رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع:

سازمان جنگل‌ها نیرو جذب می‌کند/ اجاره مرتع به کشور عربی صحت ندارد

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با اعلام اینکه موافقت اولیه برای ۵۴۴ نفر را دریافت کردیم، گفت: آگهی جذب نیرو مهرماه صادر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، خلیل آقایی بعد از ظهر سه‌شنبه به همراه معاون امور جنگل‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وارد استان مازندران شده است و مورد استقبال مسؤولان منابع طبیعی مازندران قرار گرفت.

وی که برنامه سفرش را با برگزاری جلسه شورای اداری منابع طبیعی مازندران آغاز کرده است، در جمع خبرنگاران استان مازندران هم حضور یافت و هدف از حضورش در استان را بررسی وظایف سازمانی، بحث و گفت‌وگو در ارتباط با مسائل جنگل و مراتع بازدید از پروژه‌های در دست اجرا، دیدار با استاندار مازندران و در نهایت حضور در عرصه‌های منابع طبیعی استان عنوان کرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در ارتباط با وضعیت طرح تنفس  جنگل و اقدامات در دست اجرا، خاطر نشان کرد: این طرح بسیار مناسب بوده و سازمان ما زودتر از موعد مقرر نسبت به اجرا اقدام کرده است و باید بر حفاظت و نگهداری جنگل طی برنامه ششم اقدام کنیم.

عزم راسخ بر اجرای طرح تنفس جنگل در کشور وجود دارد

وی با اعلام اینکه عزم راسخ بر اجرای طرح تنفس جنگل در کشور وجود دارد و با وجود عنایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و اقامت دولت، کنترل و اقدامات لازم هم وجود دارد، گفت: برای اجرای مناسب‌طرح نیاز به کمک‌های اعتباری است.

آقایی با اعلام اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مجلس قول مساعد برای کمک به اجرای مناسب این طرح داده است، گفت: انتظار داریم که با تامین اعتبارات لازم و با تعامل بین مجلس و دولت این مشکل هم حل و فصل شود.

وی در ارتباط با برداشت از جنگل توسط بهره‌برداران، بیان کرد: سهم بهره‌برداران از جنگل ۱۵ درصد بیشتر نیست و طرح ممنوعیت برداشت از جنگل چندان مشکلی برای شرکت‌های بهره‌بردار ایجاد نمی‌کند، با این وجود برای اجرای مناسب این طرح، سازمان برای دست‌یابی مناسب به چوب‌های مورد نیاز از بازار داخل و خارج اقداماتی را انجام داده است که از جمله تسهیل در روند واردات و طرح توسعه زراعت چوب هم از اقداماتی حمایتی این مجموعه است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه قرنطینه واردات چوب در مبادی خروجی کشورهای صادر کننده چوب به کشور فعال است، افزود: چوب‌های مورد نیاز پس از تایید کارشناسان وارد کشور می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی در ارتباط با بحث خشکی شمشادها و چالش‌های که برای درختان بلوط ایجاد شده است، افزود: ارتباط لازم با سازمان‌های علمی و فنی وجود دارد و تلاش آنها این است که از بروز خسارت به جنگل کاهش یابد.

عمدی بودن ۹۰ درصد آتش‌سوزی جنگل

آقایی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که یکی از نگرانی‌های حال حاضر در استان‌های شمالی و جنگل‌خیز کشور نبود امکانات و تجهیزات کافی به ویژه بالگردهای مورد نیاز برای خاموش کردن آتش‌های احتمالی است، گفت:  بیش از ۹۰ درصد آتش‌سوزی در جنگل عوامل انسانی دارد، قبل از بحث مهار آتش باید به فکر فرهنگ‌سازی مناسب در این ارتباط باشیم که از رسانه‌ها استمداد دارم در این زمینه به صورت جدی ورود پیدا کنند.

وی در ادامه گفت: تفاهم‌نامه‌ای با وزارت دفاع امضا کردیم که به با توجه به امکانات موجود نیازمندی‌های این سازمان به بالگرد را در زمان مورد نیاز تامین کند.

معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور خاطر نشان کرد: در سال جاری ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار یگان حفاظت برای تامین نیازمندی‌های این مجموعه پیش‌بینی شده و طرح ساماندهی تشکل‌های و گروه‌های بومی و محلی هم در راستای حفاظت از جنگل به صورت ویژه ابلاغ شد و استفاده از ظرفیت مردم روستاهم در برنامه کاری قرار دارد و باید این موضوعات به صورت جدی نهادینه شود.

وی با اشاره به قابلیت‌های کشور فنلاند در مهار آتش‌سوزی خاطر نشان کرد: در مهرماه سال جاری کارشناسی از این کشور برای آموزش به یگان حفاظت وارد کشور می‌شوند و ارتباطات علمی و خلاقانه مورد نیاز را دریافت می‌کنیم.

آقائی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که در نهایت بالگرد به استان‌های شمالی تعلق نمی‌گیرد، گفت: تکنولوژی ساخت بالگرد در اختیار وزارت دفاع قرار دارد و پیگیری‌های در این ارتباط انجام دادیم و برنامه داریم که پایگاه‌های برای حفاظت از جنگل‌ها ایجاد کنیم و باید زمینه دسترسی مناسب بالگرد‌ها به مراتع جنگلی به ویژه صعب‌العبور برای نشست و برخواست بالگرد فراهم شود.

وی با اعلام اینکه برخی کمبودها و مشکلات در این بخش قابل رد کردن نیست، گفت: محدودیت‌ها و مقدورات را مطالعه می‌کنیم و در حال بررسی هستیم که آیا یکی از شرکت‌های جهاد را زیرپوشش قرار دهیم و مقدمات کار فراهم شده و برای تجهیز نیاز به کمک و اعتبار داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با بحث اجاره مراتع یکی از استان‌های جنوبی ایران برای چرای شترها یکی از کشورهای عربی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، بیان کرد: این موضوع وجود خارجی ندارد، کسی که مسؤول مستقیم در حوزه منابع طبیعی کشور است بنده هستم تاکنون در این ارتباط به سراغ بنده نیامده است.

وی در پاسخ به دیگر سؤوال خبرنگاران در ارتباط با مشکل تامین نیرو و گلایه‌های که در این ارتباط وجود دارد، گفت :تجمع نیروی در استان مازندران نسبت به دیگر نقاط کشور بیشتر است.

جذب ۵۴۴ نیرو

رئیس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام اینکه پیش‌بینی ما برای تامین نیرو این مجموعه بیش از ۳ هزار نفر بوده است، گفت: قول اولیه برای جذب ۵۴۴ نفر داده شده است و در مهرماه آگهی جذب نیروی انسانی صادر می‌شود که سهم استان مازندران هم ۱۰ نفر است.

وی در پایان از برنامه‌ریزی برای سند دار کردن اراضی جنگلی کشور خبر داد و گفت: ۱۴ میلیون اراضی جنگلی کشور، ۲٫۵ میلیون هکتار اراضی جنگلی شمال کشور داری سند تک برگ می‌شوند.