به گزارش روابط عمومی استانداری، محمد اسلامی، استاندار مازندران در نشست صمیمی با علماء، ائمه جمعه، مسئولین و مدیران روحانی نهادهای رهبری و حوزه های علمیه استان، ضمن تبریک ایام پیش روی میلاد خجسته پیامبر رحمت و آشتی، حضرت محمد (ص) و حضرت  امام جعفر صادق (ع)، یاد آور شد: از درگاه خداوند متعال تقاضا داریم ما را به درک بهتر و عمیق تر فضایل نبی مکرم اسلام (ص) و ائمه اطهار ( علیهم السلام ) نائل گرداند.
مقام عالی دولت در مازندران، گفت: این ایام هم چنین مصادف با پیروزی بزرگ و ماندگار حق بر باطل است که توسط جبهه مقاومت حاصل و با هدایت حکیمانه مقام معظم رهبری این توطئه بزرگ مهار شد.
استاندار با بیان این که خداوند بزرگ را بخاطر خدمت در دیار علویان و خدمت گزاری به مردم شریف مازندران شکر می نمایم، تصریح کرد: امروز مشکل بیکاری، معیشت، مسایل محیط زیست، عرضه محصولات مازاد و توقف واحدهای تولیدی و صنعتی از دغدغه های جدی استان است.
اسلامی با اشاره به این که باید شیوه ها و روندها را بازخوانی کنیم و آن چه را که خلاف مصلحت استان است را دنبال ننماییم و در این راستا متحد شویم و میثاق ببندیم، اظهار داشت: دست اندازی به منابع طبیعی، تغییر کاربری اراضی باغی و کشاورزی و تخلفات شهرسازی مسیرهایی است که ما را از توسعه منحرف و دور می کند.
وی با بیان این که در هیچ استانی عرصه هایی مثل مازندران نداریم و اگر این ها را از دست بدهیم نمی توانیم جایگزین کنیم، گفت: اگر به احیاء و زنده نگهداشتن جنگل اقدام نکنیم قادر به حفظ آن نخواهیم بود و با برخوردهای سلیقه ای و محلی به آن ها آسیب خواهیم زد.
مقام عالی دولت در مازندران، با اشاره به این که معضل بزرگ استان در حوزه محیط زیست زباله است، خاطر نشان ساخت: میلیون ها تن زباله، سال هاست که در مازندران انباشته شده که هیچ فکر اصولی برای ساماندهی آن نشده است.
اسلامی با اشاره به این که ورود شیرابه ها به چشمه سارها، رودخانه ها و دریا موجب آسیب محیط زیست شده است، گفت: امروز ذخایر ماهیان خاویاری استان از ۱۶ هزار تن به چند تن کاهش یافته است.
استاندار، تصریح نمود: مازندران سرشار از ذخایر است و نباید در این استان شاهد مظاهر فقر باشیم.
وی با بیان این که در حوزه فاضلاب تنها ۷٫۹ درصد پیشرفت کار داشته ایم که با رقم کشور فاصله قابل توجهی دارد، افزود: گردشگری بعنوان یک ظرفیت در مازندران مورد بهره برداری درست قرار نگرفته، چرا که بصورت مدیریت شده اتفاق نیفتاده و عواید اقتصادی در خوری از این محل برای توانمند سازی اقتصاد و رونق اشتغال استان بدست نمی آید.
استاندار با اشاره به این که در حوزه کشاورزی، تولیدات باغی، دام و طیور و صنایع تبدیلی ظرفیت های خوبی در مازندران وجود دارد، اظهار داشت: در مازندران با مازاد تولید محصولات مختلف روبرو هستیم و باید برای رونق بازار ظرفیت سازی کنیم تا محصولات استان بدون دخالت دلالان و سودجویان آبرومندانه عرضه و عواید آن نصیب تولید کنندگان استان شود.
وی، تاکید کرد: باید فرهنگ سازی لازم صورت گیرد تا تولید کنندگان و مردم تحت تاثیر جوسازی های عده ای سود جو در بازار قرار نگیرند.
