مجید عبداللهی در نشست خبری ستاد بازسازی مناطق سیل‌زده مازندران اظهار کرد: شرکت‌های خدمات‌رسان باید تصور این را داشته باشند که همیشه در بحران هستند چراکه خدمات باید به موقع به مشترکان برسد.

وی با بیان اینکه در دو ماه پایانی سال پیک مصرف را داریم، افزود: سیل در زمان بدی اتفاق افتاد اما ما در اوج آمادگی بودیم، در جویبار، بهنمیر و ساری بیشترین خسارت به تاسیسات ما وارد شد

به گزارش  فارس،  مدیرعامل آبفار مازندران با اشاره به خسارت ۲۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومانی سیل به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی استان گفت: کیفیت آب خط قرمز ماست و دلیل قطعی آب شهرستان بابل کدورت آب بود.

سیل بیش از ۲۹ میلیارد تومان به تاسیسات آبفار مازندران خسارت زد
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، مجید عبداللهی ظهر امروز در نشست خبری ستاد بازسازی مناطق سیل‌زده مازندران اظهار کرد: شرکت‌های خدمات‌رسان باید تصور این را داشته باشند که همیشه در بحران هستند چراکه خدمات باید به موقع به مشترکان برسد.

وی با بیان اینکه در دو ماه پایانی سال پیک مصرف را داریم، افزود: سیل در زمان بدی اتفاق افتاد اما ما در اوج آمادگی بودیم، در جویبار، بهنمیر و ساری بیشترین خسارت به تاسیسات ما وارد شد.

مدیرعامل آبفار روستایی استان مازندران خاطرنشان کرد: ایستگاه مرکزی ما در سیمرغ کاملا غرقاب شده بود، بلافاصله تشکیل جلسه و به تیم‌های واکنش سریع نیز آماده‌باش دادیم، در سیمرغ ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب را از دست دادیم و جبران این حجم آب در ساعات اولیه سخت بود اما با تلاش‌های همکارانمان توانستیم مشکل آب ۳۰درصد از این شهرستان را برطرف کنیم.

این مسؤول افزود: حدود ۲۰ تا ۲۵ دستگاه پمپ لجن‌کش به منطقه آوردیم تا مشکل تاسیساتمان که زیر آب رفته را برطرف کنیم و با تلاش‌های همکارانمان تا ۴۸ ساعت مشکل آب منطقه رفع شد.

عبداللهی با اشاره به قطعی آب در بابل بیان کرد: در بابل، بابلسر و فریدونکنار که شهرهای گروه الف هستند سیل رخ نداد اما به دلیل کدورت آب و بحث کیفیت آب که همواره خط قرمز ما بوده است مشکل قطعی در شهرستان بابل را داشتیم.

وی با بیان اینکه ما برای شهرهای گروه الف هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه به آب احتیاج داریم، افزود: هزار لیتر آن از چاه‌ها و ۵۰۰ لیتر از سد البرز تامین می‌شود، کدورت آب بالای ۸۰ تا ۹۰ درصد بود که مجبور بودیم آب شهرستان بابل را قطع کنیم و در واقع ۵۰۰ لیتر از آب سد را از دست دادیم.

مدیرعامل آبفار روستایی استان مازندران با اشاره به اینکه دو تصفیه خانه اضطراری داریم که می‌تواند کدورت آب را تا ۲۰ درصد برطرف کند، ادامه داد: با همکاری آب فاضلاب روستایی و شهری و بارگذاری سه لوله در سد البرز توانستیم ۵۳۰ لیتر در ثانیه آب اضافه کنیم و در حال حاضر هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما نیاز به تصفیه‌خانه آب بابل لازم و ضروری است، از این طرح می‌توانیم برای بعدها نیز به عنوان پدافند غیرعامل استفاده کنیم.

این مسؤول با اشاره به سیل ۱۲ فروردین و خسارت بیشتر در مورد رانش و از بین رفتن خطوط انتقال گفت: در سیل‌های اخیر به تاسیسات فاضلاب شهری استان ۲۷ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شد، آب ۴۴۲ روستا قطع و حدود ۵۵ تا ۱۰۰ درصد تاسیساتمان تخریب و در آب و فاضلاب روستایی نیز ۲۹ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به ما خسارت وارد شد.

عبداللهی در ادامه این مطلب عنوان کرد: همچنین بارش‌های هفته گذشته نیز ۲۰۰ میلیون تومان به تاسیسات آبفار روستایی خسارت وارد آورد.

وی در مورد کیفیت آب نیز گفت: از دانشگاه علوم پزشکی مازندران فردی به عنوان ناظر بر کیفیت آب نظارت دارد و حتی اگر کلر آب به ۰/۲ شود به ما تذکر می‌دهند، از لحاظ کیفی هیچ مشکلی در ارتباط با آب وجود ندارد شاید املاح در آب وجود داشته باشد اما این املاح نیاز بدن و در حد استاندارد است.

مدیرعامل آبفار روستایی استان مازندران به آوردهای خوب سیل در مقابل خسارت‌ها هم اشاره کرد و گفت: سدهای البرز و شهید رجایی پر از آب شدند و در جاهایی که سد نداشتیم نیز آب به دریا وارد شد، چشمه‌ها و رودخانه‌ها نیز که کم آب شده بودند پرآب شدند و در حال حاضر وضعیت بهتری دارند.

این مسؤول در پایان در ارتباط با ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب روستایی و شهری خاطرنشان کرد: صحبت‌هایی در مورد ادغام دو شرکت وجود دارد که دستور وزیر است، در حال حاضر در دست بررسی قرار داشته و امکان این عمل وجود دارد، این امر نه فقط مختص مازندران بلکه مربوط به کل کشور است.