به گزارش صدا و سیما، عبدالله مهاجر در نشست سفیر عراق در ایران که با حضور مدیران دستگاه های اجرایی، بنگاه ها و فعالان اقتصادی مازندران در اتاق بازرگانی برگزار شد گفت: سهم مازندران پارسال از صادرات شش میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری ایران به کشورعراق، ۲۶۵ میلیون دلار بوده و این استان آمادگی دارد حجم مبادلات تجاری با این کشور را به یک میلیارد دلار برساند.
رییس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به ظرفیت این استان در تولیدات مواد غذایی و لبنی که از نیازمندی های بازار عراق است افزود: یکسان نبودن تعرفه گمرگی، مشکلات مربوط به ویزای تجاری و ناکافی بودن حجم مبادلات تجاری ایران و عراق با وجود ۲۰ مبادی ورودی (به کشور عراق)، از موانع پیش روی توسعه روابط تجاری بین دو کشور است. همچنین مهاجر از برپایی نمایشگاه های تجاری دائم در شهرهای بغداد، نجف، کربلا و بصره خبر داد.
خیریان  پور معاون توسعه و هماهنگی تجارت خارجی استانداری مازندران نیز در این نشست دارا بودن ظرفیت های فراوان در این استان مانند نزدیکی به پایتخت، وجود ۳ فرودگاه و ۳ بندر را از قابلیت های مازندران در موضوع تجارت دانست و گفت: رایزنی های بیشتر در زمینه های اقتصادی و تجاری میان مازندران و عراق ضروری بوده و این استان آمادگی صادرات زغال سنگ، سیمان و محصولات باغی و لبنی به کشور عراق را دارد.
سفیر عراق در ایران با تاکید بر نیاز به بازنگری قوانین صادراتی ایران و عراق از آمادگی کامل این کشور برای ایجاد مرکز نمایشگاهی دایم در این کشور خبر داد و افزود: رایزنی های اولیه در باره واگذاری ۵۰ هکتار زمین در شهر بصره برای احداث مرکز نمایشگاهی در حال انجام است.
راجح الموسوی احداث مرکز تجاری بین المللی را موجب توسعه روابط اقتصادی، تجاری ایران و عراق برای جلوگیری از واردات محصولات بی کیفیت از برخی کشورهای دیگر دانست و از فراهم شدن مراحل اجرایی خط آهن مشترک شلمچه و ۳۰ کیلومتر داخل کشور عراق به زودی خبر داد.
سفیر عراق با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشورهای اسلامی و عربی از جمله عراق و ایران وابستگی شدید به اقتصاد نفتی است که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد گفت: پارسال برای دو میلیون و ۴۰۰ هزار ایرانی (مراسم اربعین) ویزا صادر شده و دولت این کشور آمادگی کامل برای صدور هر تعداد ویزای تجاری را دارد.
راجح الموسوی برداشتن ویزا میان ایران و عراق را نیازمند بررسی های دقیق دانست و ابراز امیدواری کرد با ایجاد مناطق آزاد در آبادان و خرمشهر و بهره گیری از این شاهراه دریایی، موقعیت استراتژیک و تجاری میان دو کشور افزایش یابد.
محمدپور رییس سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران نیز جلوگیری از تغییرات یکباره قوانین در عراق و اطلاع رسانی به تجار و بازرگانان، جلسات هم اندیشی و بررسی هرشش ماه یکبار با حضور مجموعه ای از گمرگی قرنطینه مرزی برای تسهیل در تجارت و همچنین تلاش برای رفتن به سمت اقتصاد آزاد را از جمله راهکارهای توسعه روابط تجاری بین دو کشور عنوان کرد.