفس به این خانواده داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: روحیه شهادت‌طلبی نصیب هر کشور و امتی نمی‌شود و باید قدر این روحیه را دانست، کم مشکل نداشتیم و نداریم، در حال حاضر در مسائل منطقه‌ای چقدر توطئه انجام می‌شود، حرف می‌زنند و شرارت می‌کنند ولی به‌واسطه دفاع مقدس و حضور پرشور مردم اقدامی علیه کشور نمی‌توانند انجام دهند.

لاریجانی با اشاره به شهادت رزمندگان و تقدیم این همه جانباز و خسارت سنگین مالی گفت: دستاوردهای دفاع مقدس این بود که جرأت تعرض به کشور را ندارند، امنیت پایدار امروز را مدیون مقاومت سال‌های دفاع مقدس هستیم، دشمنان جرأت تعرض را ندارند و به‌دنبال حرکات ایضایی هستند اما درگیر نمی‌شوند، هشت سال مقاومت مردم درسی بزرگ به آنها داد و ملت و کشور را صیانت کرده است.

وی عنوان کرد: همین امر در جهات دیگر هم تأثیرگذار است، باید کار و تلاش کنیم، اینکه رهبر انقلاب اسلامی بر مدیریت جهادی تأکید می‌کند، مقصودشان این است که با روحیه جهادی یعنی با همه هستی و توان کار کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این جلسات، جلساتِ ذکر است، ما برای رحلت مسؤولیت‌شناس جمع شدیم، روحیه این مرحوم این است که حس حال ما این باشد که به وظیفه امروز خودمان توجه داشته باشیم.

لاریجانی تأکید کرد: با این مخاطراتی که در منطقه با آن مواجه هستیم از شکل پنهان خارج شده است، ائتلافی بین کشورهای زبون منطقه با رژیم صهیونیستی و آمریکا به‌وجود آمده، وزیر خارجه آمریکا قبلاً هم گفته و الان هم گفت که مسؤولان سعودی بارها از ما خواستند ایران را بمباران کنیم و این حرف توسط دیگر مسؤولان سعودی مطرح شده است، امروز گستاخ‌تر حرف‌شان را می‌زنند، ائتلاف بین سعودی‌ها، آمریکا و رژیم صهیونیستی است و آنها دنبال مسئله‌سازی هستند.

وی اظهار کرد: ایران دنبال امپراطوری نیست، ما هدف مشخص داریم و نمی‌خواهیم رژیم صهیونیستی در جهان سیطره پیدا کند، من به کشورهای منطقه می‌گویم چه وقت ایران به شما حمله کرد اما شما به صدام کمک کردید و علیه ما جنگیدید و ما تلافی نکردیم، ما دنبال آزادی تفکر اسلامی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشورهای خارج از منطقه دشمن ما و شما هستند، آنها به‌دنبال منافع و دریافت انرژی هستند، آنها نمی‌خواهند منطقه را از دست بدهند.

لاریجانی با بیان اینکه تروریسم از ایران ضربه خورده و ایران نقش بسیار زیادی در ضربه زدن به تروریسم داشت،گفت: غربی‌ها دنبال ماجراجویی هستند، من از بعضی سران کشورهای منطقه شنیدم که تروریست‌ها را با ادوات خودشان جابه‌جا می‌کنند، نمی‌خواهند منطقه آرامش داشته باشد.

وی با اشاره به مشکلاتی که در کشور وجود دارد، افزود: تخریب، خیانت است، مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد اما برای رفع مشکلات باید انسجام داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: عده‌ای هنرمندانه دنبال تخریب  و مسئله‌سازی هستند، برای برون‌رفت از مشکلات باید وفاق داشته باشیم، این وفاق یک محور دارد و آن ولایت فقیه است، کسی که فکر می‌کند بدون ولایت فقیه کشور به انسجام می‌رسد، در اشتباه است.

وی بیان کرد: باید قدردان ولایت فقیه باشیم، وفاق ما باید از عمق فکری برخوردار باشد، رهبر انقلاب اسلامی هوشمندانه و انقلابی زمینه و وفاق را ایجاد کرده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده برای ایجاد انحراف از مفاهیم دینی تأکید کرد: این ایجاد انحراف از گذشته هم وجود داشته و در اوایل انقلاب هم بوده است، دشمن تلاش دارد که روحانیت را از ما بگیرد و به‌دنبال ایجاد خلاء در کشور است.

لاریجانی گفت: بحث اقدامات جهادی که رهبر انقلاب اسلامی گفتند را باید جدی بگیریم، از استانداران درخواست داریم که نسبت به استفاده نیروهای جوان اقدام کنند.

وی در ادامه به مشکلات پیش روی استان اشاره و اضافه کرد: مشکل زباله در استان اساسی است، در قانون زمینه مناسب برای رفع مشکل پسماند حل شده است، هر کسی از بخش خصوصی برای تبدیل پسماند به انرژی و کود فراهم کند، بستر فراهم است و تا دو سال آینده مشکل پسماند به یک سرمایه‌گذاری مناسب تبدیل می‌شود، پسماند برای ما در حال حاضر مصیبت است ولی طلای کثیفی است که باید تبدیل به سرمایه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: مسؤولان و مدیران کشور باید پند رهبری که به‌صورت مستمر مسائل را مطرح می‌کنند را جدی بگیرند.

لاریجانی با اعلام اینکه مشکلات در کشور پیچیده شده است، تصریح کرد: مشکلات کشور راه حل یک خطی ندارد، کسی که می‌گوید من به‌راحتی مشکلات را حل می‌کنم، دروغ می‌گوید.

وی با اشاره به اینکه مشکلات متنوعی در کشور وجود دارد، اظهار کرد: بحران آب در کشور جدی بوده، مشکل اشتغال، بیکاری و بدنه حجیم دولت هم از معضلات است، پول نفت و مالیات خرج ادارات کشور می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات کشور راه حل یک خطی ندارد و برخی افراد می‌خواهند ذهن جامعه را منحرف کنند، گفت: به مجموعه اقدامات نیاز داریم، در کشور ظرفیت‌های بالقوه‌ای وجود دارد که هنوز بالفعل نشده است و اگر تبدیل شود، مشکلات تا حدود زیادی رفع می‌شود.