تشکیل شورای ورزش همگانی مازندران گامی در ارتقا نشاط اجتماعی

نخستین نشست شورای توسعه ورزش همگانی مازندران عصر امروز در حالی برگزار شد تا بتواند گامی در جهت ارتقا نشاط اجتماعی در استان ایفا کند.

به گزارش تسنیم، با توجه به ماشینی شدن زندگی اجتماعی، صنعتی شدن جوامع و کاهش حرکت در زندگی روز مره انجام فعالیت روزمره توسط اقشار جامعه ضروری است.

همچنین در دنیای امروز ورزش به عنوان یکی از ارزشمندترین ابزار و وسایلی که حیاتی ترین نیازهای جامعه بشری را تامین می‌کند.

ورزش همگانی با تاکید بر بهره‌مندی از اوقات فراغت موجب افزایش امید به زندگی از طریق ارتقای سلامت افراد جامعه شده و موجبات توسعه یافتگی جوامع می‌شود و می‌تواند با تامین سلامت و نشاط در جامعه موجب کاهش هزینه بهداشتی و درمانی می‌شود و همچنین بهره وری نیروی کار را افزایش می‌دهد.

کاهش آسیب اجتماعی در مدارس

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش مازندران عصر امروز در نشست شورای ورزش همگانی مازندران گفت: ۵۰۰ هزار دانش آموز، ۴۰ هزار فرهنگی و ۷۰۰ تا ۸۰۰ خانواده دانش آموز با این نهاد در ارتباط بوده که مسئولیت ما را سنگین تر می‌کند.

ساداتی افزود: ۵۶ فعالیت وررزشی تعریف شده که می‌توانیم با استفاده از این ظرفیت در زمینه کاهش آسیب اجتماعی گام برداریم.

تقویت ورزش همگانی در بین بانوان

وی بیان کرد: ظرفیت مازندران مشخص است که کمترین سرانه ورزشی را دارد و از میانگین هم کمتر است و بیش از ۲۰ پروژه نیمه تمام ورزشی داریم که باید عتبارات لازم در این زمینه اختصاص یابد.

معاون امور بانوان اداره کل ورزش و جوانان مازندران نیز گفت: در زمینه ورزش بانوان رویدادهای مختلفی برگزار و بیش از هزار و ۷۰۰ برنامه در سال قبل برگزار شد.

مریم فرج پور افزود: اعتبارات خوبی در زمینه ورزش دانشجویی، کارکنان،کارگری در استان وجود دارد اما در زمان برگزاری مسابقات اعلام آمادگی زیاد نیست.

وی بیان کرد: سلامت از آیتم‌های مهم و ضروری جامعه است که ورزش محلات بسیار مهم است که در باید همه احساس مسئولیت کنند.

فرج پور با اشاره به اهمیت سلامت بانوان در جامعه گفت: باید پارک ویژه بانوان درفضاهای مناسب احداث شود و فرهنگ استفاده از دوچرخه توسط مدیران و کارکنان در جامعه نهادینه شود.

مدیرکل روستایی و شوراهای استانداری مازندران نیز گفت: بحث نشاط اجتماعی رویکرد و سیاست دولت است که درحوزه روستایی با توجه به گستره کار ،جشنواره هه و آیین نامه سایر استان را در مازندران اجرا کنیم.

حسن اصغریان افزود: برگزاری بازی بومی و محلی در روستا در دستور کار قرار دادرد تا در سطح روستا شاهد ایجاد نشاط اجتماعی باشیم.

وی تصریح کرد: پیاده روی خانوادگی و ورزش همگانی در دستور کار قرار دارد و دهیاران و شوراها فعالیت خوبی در این زمینه داشتند و تلاش داریم المپیاد ورزش روستایی را در شته‌های مختلف اجرا کنیم تا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی وارد محیط روستا نشود.

معاون تربیت و آموزش انتظامی مازندران نیز گفت: تغذیه تنها منجر به سلامتی نمی‌شود بلکه تحرکات اثرگذار است که حوزه ورزش باید جدی گرفته شود.

سرهنگ محمدعلی میرزایی افزود: در حوزه ورزش گام‌های بلندی برداریم و در همگانی کردن وررش کوشا باشیم.

وی بیان کرد: اولویت‌های ناجا در مهارت افزایی دفاع شخصی و آمادگی جسمانی نیروی پلیس است تا در ماموریت‌ها بتواند استفاده کند و نشاط و سلامتی در دستور کار قرار دارد.

میرزایی گفت: هر چه سرمایه‌گذاری دربخش ورزش بیشتر باشد قطعا هزینه‌های سلامت کاهش می یابد.

افزایش فرهنگ ورزش همگانی در جامعه

معاون سیاسی استاندار مازندران نیز در نخستین جلسه شورای ورزش همگانی مازندران گفت: کشورهایی که در زمینه اقتصادی موفق بودند قطعا در زمینه ورزش همگانی موفق تر عمل کردند که در استان باید سند توسعه استان را جدی بگیریم.

احمد حسین زادگان افزود: یکی از دلایل بیماری قلبی و مرگ و میر عدم تحرک است که باید فرهنگ ورزش همگانی و تحرک را در جامعه افزایش دهیم.

وی با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع رسانی در جامعه، تصریح کرد: رسانه‌ها باید کیفی تر عمل کنند و در زمینه اطلاع رسانی بیشتر گام بردارند.

حسین زادگان گفت: به اندازه کافی قانون و زیرساخت داریم و اکنون زمان عمل کردن است و سالن‌ها به درستی و به موقع دراختیار جوانان قرار گیرد.

معاون سیاسی استاندار مازندران افزود: باید تلاش کنیم جهت غنی‌سازی اوقات فراغت و کسب حفظ سلامتی، ورزش همگانی را جدی بگیریم.

این مسئول ادامه داد: با حضور سپاه و بسیج در روستا و مناطق محروم با کمترین هزینه بهترین عملکرد ارائه می شود که بزرگترین ظرفیت ورزشی را در روستا داریم که همه ارگان ها باید حضوری فعال داشته باشند.

وی افزود: امتیازات ویژه ای را به ورزش همگانی وبانوان اختصاص دهیم تا در نهایت گرایش مردم به سمت ورزش افزایش یاید و جاده سلامت را در شهرستان‌ها افزایش دهیم.