نخستین سالگرد روزنامه نگار فقید #فرامرزدرخشندهبا حضور علی ربیعی و مسئولان استانی  در ساری برگزار شد.

اولین سالگرد روزنامه نگار فقید فرامرز درخشنده با حضور علی ربیعی وزیر اسبق تعاون کار و رفاه اجتماعی و جمعی از مسئولان در مسجد محمد رسول الله ساری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مازندران، بزرگداشت مردان بزرگ و کسانی که خوب بوده‌اند و در عرصه رسانه از خود نام و یاد به جا گذاشتند؛ از وظایف مهمی است که برعهده تک تک ما نهاده شده است و اینک در سالروز آسمانی شدن مرد بزرگ دیگری از رسانه استان مازندران، مرحوم فرامرز درخشنده سرپرست فقید خبرگزاری ایلنا مازندران، همه بزرگان کار، رسانه و مسؤولان و خبرنگاران گرد هم آمدند تا با تجدید بیعت دوباره نام مردان آسمانی عرصه خبر را که خبرساز شدند؛ گرامی داشته شود.

مرحوم فرامرز درخشنده سرپرست فقید خبرگزاری ایلنا مازندران و سرپرست روزنامه کار و کارگر مازندران، سال‌های سال در این استان در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی تلاش کرده و در آبان ماه سال گذشته براثر بیماری آسمانی شد و امروز همه دوستان و یارانش گرد هم آمدند تا از تلاش‌های این مرد بزرگ خبر و اطلاع‌رسانی مازندران و مردی که مهمترین دغدغه کار و کارگری داشت نام و یاد این مرد بزرگ عرصه خبر و همه بزرگان این عرصه را  گرامی دارند.

این مراسم با حضور علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سخنران ویژه این مراسم در کنار مسعود حیدری مدیرعامل خبرگزاری ایلنا کشور، اسرافیل عبادتی مدیر مسؤول روزنامه کار و کارگر، نبیان معاون استاندار مازندران،  کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران کل استانداری و استانی، روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی، جامعه خبرنگاران، جامعه کارگری مازندران با ادای احترام به روح بلند فرامرز درخشنده سرپرست فقید خبرگزاری ایلنا مازندران، برگزار شد.

جامعه ما نیازمند رسانه آزاد و قلم آزاد است

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امروز جامعه ما نیازمند رسانه آزاد و قلم آزاد است و باید به اصالت روزنامه پی ببریم که مسؤولیت و اصالت دارد.

علی ربیعی با بزرگداشت ایام ماه صفر اظهار کرد: تلاش برای نجات یک جامعه و جلوگیری از انحراف بزرگ، در دستور کار حضرت زینب(س) بود و اکنون در این ایام ماه صفر قرار داریم و باید بزرگ داشت این ایام را در دستور کار داشته باشیم که آنچه در حضرت زینب(س) دیدیم؛ اخلاق بود.

ربیعی، با اشاره به دوستی دیرین و چندساله با مرحوم درخشنده یادآور شد: ایشان به شخصه یک رسانه قدیمی است که برای حمایت از کار و کارگر تلاش فراوان کرد و البته کار اصلی رسانه آزادی و آزاداندیشی است و برای کار سالم رسانه ای و سعادت جامعه باید در مسیر امام حسین(ع) بود.

وی با تأکید بر مراعات اخلاق در جامعه افزود: همه رسالت انبیا برای سعادت دنیوی و اخروی انسان‌ها بوده  است و امام حسین(ع) هم به دنبال سعادت دنیوی و معنوی جامعه و زندگی آزاد و رها و معیشت درست بود و هر کس این نگاه را داشته باشد؛  زندگی معنوی درست و حسینی دارد.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هر کس برای جلوگیری از انحراف و فقرا بنویسد و برای معنویت جامعه بنویسد؛ در مسیر حسینی گام برمی‌دارد.

وی بیان کرد: روزنامه‌نگاری درست و اصولی، سخنگوی جامعه کارگری و فعال مدنی بودن از آقای درخشنده  شخصیت چندبعدی ساخت و می‌توان گفت که روزنامه‌نگاری مسؤول، نماد درخشنده است که در اوج بیماری هم قلم خود را نفروخت.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روزنامه‌نگاران آزاد باید فهم مشترک ایجاد کرده و جامعه پر از سوء تفاهم را به تفاهم و اعتماد تبدیل کنند که این  در سایه رسالت قلم و روزنامه‌نگاری آزاد است.

ربیعی با اشاره به اینکه  امروز معیشت مردم دچار سختی شده و راهی جز هم‌فکری و کاهش تنش وجود ندارد، اظهار کرد: اکنون در وضعیت کنونی راهی جز وحدت، باهم حرکت کردن و اتحاد نداریم و روزنامه و روزنامه‌نگار مسؤول، موجب چسبیدن و اتحاد بیشتر می‌شوند.

وی افزود: حرکت ما در جامعه، با نوشتن، نقد آزاد و حمایت از هم میسر است و در این راستا با حفظ کلیت نظام می‌توان از بحران عبور کرد.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مرحوم درخشنده به عنوان سخنگوی گروه‌های خاموش جامعه و کارگران نام برد و بیان کرد: اکنون به سخنگویی برای کارگران و ناتوانان و نیازمندان احتیاج داریم و آنانی که باید برای فقرا بنویسند در این راستا تلاش کنند.

