با حضور معاون وزیر ارشاد نخستین جشنواره ملی شعر مازندران (نشان نیما) در شهرستان نور برگزار شد.

با حضور معاون وزیر ارشاد ، چهره های سرشناس حوزه شعر کشور و شهردار یکی از شهرهای فرانسه که قرار است مجسمه نیما در آنجا ساخته شود، نخستین جشنواره ملی شعر مازندران (نشان نیما) در شهرستان نور برگزار شد.

معاون حقوقی ، امور مجلس و استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : ملت ایران داشته های فرهنگی فراوانی دارد که همه آنها قابل معرفی و افتخارند که مازندران هم از آن بی بهره نیست.

سید هادی حسینی روز پنجشنبه در نخستین جشنواره ملی شعر مازندران (نشان نیما) در شهرستان نور استان مازندران افزود : اگر بخواهیم چیزی از ایران در عرصه جهانی ارائه دهیم مسلما معرفی صنعت و کشاورزی نیست، بلکه فرهنگمان است.
وی گفت : ماندگارترین مردم کسانی هستند که موضوع ماندگاری آنان فرهنگ و ادب و داشته های فرهنگی آنان است و زیباترین زبان ادب و فرهنگ زبان شعر است.
او افزود : امروز اگر نیما، حافظ، سعدی مولانا و شمس و همه گذشتگان از این جنس ماندگار شدند ، به خاطر این است که حوزه فرهنگ و ادب ایرانی را به زبان شعر و نثر آوردند.
حسینی گفت : این فرهیختگان نسل جدید شاعران ما را پرورش دادند که این شعرا منشا ماندگارند و قطار فرهنگ ما را به پیش می برند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود : نیما افتخار مازندران است اما تنها منحصر به نور و مازندران نیست، نیما محفظه و فضای بسته دوران شعر را شکست و به شعرای جوان جرات داد به زبان ساده خود ذهنیات خود را به قلم بیاورند و فضای نوی در شعر و ادب فارسی ایجاد کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم در این جشنواره گفت : رویکرد ما در برگزاری جشنواره شعر مازندران در نور توسعه دامنه فعالیت های فرهنگی به نقاط مختلف استان و تمرکززدایی از مرکز است .
احد جاودانی افزود : نخستین جشنواره ملی شعر مازندران با هدف معرفی این استان به عنوان یکی از کانون های شعر و حضور فرهیختگان در این منطقه ادب پرور است.
وی با اشاره به استقبال پرشور شاعران کشور از این جشنواره ، گفت : بیش از پنج هزار اثر از یکهزار و ۷۵۳ شاعر از سراسر کشور به دبیرخانه این جشنواره رسید که توسط شاعران باتجربه و پیشکسوت همچون احسان مهدویان ، منصور خورشیدی ، امیر کریمی ، عقیل زورک و منصور علی اصغری داوری شد.
او با اعلام این که از مجموعه آثار ارسالی ، ۲۷۰ اثر از مازندران است ، افزود : داوران پس از بررسی های کارشناسی ، بیش از ۴۰۰ اثر را به بخش نهایی آوردند و از میان آنها ۱۰ اثر برتر به عنوان آثار برگزیده معرفی شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تندیس و نشان ملی نیما یوشیج را هدیه ویژه این جشنواره معرفی کرد و گفت که این تندیس هر سال به یک شخصیت برجسته شعر کشور اهدا می شود .
وی افزود : همچنین به نفرات برتر این دوره از جشنواره هدایای نقدی از ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان پرداخت و علاوه بر آن ، کتاب جشنواره هم متشکل از آثار برگزیده در ۱۲۰ صفحه تهیه و به علاقه مندان اهدا می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران گفت: این استان با تربیت و پرورش فرهیختگان عرصه ادب و فرهنگ مامن واقعی تراوش شعر در کشور است.

علیرضا یونسی در اولین جشنواره شعر نیما در شهرستان نور افزود: شاعران نیما سرا به سبک شعر نو با تاسی از نیما توانستند تحولی شگرف در عصر حاضر عرصه ادبیات امروزی ایجاد کنند.
وی با اشاره به فرهیختگان برخاسته از خطه ادب پرور مازندران افزود: شاعران مازندرانی با ذوق شعری و هنر ماورایی خود می‌توانند در توسعه فرهنگی مازندران اثرگذار باشند.
یونسی با اعلام اینکه امسال توانستیم با برپایی جشنواره شعر گردهمایی شاعران برتر شعر نو را در این استان شاهد باشیم، گفت: شعر نیمایی توانسته ذوق شعری، شاعران جوان را در استان و کشور فعالتر کند.
معاون استاندار مازندران با بیان اینکه شعر و هنر می‌تواند سبب ایجاد وحدت و همدلی بین آحاد جامعه شود، افزود: شاعران نقش آفرین در تقویت اخلاق اسلامی و هنر انقلابی باشند.
یونسی گفت: هنرمند واقعی در عالم آفرینش خداوند و انسانی تجلی هنر اوست، انسان تنها موجودی است که زیبایی و هنر هستی و معرفت را درک می کند.
وی افزود: اندیشمندان هنوز نتوانسته اند تعریف دقیق و روشنی از هنر در جامعه ارائه دهند اما مسلم است هر اندازه باطن به عالم حقیقی خود یعنی خدا نزدیک تر باشد ، هنر زیباتر و ماندگار خواهد بود.

فرماندار نور در اولین جشنواره شعر نیما، ضمن خیر مقدم به شاعران و ادیبان از اقصی نقاط به این شهرستان گفت: نور مطلع و مرجع فرهیختگان علمی، دینی و سیاسی، دانشمندان و شعرای بنام و بین المللی است.

علی شادمان افزود: شهرستان نور با قدمت و پیشینیه سترگ فرهنگی با مدیریت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و حمایت های استانداری توانسته میزبان فرهیختگان حوزه شعر با عنوان جشنواره نیما باشد.
وی ادامه داد: امروز نیما میزبان اربابان شعر و فرهنگ از سراسر کشور است، چون به عشق نیما پدر شعر معاصر، این شهرستان برای دورهمی انتخاب شده است.
شادمان ادامه داد: امروز نیز به اعتقاد دولت تدبیر و امید برای رسیدن به توسعه باید همه اجزای توسعه را یکجا ببینیم؛ حوزه اقتصاد فارغ از مولفه های فرهنگی نمی تواند تحقق یابد همانگونه که عدم توسعه سیاسی می تواند یک کشور را به انزوا بکشاند.