مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۲ کشور:خرید ۱۰ میلیون تن گندم از کشاورزان مازندرانی/ خرید غلات منوط به ثبت‌نام در سامانه داده‌های کشاورزی است

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور با اشاره به اینکه کشاورزی بخش مهمی از اشتعال را در کشور بر عهده دارد و در مازندران ۲۵ درصد اشتغال مربوط به بخش کشاورزی است،گفت: خرید تضمینی گندم را بر عهده داریم که در سال جاری ۹ میلیون و ۵۰۰ تن گندم خریداری شده است.

به گزارش  فارس، سید محمد جعفری  در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تامین مواد غذایی و نگهداری ان برای همه دولت‌ها مهم است، اظهار کرد: میزان ذخایر استراتژیک و تامین کالاهای اساسی و تنظیم بازار کالاهای اساسی پشتوانه دولت است در در این راستا خرید تضمینی محصولات کشاورزی را در دستور کار داریم.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی بخش مهمی از اشتعال را در کشور بر عهده دارد و در مازندران ۲۵ درصد اشتغال مربوط به بخش کشاورزی است، ادامه داد: خرید تضمینی گندم را بر عهده داریم که در سال جاری ۹ میلیون و ۵۰۰ تن گندم خریداری شده است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور به تولید مقایسه‌ای گندم در سال ۵۷ نسبت سال جاری اشاره کرد و گفت: میزان تولید گندم در کشور در سال ۵۷، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود اکنون به ۵ برابر رسید.

این مسؤول با بیان اینکه شهریورماه صددرصد بهای گندم در استان پرداخت شده است، اضافه کرد: ۱۱۶ میلیارد تومان به حساب کشاورزان مازندرانی واریز شده است.

جعفری با اشاره به اینکه ۴.۵ میلیون تن ذخیره استراتژیک داریم و نیاز ۵ ماهه مردم را تامین کردیم، گفت: ۷۰ درصد کشت گندم به صورت دیم است و در مازندران اولویت جدی و ارزش افزوده کشت دربخش کشاورزی کشت گندم به عنوان کشت غالب نیست.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور بیان کرد: حمل ریلی جایگزین حمل جاده‌ای شد به گونه‌ای که ۵۰ درصد حمل گندم ما از طریق حمل ریلی است.

این مسؤول با بیان اینکه احداث نانوایی‌های جدید متوقف شد و نگرش باید بر این باشد نانوایی باید یک بنگاه اقتصادی باشد، افزود: سال ۹۵ مسؤولیت خرید کلزا را بر عهده گرفتیم و درصد خودکفایی روغن ۱۰ درصد است که در برنامه ششم توسعه باید به ۲۵ درصد برسد.

جعفری با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۹ هزار تن دانه روغنی کلزا خرید کردیم و امسال به ۳۱ هزار تن رسید که پیش‌بینی می‌شود سال جاری به ۵۰ هزار تن برسد، یادآور شد: ۳ هزار نانوا یارانه‌ای و بیش از ۲ هزار نانوایی آزادپز در استان فعال است و برای تسهیل در کار سامانه آرد راه‌اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور ادامه داد: ۱۹شرکت آرد در مازندران داریم و علم روز دنیا در این کارخانجات استفاده می‌شود که در کشور رتبه نخست داریم.

این مسؤول اضافه کرد: زنگ عملیات خرید تضمینی را به صدا درآوردیم از اردیبهشت ماه ۵۰ هزار تن کلزا را در ۳۰ مرکز خرید را انجام خواهیم داد.

جعفری در پایان گفت: کشاورزان برای تحویل گندم، کلزا و دانه روغنی باید در سامانه داده‌های کشاورز ثبت‌نام کنند و در غیر این صورت هیچ خریدی از کشاورزان انجام نخواهد شد.