ربیعی گفت: قلم آرمان‌گرا باید قدر دانسته شود؛ نوشتن از آرمان فقر؛ ضد فساد و نوشتن از معنویت و اسلامیت در دستور کار مرحوم درخشنده بود و اکنون هم کارگران در تشکیلات گفت‌وگو کنند و فضایی ایجاد شود که صداهای‌شان به گوش برسد.

وی افزود: فرصت‌های برابر برای آحاد جامعه باید باشد و باید به دل تشکل رفت.

با تن رنجور هم می‌توان برای دفاع از حقانیت تلاش کرد

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: امروز همه ما به احترام یک روزنامه نگار پاک، با احساس مسؤولیت بالا، دغدغه‌مند و صادق حاضر شده‌ایم تا در نکوداشت این مرد بزرگ رسانه و عرصه کار و کارگری شرکت کنیم و این حضور حرمت به یک فرد نیست؛ بلکه حرمت به یک اندیشه و سبک زندگی  است.

ربیعی افزود: با توجه به شخصیت این مرحوم و اینکه از دوستان قدیمی من بودند؛ کمتر از مشکلات خود سخن می‌گفت و همواره دغدغه مردم داشت .

وی گفت: درخشنده قلم زد؛ قلم نفروخت و خبر جعلی نداد و لازم نیست برای اینکه صدای محرومان باشیم؛ رگ بلند داشته باشیم بلکه با تن رنجور هم می‌توان برای دفاع از حقانیت تلاش کرد و مرحوم درخشنده به ما آموخت و یاد داد.

یکی از ارزش‌های انقلاب، رسیدگی به فقرای جامعه است

مدیر مسؤول روزنامه کار و کارگر نیز با اعلام اینکه یکی از ارزش‌های انقلاب، رسیدگی به فقرای جامعه بود و است گفت: بیشترین ظلم به جامعه کارگری در رژیم گذشته بود و آقای درخشنده با ۱۶ سال سابقه رد روزنامه کار و کارگر صدای رسای کارگران بود.

اسرافیل عبادتی اظهار کرد: روزنامه کاروکارگر با بنیان‌گذاری خواست بلندگوی مستضعفان باشد تا صدای مظلوم به گوش برسد و آقای درخشنده، نماینده افکار کارگران و دغدغه آنان بود.

وی افزود: ایشان نه تنها خبرنگار بود بلکه وقتی مقاله و یادداشتی داشت و می‌نوشت با احساس در مورد اقدام خبر پیگیر بود؛ اطلاعات صحیح را منعکس می‌کردند و پیگیر بودند.

مدیر مسؤول روزنامه کار و کارگر گفت: مرحوم درخشنده با وجود اینکه مشکلاتی داشت و سال‌ها با این مشکل و بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد اما همواره دغدغه کارگران داشت و جامعه رسانه سعی کنند؛ وظایف خود را به‌درستی انجام دهند و به وظایف خود عمل کنند و قلم و قدم خود را کج بر ندارند.

خصوصی‌سازی با هدف کاهش فقر در دستور کار باشد

 دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران نیز گفت: خصوصی‌سازی با هدف کاهش فقر در دستور کار باشد و باید تلاش شود تا فاصله بین فقر و غنا کم شود.

ناصر دریابیگی افزود:  ما از درد دردمندان و کارگران غافل نیستیم و دغدغه مهم آقای درخشنده هم رفع تبعیض و حمایت از کارگران و محرومان بود.

وی گفت: زندگی با آرامش برای بازنشستگان و کارگران باید در دستور همگان باشد و در دستور کار آقای درخشنده بود و شرافت قلم را نگه داشت.

دریایبگی افزود: در مازندران وحدت و انسجام و دوستی و اخوت فراوان وجود دارد و تلاش داریم تا حمایت از محرومان در سایه ولایت بیش از پیش باشد و در این بخش خدمت صادقانه و احقاق حقوق مظلومان در دستور کار ماست و در حمایت از محرومان با تمام توان وارد می‌شویم.

اعتماد جامعه کارگری باید حفظ شود

مدیرعامل خبرگزاری ایلنا نیز در این مراسم با بزرگداشت نام و یاد مرحوم فرامرز درخشنده، سرپرستی روزنامه کار و کارگر و خبرگزاری ایلنا در مازندران اظهار کرد: ایشان در راستای احقاق حقوق کارگران تلاش فراوان کرد و به خوبی از عهده وظیفه خطیر برآمدند و اکنون هم باید اعتمادسازی در جامعه کارگری حفظ و در دستور کار باشد.

مسعود حیدری افزود: در این روزگار سخت معیشتی، باید با صداقت این مسیر را ادامه داد  و به عنوان یک مسلمان، وظایف دینی را در دستور کار داشته باشیم.

در این مراسم با بزرگداشت نام و یاد مرحوم فرامرز درخشنده سرپرست فقید روزنامه کار و کارگر و خبرگزاری ایلنا مازندران از علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهدای لوح یادبودی تجلیل شد.