واکاوی  واقعیت سینمایی در آراء شهید آوینی

نبض «هفته هنر انقلاب» در اندیشه های حقیقت جوی سید مرتضی

همزمان با هفته هنر انقلاب،  با حضور «داود ضامنی» آرا و اندیشه های شهید آوینی با موضوع واقعیت سینما در حوزه هنری مازندران به بحث و بررسی گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، با توجه به نقش و جایگاه شهید «سید مرتضی آوینی» در شکل دهی و تعریف هنر انقلاب، این نهاد برنامه های متعدد فرهنگی و هنری را ۲۰ تا ۲۷ فروردین در قالب هفته هنر انقلاب برگزار می کند.

گفتنی است، بدین منظور نشست «واکاوی مفهوم واقعیت سینمایی در اندیشه های شهید آوینی» با حضور «داود ضامنی» از پژوهشگران حوزه سینما و مدرس دانشگاه و تنی چند از اهالی هنر سینما و رسانه در حوزه هنری مازندران برگزار شد.

در این گردهمایی دکتر ضامنی به طرح مباحثی در خصوص نگاه آوینی به چیستی سینما، تعریف واقعیت از نگاه او و امکان تحقق واقعیت سینمایی از منظر انسان پرداخت.

وی در پایان بحث خود درباره سید مرتضی آوینی ضمن اشاره به دغدغه ی حقیقت جوی آن شهید هنرمند خاطر نشان کرد: آوینی به دنبال کشف حقیقت بود و نه صرف فیلم ساختن.

همچنین گفت: او انسانی متعهد و معتقد بود و می خواست بگوید که می توان به سینما جور دیگری نیز نگاه کرد و ضمناً می توان از هندسه ی معرفتی آوینی دریافت که پر از تلاطم و سوال و مسئله بود و قطعا اگر امروز در قید حیات بود نگاه تازه تری به جهان و یا سینما داشت.

«داود ضامنی» که هم اکنون معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزشیابی اداره کل امور استان ها و مجلس حوزه هنری است، در خصوص سینما و برخی امور فرهنگی مقالات و کتب پژوهشی ای را تالیف کرده است.

لازم به ذکر است، سال گذشته در حوزه هنری مازندران طی برنامه ای در قالب کرسی آزاد اندیشی وی مطالبی در خصوص تجربه سینما رفتن مردم مطرح کرده و به بحث گذاشت.

در حاشیه این نشست تخصصی  اثر هنری یکی از هنرمندان عکاس مازندران در قالب «عکس‌پوستر» رونمایی شد.

به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، پیش از آغاز نشست تخصصی با موضوع «مفهوم واقعیت سینمایی در اندیشه‌های شهید آوینی»، یکی از آثار عکاسی(عکس‌پوستر) حسین بهرامی از هنرمندان عکاس مازندران و هنرمند برگزیده هنر انقلاب، در سالن شهیدآباد حوزه هنری استان رونمایی شد.