به گزارش  تسنیم، علی‌ اصغر میرزایی در نشستی خبری با اصحاب رسانه مازندرانبه مناسبت سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: ۲۶ ژوئن یا پنجم تیر در تقویم مناسبات مصادف با خروج از بزرگ‌ترین آسیب اجتماعی فعلی دنیا یعنی مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد است.

وی افزود: اعتیاد بلای خانمانسوزی بوده که زمانی فرد را گرفتار کند قدرت اندیشه و تفکررا از افراد به ویژه نسل جوان می‌گیردو بنیان خانواده را نابود می‌کند.

میرزایی گفت: کشورهای دنیا با عزم سیاسی ملت‌ها برای مبارزه با باندهای مخوف و قاچاق مواد مخدر با هم همکاری می‌کنند که ایران نیز در این معاهده سهیم و شریک است.

وی تصریح کرد: در چهار سال گذشته بیش از ۳۳ نقطه آلوده و کانون آلودگی مانند مهرگان نکا، ترک محله ساری، قائم‌شهر، بابل، آمل و فریدونکنار شناسایی که اقدامات خوبی مانند اعطای وام و ایحاد اشتغال به افراد بهبود یافته ناشی از اعتیاد پرداخت شد.

میرزایی گفت: در چهار سال گذشته دستگیری توزیع کنندگان خرده فروش ۸۳ درصد رشد داشت و ۱۷۷هزارو ۵۹۶ نفر در سطح استان مهارت‌های زندگی و ۸۴۱ هزارو ۵۰ نفر ساعت کارمندان و کارگران مسائل پیشگیری از مواد مخدر را آموزش دیدند.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش در جامعه گفت: ۴۱هزارو  ۹۹۵نفر در محیط دانشگاهی و خوابگاهی و ۷۰ هزارو ۲۸۷ نفرزندانیان و خانواده آنان آموزش دیدند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران اذعان داشت: سازمان‌های مردم نهاد نقش مهمی در کاهش اعتیاد دارند.

وی افزود: مهم‌ترین برنامه هفته مبارزه با مواد مخدر، همایش دوچرخه سواری، پیشیگیری از اعتیاد و معرفی خیران، همایش تجلیل از دستگاه برتر در راستای مبارزه با مواد مخدر، تجلیل و دیدار با خانواده شهدا در حوزه مبارزه با مواد مخدر، همایش بهبود یافتگان، نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد به ویژه در روز قدس در کنار مصلاهای استان، نمایشگاه دستاوردهای اجتماعی شدن صیانت و اشتغال و اعزام یک دوچرخه سوار به ۱۳استان کشور جهت پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر با شعار ورزش دشمن اعتیاد است.

وی بیان کرد: در برنامه ششم مبارزه با خرده‌فروشان، کاهش ۲۵ درصدی اعتیاد، اجرای برنامه‌های فرهنگی و پیشگیری در محلات، مدارس، محیط‌های کارگری، دانشگاهی و در برنامه درسی آموزش و پرورش به اهمیت مبارزه با مواد مخدر پرداخته شد.

میرزایی گفت: سال ۹۵ با هزار و ۸۲۵ عملیات سه هزارو ۵۵۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شد که نسبت به سال ۹۴  یک درصد افزایش داشت که بیشترین کشفیات مربوط به تریاک بوده و ۱۱۳ هزارو  ۸۳۰ نفر در این زمینه دستگیر شدند.