نماینده عالی دولت با تاکید بر این که باید در سایه برنامه یی اصولی و دراز مدت، صادرات پایدار محصولات مازندران را توسعه ببخشیم، گفت: بازار نیازمند محصولات پایدار است تا به محصول و برند مشخصی اعتماد کند که تحقق این مهم در گرو مدیریت صحیح کسب و کار و تولید است.
استاندار با بیان این که برای توسعه استان باید از واگرایی و شهرگرایی پرهیز نماییم، افزود: رشد و اعتلای مازندران نیازمند هم گرایی، نگاه متوازن و یکپارچه به برنامه های توسعه ای است.
وی سرمایه گذاری را نیازمند امنیت خاطر، آرامش سیاسی، اجتماعی و وحدت و همگرایی دانست و یاد آور شد: باید حلقه های مفقوده توسعه کسب و کار و اعتلای مازندران در بخش های مختلف را شناسایی و رفع نماییم و از جمله اینها یافتن بازار مناسب برای تولیدات مازاد مصرف استان است که در سایه توسعه صادرات حل شود.
استاندار، گفت: تقاضا ایجاد کردن، استاندارد کردن و انطباق دادن محصولات با ذائقه بازار، مسایل مهمی است که باید تحقق یابد.
اسلامی گفتگو با صندوق های بزرگ برای سرمایه گذاری در صنایع شهرهای بزرگ را از دیگر برنامه های در دست اقدام در استان برشمرد و تصریح کرد: مدل های مدیریت تولید و صنعت باید متحول شود.
استاندار با تاکید بر این که باید اولویت ها را در استان شناسایی کنیم، خاطر نشان ساخت: قدرت تولید و بهره وری در مازندران باید افزایش یابد.
اسلامی با اعلام این که ۸۷ درصد آب مازندران در حوزه کشاورزی به مصرف می رسد، افزود: باید روی الگوی مصرف بهینه آب کار کنیم و طرح های فاضلاب را به منظور تامین سلامت آب استان عملیاتی نماییم.
وی با اشاره به این که به فرمانداران اختیار دادیم تا بخشداری ها روستا به روستا در میدان عمل، برنامه تقویت اشتغال و تولید مولد را برای تثبیت جمعیت روستایی دنبال نمایند، افزود: زمینه راه اندازی نهضت رسیدگی به روستا را فراهم کردیم تا روستاییان با اخذ تسهیلات ارزان قیمت که دولت تدبیر و امید تصویب نموده در جهت رونق اشتغال خانواده خود اقدام کنند.
استاندار گسترش بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر را برنامه مهم استان در حوزه روستاها دانست و یاد آور شد: از متولیان امر خواستیم تا با مراجعه به روستاها زمینه استقبال روستاییان از این امر مهم را فراهم آورند و منتظر مراجعه روستاییان نباشند و به استقبال روستاییان بروند.
مقام عالی دولت در استان، با بیان این که ارتباطات بین المللی را در نخستین قدم در دیدار و گفتگو با سفیر کره جنوبی آغاز کردیم، گفت: در این دیدار از سفیر کره جنوبی سه کار مهم خرید محصول مازندران و منطبق کردن آن با ذائقه بازار کره، توسعه صنایع موجود در استان و برند سازی محصولات نظیر خودروسازی، کشتی سازی، لوازم خانگی و توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در دو منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد و نوشهر را خواستار شدیم که ایشان پس از بازدید از ظرفیت های مازندران برای سرعت بخشیدن به تعاملات فی مابین بسیار اظهار علاقه نمود.
اسلامی با اشاره به این که مسایل استان را به ائمه جمعه اطلاع رسانی خواهیم نمود و انتظار داریم مسایل مورد نظر را انتقال دهند و کمک نمایند تا یک فرهنگ منضبط فکری و رفتاری در مسیر اعتلای مازندران ایجاد شود، ابراز کرد: یک کمیسیون ارزیابی تشکیل دادیم تا با پایش و ارزیابی مدیران و کارکنان استانداری و فرمانداری ها از صدر تا ذیل شاهد مدیریتی کارآمد باشیم و نقشی واحد در راستای رشد استان ایفا نماییم تا شاهد تحقق برنامه ها و سیاست های دولت نظام جمهوری اسلامی باشیم.