« شوکا » با بررسی شعر و شخصیت نیما برگزار شد

محفل پژوهشی ادبی «نیما یوشیج »با شعر خوانی و ارائه نکات و مطالب پژوهشی درباره آن شاعر نوگرای معاصر در حوزه هنری مازندران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی حوزه هنری مازندران صبح دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۷ سالن همایش شهید باغبانی این نهاد میزبان برگزاری نشستی با عنوان « شوکا » بود که در این برنامه تنی چند از شاعران و پژوهشگران کشور و استان به ارائه آثارخود با موضوع نیما یوشیج و شعر نو پرداختند.
گفتنی است در نشست فرهنگی ادبی «شوکا »محققانی همچون «ابراهیم باقری حمید آبادی» «مرتضی محسنی»« یوسف اللهی»« حمید رضا شکارسری» و « روح الله صالحی» درباره نیما و ویژگی های شعری وی و مواردی همچون افکار نیما، وجوه تراژیک شخصیت نیما، نامه های دوستانه، روایت در شعر نیما با مولفه های عشق ، مرگ و تنهایی، ساختار اپیک، فاصله گذار و معنا گریز و نوآوری در شعر نیما سخنرانی کردند.
همچنین در ادامه «علیرضا قزوه»« کیوان ملکی»« احسان خلیلی»« احسان مهدیان»« زهرا جهانی»« سید اکبر میر جعفری»« مجید سعدآبادی»« هرمز علیپور»« افسانه غیاثوند »«علی داودی»« آرش شفاعی»« صابر سعدی پور » «امیر بختیاری» و « معین دهاز»به خوانش شعرهای خود در قالب نو پرداختند.
گفتنی است «محمد جواد رحمانی آلاشتی» بازیگر و کارگردان تئاتر استان، در بخشی از این برنامه با همراهی اعضای گروه تئاتر تیرنگ به خوانش نمایشنامه ای به نویسندگی «محمدرضا نشایی مقدم» بر اساس یکی از آثار داستانی نیما یوشیج پرداخت.
«محمدرضا عبدالملکیان» شاعرپیشکسوت و دبیر «کنگره بزرگ شعر نو » در پایان برنامه طی صحبتی کوتاه از روند شکل گیری و جریان این حرکت ادبی گفت و خاطر نشان کرد: «نیما یوشیج » هرگز آنگونه که باید شناخته نشد و این جریان تلاشی است برای شناخت و معرفی ابعاد مختلف نیما و شعر نو ایران.
شایان ذکر است که «کنگره ی شعر نو ایران» بر اساس طراحی و برنامه ریزی مرکز آفرینشهای ادبی حوزه هنری کشور بوده که یک مرحله از آن با عنوان شوکا (نیما یوشیج) توسط حوزه هنری مازندران برگزار شد.