مدیرکل بنیاد مسکن مازندران خبر داد

اعطای وام ۴۰ میلیونی به متقاضیان طرح مقاوم‌سازی مسکن

توزیع ۸۰۰ تن سیمان رایگان در مناطق سیل زده

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران گفت: در بحث مقاوم‌سازی تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی طی سال‌جاری به ۴۰ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

  به گزارش بلاغ، محمد خانی در نشست خبری با اصحاب رسانه مازندران اظهار کرد: ۲۱ الی ۳۱ فروردین دهه حساب ۱۰۰ امام (ره) است که ما هرساله آن را گرامی می‌داریم و این ایام ارج می‌نهیم.
وی افزود: ساخت مسکن برای محرومین و اقشار آسیب پذیر، تهیه و اجرای طرح هادی در روستاها، ساماندهی روستاها و بازسازی مناطق آسیب دیده متاثر از حوادث قهری و بلایای طبیعی و غیر طبیعی از جمله تکالیف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.مدیرکل بنیاد مسکن مازندران خاطرنشان کرد: در استان مازندران، ۳ هزار و ۲۰۰ روستا و آبادی وجود دارد که ۲ هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که در این روستاها، موظف به اجرای طرح هادی هستیم.

این مسئول بیان کرد: با مشارکت مردم، در یک هزار و ۵۰۰ روستای استان، اجرای طرح هادی استارت خورده است که در سال ۹۷، ۶۵۰ روستا با اعتبار ۹۷ میلیارد تومان برای اجرای طرح هادی در نظر گرفته شده است.

خانی ادامه داد: در سال ۹۷ و در فاز اول، ۱۲۶ روستا به عنوان روستاهای هدف و مقصد گردشگری و بومگردی در نظر گرفته شد که این عدد پس از جلسات متعدد به ۲۴۴ روستا رسید که تمامی این روستاها مورد بازدید قرار گرفت.

وی عنوان کرد: در بحث رونق تولید که شعار سال نامیده شده است، بومگردی می‌تواند کارگشا باشد که با ایجاد اشتغال موجب توسعه پایدار در روستاها خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران اعلام کرد: ما به هر واحد اقامتی بومگردی جهت مقاوم سازی و استحکام آن، بنا به دارا بودن پروانه بهره برداری از اداره کل میراث فرهنگی، تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی با سود کم بهره در نظر گرفته‌ایم که به متقاضیان مشمول، تعلق خواهد گرفت.

این مسئول در ادامه به آسیب سیل به ۶ هزار و ۵۰۰ واحد در استان اشاره کرد و گفت: سیل به واحدهای مسکونی، ۱۲ شهرستان، ۹ شهر و ۱۷۰ روستای استان خسارت وارد کرد که پرداخت وام‌های بلاعوض در ایام تعطیل نوروزی به خسارت دیدگان انجام شد.

خانی با بیان اینکه به ۴ هزار و ۴۰۰ واحد روستایی و شهرستانی وام بلاعوض تعمیری پرداخت شد؛ متذکر شد: به واحدهای تعمیری روستایی جهت تعمیر، ۵ میلیون تومان وام بلاعوض و ۵ میلیون تومان وام معیشتی تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تاکنون، ۶۶۰ نفر جهت تعمیرات و ۳۵ نفر جهت احداث به بانک‌های عامل معرفی شده اند؛ اضافه کرد: برای احداث ساختمان جدید به واحدهای روستایی وام ۴۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد و ۱۰ ملیون تومان وام بلاعوض و برای مناطق شهری نیز ۵۰ میلیون تومان وام کم بهره با ۱۲ میلیون تومان وام بلاعوض در نظر گرفته شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن مازندران یادآور شد: تا کنون، ۸۰۰ تن سیمان به صورت رایگان در مناطق سیل زده توزیع شده است و آوار برداری از ۱۰۰ واحد نیز انجام شده است.

خانی بیان کرد: در بحث مقاوم سازی تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی طی سال‌جاری به ۴۰ میلیون تومان با کارمزد ۴ درصد افزایش پیدا کرده است و این تسهیلات حتی به واحدهایی که در سیل اخیر آسیبی ندیدند و واحدهایی که در مناطقی که درگیر سیل نبودند هم داده می‌شود.

وی در پایان گفت: تاکنون، بنیاد مسکن مازندران توانسته است ۳ هزار واحد مسکونی با پیشرفت ۸۰ درصد در غرب کشور و در منطقه سر پل ذهاب را اجرا و رو به اتمام ادامه کار دهد.