به گزارش  تسنیم ، همایش بین المللی صادرات از مسیر دریای خزر با حضور میهمانان داخلی و ۵۰ میهمان خارجی از کشورهای تاجیکستان، روسیه، ترکمنستان، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان و هند در ساری برگزار شد.

سیاوش رضوانی مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در مراسم افتتاحیه این همایش اظهار داشت: این همایش در راستای تحقق و رسیدن به صادرات سه میلیارد دلاری در مازندران در دستور کار است.

وی بیان کرد: افزایش صادرات راه و گامی مهم برای توسعه اشتغال و اقتصاد در جامعه بوده که تلاش داریم تا با برگزاری این همایش بین‌المللی و دعوت از کارشناسان، تجار و فعالان اقتصادی حاشیه خزر در این بخش ایفای نقش کنیم.

رضوانی گفت: براساس تاکیدات استاندار مازندران مبنی بر صادرات استان به سه میلیارد دلار تا پایان برنامه ششم تلاش داریم تا بخشی از این صادرات توسط ما و تلاش در بندرامیراباد محقق شود.

وی بیان کرد: نخستین همایش بین‌المللی توسعه صادرات دریایی به کشورهای حاشیه دریای خزر، با هدف بررسی چالش‌ها و فرصت‌های توسعه صادرات دریایی به کشورهای حوزه و توسعه صادرات، با حضور اندیشمندان، دولتمردان اقتصادی، دست‌اندرکاران بخش خصوصی فعال در زمینه لجستیک کالا و صاحبان کالای صادراتی برگزار می‌شود.

مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد گفت: محورهای مهم این همایش، نقش بنادر و کیفیت خدمات در ارتقاء صادرات، مزیت قوانین و تسهیلات منطقه ویژ اقتصادی در افزایش صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر، نقش شرکت‌های چند وجهی Door-to-Door در صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر، ارائه نمونه‌های موفق در زمینه صادرات کالا به کشورهای حوزه CIS،  فرصت‌های ناشی از شرایط موجود سیاسی بین روسیه و کشورهای غربی و نقش سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی برای صادرات مجدد است.

رضوانی افزود: بازاریابی، توسعه صادرات و ارتقای بهره وری در بنادر از اهداف مهمی است که دنبال می شود و در این بخش کاهش تعرفه مرکبات و صیفی جات، اتفاقی مهم در صادرات بندرامیرآباد است که این مهم و صادرات غیرنفتی در این همایش مورد توجه است.

وی با اشاره به ارسال نخستین محموله صادراتی از بندرامیرباد به گرجستان در ماه جاری گفت: برای نخستین بار هشت هزار تن مواد معدنی و سیمان از بندرامیرآباد به گرجستان در راستای حمایت از توسعه صادرات کالای ایرانی صادر شد.

رضوانی گفت: بندر امیرآباد در شرق مازندران با دارا بودن ۱۵ پست اسکله و ظرفیت تخلیه و بارگیری ۷٫۵ میلیون تن در سال تنها بندر متصل به راه‌آهن سراسری در شمال کشور و تنها بندر دارای اسکله روروریلی است که توانایی ارسال واگن‌های حامل کالا از طریق کشتی به کشورهای حاشیه خزر را دارا است.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی کشور :بازگشت سود سرمایه گذاران تضمین می شود

به گزارش ایرنا، محمد راستا در همایش بین المللی صادرات ازمسیر دریای خزر در ساری افزود: علاوه بر واگذاری زمین های مورد نیاز بندری برای ایجاد پایانه صادراتی و لجستیکی ، تخفیف های تعرفه ای و تسهیلات یارانه ای نیز به سرمایه گذاران ارائه می شود.
وی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی شرائط جذابی را برای سرمایه گذاران در نظر گرفته است، ادامه داد: اگرچه بازار یابی همواره مورد تاکید است اما اگرچنانچه سرمایه گذاران نتوانند سود مورد نیاز خود را کسب کنند، تمدید اجاره زمین بندری ، کاهش اجاره و کمک های موردی را در نظر خواهیم گرفت.
راستاد با بیان اینکه پیش بینی ترافیک قابل توجه دریایی در جمهوری اسلامی را داریم، اظهار داشت: با توجه به اهمیت تعامل و همکاری بین کشورهای منطقه با ایران و از طرفی موقیعت مناسب ایران در دسترسی دریایی برای حمل و نقل و ترانزیت ، گسترش روابط و توسعه اقتصادی را شاهد خواهیم بود.
معاون وزیر راه و شهر سازی به توسعه بندر چابهار اشاره کرد و گفت: امسال محموله گندم هندوستان به افغانستان از این بندر به صورت کانتینری انجام شده است.
وی با بیان اینکه در فاز نخست بندر چابهار ظرفیت جابجایی حدود هشت میلیون تن کالا بوجود آمده است، گفت: تا فاز چهارم این بندر مهم ، ظرفیت این بندر در جابجایی کالا به ۸۷ میلیون تن در سال افزایش می یابد.
راستاد به ظرفیت های بندری حاشیه دریای خزر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۳۵میلیون تن ظرفیت بندری پنج کشورحاشیه دریای خزر است که سهم ایران ۳۰میلیون تن است.
وی ادامه داد: در حال حاضر در مجموع فقط ۳۰ میلیون تن از ظرفیت های بندری حاشیه دریای خزر استفاده می شود و سهم ایران حدود ۶ میلیون تن برابر با یک پنجم آن است.
راستاد با بیان اینکه تاکنون بنادر شمالی کشور فقط برای واردات بوده است، گفت: با مدرن شدن بنادر شمالی ایران در دریای خزر امروز شاهد افزایش جابجایی کالاهای وارداتی و توسعه صادرات از خزر هستیم.
وی از بندر امیر آباد به عنوان بندر مهم و استراتژیک در شمال ایران نام برد و گفت: حمل و نقل و تجارت دریایی از طریق خزر روز به روز در حال گسترش است.
وی به کریدور شمال به جنوب دریای خزر در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: امیدواریم نمایندگان کشورهای حاضر در این همایش با بازدید میدانی از ظرفیتهای بنادر شمال ایران آشنا شوند.
همایش صادرات از مسیر دریای خزر به مدت ۲ روز با شرکت نمایندگان و سفراء ۱۴ کشور جهان در ساری ادامه خواهد داشت.