ساخت خانه های تخریب شده سیلزدگان مازندران شروع شد

 ساخت نخستین واحد مسکونی تخریب شده در سیل مازندران با حضور معاون پشتیبانی و هماهنگی امور استان های بنیاد مسکن کشور ، مسئولان استانی و شهرستانی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ساخت این واحد مسکونی که بر اثر سیل صد در صد تخریب شده بود طی مراسمی در روستای ‘ تالارپشت ‘ شهرستان سیمرغ آغاز شد تا به طور رسمی به نگرانی سیلزدگان در باره احتمال طولانی شدن روند بازسازی و بازگشتان به زیر سقف خانه هایشان پایان دهد.
شهرستان سیمرغ بیشترین خسارت را در سیل و سیلاب اواخر اسفند پارسال و و اوایل فروردین امسال متحمل شد و بیشترین خسارت در این شهرستان هم به روستاهای تالارپشت و ‘ رکنی کلا ‘ وارد آمد.
بر اساس کارشناسی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران ، بیش از ۹۰ درصد از خانه های روستای تالارپشت بر اثر سیل به صورت صد درصدی تخریب شدند و در روستای رکنی کلا هم چنین وضعیتی حاکم شد.
خبرنگاران ایرنا که طی روزهای گذشته از منطقه بازدید کردند ، گزارش دادند ؛ سیلزدگانی که خانه هایشان صد در صد تخریب شد نگران طولانی شدن روند آواربرداری و بازسازی سرپناهشان آن هم در مهم ترین فصل کشت و کار کشاورزی هستند.
امروز با تکمیل آواربرداری و آغاز ساخت نخستین خانه صد در صد تخریب شده ، خوشحالی و امید به میان سیلزدگان منطقه بازگشته است و نگرانی هایشان تا حدود زیادی کاسته شده است.
** ۸۰ درصد خانه های تخریبی مربوط به روستاهاست
معاون بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن مازندران در مراسم کنگ زنی ساخت نخستین خانه سیلزدگان گفت : در سطح استان مازندران ۱۲ شهر و ۱۶۹ روستا بر اثر سیلاب خسارت دیده اند .
علیرضا قلی نژاد تعداد واحدهای مسکونی و تجاری خسارت دیده در سطح استان را ۶ هزار و ۳۴۱ واحد اعلام کرد و افزود که از این تعداد ۵۴۱ واحد تخریبی متعلق به روستاها و ۹۵ واحد تخریبی متعلق به شهر است .
وی با بیان اینکه ساخت اولین واحد مسکونی تخریب شده مناطق سیلزده مازندران در روستای تالارپشت آغاز شده است ، گفت : این واحد مسکونی صددرصد تخریب شده بود که امروز عملیات اجرایی ساخت آن آغاز و تا هفت ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.
معاون بهسازی مسکن روستائی بنیاد مسکن مازندران با اعلام اینکه آواربرداری واحدهای مسکونی در سطح این استان به صورت رایگان در حال انجام شدن است ، افزود: دولت برای ساخت واحدهای مسکونی تخریب شده علاوه بر کمک های بلاعوض ، تسهیلات کم بهره هم در نظر گرفته است.
بارش شدید باران که از ۲۶ اسفند ماه سال گذشته در مازندران شروع شد و تا دوم فرودین سال جدید ادامه داشت، باعث بروز خسارت هایی در ۱۲ شهرستان ، ۹ شهر و حدود ۷۰۰ روستا شد.
سیمرغ ، میاندرود و جویبار سه شهرستانی هستند که بیشترین خسارت را در سیل و سیلاب روزهای پایانی اسفند ماه سال ۹۷ و اوایل فروردین ۹۸ متحمل شدند.
در شهرستان سیمرغ یک هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی بر اثر سیلاب دچار خسارت شد که از این تعداد ۱۵۰ واحد مسکونی تخریبی است .