به گزارش بلاغ، جعفر احمدپور در نشست خبری اظهار کرد: از ۵۸ شهر مازندران، ۵۵ شهر گازدار هستند و تنها شهرهای آلاشت، گزنک و بلده گازدار نیستند.

وی افزود: شهر آلاشت تا آخر فصل بهار گازرسانی آن انجام می‌شود و برای بلده نیز قبل از عید عملیات کلنگ‌زنی داریم، در خصوص گزنک هم تفاهم‌نامه ای انجام شد که بنا است از ایستگاه امامزاده هاشم گازرسانی به این منطقه انجام گیرد که در مجموع، پروژه‌های سخت و پرهزینه‌ای هستند.

مدیرعامل شرکت گاز مازندران خاطرنشان کرد: برای لوله گذاری ۴۰ کیلومتری گزنک بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم است.

این مسئول بیان کرد: طی ایام دهه فجر ۱۰۵ روستای آماده افتتاح داریم که همان طور که در برنامه ۱۰۰ روزه اعلام کردیم به ازای هر روز یک روستا را گازرسانی می‌کنیم.

احمدپور ادامه داد: ۱۴۸ میلیارد تومان برای این پروژه ها برآورد شده که تاکنون ۱۰۶ میلیارد برای انجام این پروژه‌ها هزینه انجام شده است و با پایان این پروژه ها، ۷ هزار خانوار از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.

وی تصریح کرد: تاکنون ۲ هزار و ۲۰ روستای گازدار در استان داریم که از مجموع ۳ هزار و ۶۱۹ روستای استان، ۲ هزار و ۸۹۳ روستا، قابلیت گازرسانی دارند و مابقی که نزدیک به ۸۰۰ روستا هستند، با توجه به صعب العبور بودن منطقه، عدم امکان نصب و انتقال تاسیسات، پایین بودن تعداد خانوار یعنی زیر ۲۰ خانوار، و عدم کد دهی فرمانداری به این روستاها امکان گازرسانی به این روستاها نیست.

مدیر عامل شرکت گاز مازندران اضافه کرد: ۴۴۸ روستا در دست اجرا و ۴۲۵ روستای باقیمانده نیز در برنامه‌های بعدی قرار دارند.

این مسئول تأکید کرد: ۹۲ درصد از جمعیت روستایی مازندران از نعمت گاز برخوردارند و هشت درصد گازدار نیستند.

احمدپور افزود: ۹۹/۷ درصد از شهرهای مازندران نیز از نعمت گاز برخوردارند و طبق اعلام دولت باید گازرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام شود.

وی تعداد مشترکین شرکت گاز مازندران را یک میلیون و ۳۸۰ هزار مشترک اعلام کرد و گفت: مجموع مطالبات این شرکت از مشترکین دولتی، غیر دولتی، صنعتی و خانگی، ۱۶۷ میلیارد تومان است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز مازندران، بزرگترین بدهکاران به این شرکت کارخانه‌های چوب و کاغذ، سیمان و فولاد البرز ایرانیان هستند که شرکت چوب و کاغذ از مجموع بدهی ۱۳ میلیاردی، ۱۰٫۵ میلیارد آن با تعامل با این شرکت پرداخت شده و دو شرکت دیگر نیز در حال پرداخت به صورت اقساطی هستند.