معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست خبری ویژه هفته سلامت:

استاندارد تعیین شده برای سبوسگیری آرد باید اصلاح شود

نشست خبری گرامیداشت هفته سلامت با حضور معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و رئیس مرکز بهداشت استان برگزار شد.
دکتر محسن اعرابی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، اظهار کرد: هفته سلامت از ۱ تا ۷ اردیبهشت ماه می باشد و شعار امسال” مراقبت های بهداشتی اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت” می باشد.
وی پوشش همگانی و دریافت خدمات بهداشتی و درمانی برای همه مردم جامعه را هدف اصلی WHO عنوان کرد و گفت: پوشش همگانی سلامت برای همه مردم، خدمات در قالب بسته های خدمات با کیفیت بالا توسط نیروهای آموزش دیده با حداکثر ایمنی برای افرادی که خدمت دریافت می کنند و خدمات ارائه شده مردم با دغدغه مالی مواجه نکند از جمله اهداف اصلی سازمان بهداشت جهانی است.
دکتر اعرابی افزود: زمانی دولت ها می توانند بگویند که مردم را در مقابل هزینه های نظام سلامت محافظت مالی می کنند که بیمه کارآمد وجود داشته باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیمه را یک فرهنگ دانست و ادامه داد: افراد قبل از آن که برای آن ها مشکلی پیش بیاید باید حق ییمه ای پرداخت کنند و دولت نیز برای افرادی که بضاعت مالی ندارند در حق بیمه مساعدت کند که زمان بیماری از مزایای بیمه استفاده کنند.
رئیس مرکز بهداشت استان با بیان اینکه در طرح تحول سلامت ۱۰ میلیون نفر بیمه شدند، گفت: در استان مازندران بیماران در مراجعه به پزشک خانواده هزینه ای را پرداخت نمی کنند که این مسئله برای دهک های پایین محافظت خوبی ایجاد می کند.
وی به دیابت و فشار خون در استان اشاره کرد و افزود: استان مازندران در شناسایی دیابت و فشارخون رتبه نخست را دارد.
دکتر اعرابی با اعلام اینکه در استان مازندران ۷۰ درصد دیابتی و فشار خون بالا شناسایی شدند، بیان کرد: ۱۰ تا ۱۲ درصد افراد بالای ۳۰ سال دیابتی هستند که اهداف معاونت بهداشتی شناسایی و درمان دیابت است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اینکه ۵۰۰ هزار نفر در استان مازندران پیش دیابتی هستند، گفت: قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ پیش دیابتی هستند که اگر تغییر سبک زندگی و مداخلات درمانی صورت نگیرد در آینده به دیابت مبتلا می شوند.
رئیس مرکز بهداشت استان به سیل اخیر اشاره کرد و گفت: در سیل اخیر به ۶۷ واحر بهداشتی خسارت حدود ۲۰ درصدی وارد شده است.
وی به خدمات معاونت بهداشتی در سیل اخیر اشاره کرد و افزود: خدمات در حوزه سلامت روان، کلرزنی، جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر دار، نظارت بر مواد غذایی، نظارت بر امحا لاشه های حیوانات و …. از جمله اقدامات معاونت بهداشتی در سیل اخیر است.
دکتر اعرابی با بیان اینکه ۲۷۰۰ کلرسنجی از ابتدای سیل در روستاها و شهرستان سیمرغ انجام شده است، ادامه داد: ۳۲۰ نمونه میکروبی د این مناطق گرفته شد که فقط ۴ نمونه آلوده بود و ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر مبتلا به بیماری اسهالی شدند که به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی بود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان کرد: در طی دو روز با آموزش بهداشت فردی به مردم توسط همکاران خانه های بهداشت این بیماری کاهش پیدا کرد.
دکتر اعرابی در ادامه به بیماری هاری اشاره کرد و افزود: هاری شیوع بالایی در بین حیوانات دارد و اگر فردی به هاری مبتلا شود فوت می کند.
وی افزود: در سال گذشته ۱۰ هزار واکسن هاری انجام شد و این خدمت به صورت ۲۴ ساعته است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه ۷۰ درصد گزیدگی ها توسط سگ های صاحب دار است،گفت: جمع آوری سگ های ولگرد برعهده شهرداری و بخشداری ها است و این گزیدگی ها بیشتر در روستاها می باشد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط بحث کیفیت نان در مازندران، با بیان اینکه میزان استاندارد سبوس‌گیری نان در کشور اشکال دارد و سازمان استاندارد باید آن را اصلاح کند ،گفت : نظارت بر کیفیت نان برعهده سازمان غله و خدمات بازرگانی استان است.