جامعه کارگری و بازنشستگان استان مازندران به مناسبت هفته کارگر با استاندار مازندران دیدار کردند. استاندار مازندران در این دیدار با اهدای شاخه گل به کارگران و بازنشستگان از تلاش های این قشر در استان تقدیر کرد.

استاندار مازندران گفت: انقلاب ما انقلاب مستضعفین است ،همان گونه که جنگ تحمیلی را مدیریت کردند در جنگ اقتصادی کنونی نیز که دشمن برما تحمیل کرد می توانیم با تعامل بیشتر مشکلات را حل کنیم.

احمد حسین زادگان در نشست صمیمی با کارگران و بازنشستگان مازندران که بعدازظهر امروز در استانداری برگزار شد اظهار کرد: افتخار می کنم پدرم کارگر بوده است.

وی با بیان اینکه کارگران از افتخارات نظام جمهوری اسلامی هستند افزود: بخشی زیاد از کارمندان دولت نیز همچون بخش کارگری با مشکل مواجه هستند.

استاندار مازندران گفت: تلاش می کنیم وابستگی خودمان را از بیگانگان کم کرده و روی پای خودمان بایستیم.

وی تصریح کرد: با توجه به نقش کارگران در توسعه و پیشرفت جامعه، اما در عمل خیلی به این قشر توجه نشده است.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: همه ما باید نسبت به کشور و نظام متعهد باشیم، نظامی که برای دفاع از حقوق کارگران اجازه ایجاد تشکل می دهد؛ این یعنی در این ساختار کارگر می تواند از حقوق خود دفاع کند.

وی با یادآوری اینکه بارها گفتم که مدیرانی که نمی توانند برای مردم وقت بگذارند ،خودشان کارشان را رها کنند،افزود: این مردم به دلیل همراهی با نظام جمهوری اسلامی مستحق بی عدالتی نیستند .

حسین زادگان ادامه داد: اینکه مطرح می شود وفاق و همدلی در بین کارگر و کارفرما حاکم است ؛ جای بسی خوشحالی است اما با این وجود تلاش می کنیم تا مشکلی برای این دو قشر از جامعه بوجود نیاید.

وی به ظرفیت بانک رفاه کارگران اشاره کرد و خواستار همکاری بیشتر این بانک با کارگران شد.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد در سریع ترین زمان احصاء و پیگیری می شود.

استاندار مازندران ساماندهی کارگران فصلی را ضروری دانست و نقش شهرداری ها را در این امر مهم عنوان کرد.

وی با بیان اینکه همه باید برای ترقی و پیشرفت استان تلاش کنیم، افزود: مازندران را تنها مازندرانی ها می توانند بسازند.

حسین زادگان خاطرنشان کرد: انقلاب ما انقلاب مستضعفین است ،همان گونه که جنگ تحمیلی را مدیریت کردند در جنگ اقتصادی کنونی نیز که دشمن برما تحمیل کرد می توانیم با تعامل بیشتر مشکلات را حل کنیم.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: ۸ میلیارد تومان از حقوق ۶۵۰ هزار کارگر مازندران به سیلزدگان اختصاص یافته است.

نصراله دریابیگی در نشست صمیمی کارگران و بازنشستگان با استاندار مازندران که بعدازظهر امروز در استانداری برگزار شد ،اظهار کرد: حمایت از رونق تولید، سیلزدگان و کار و کارگر از مهم ترین برنامه های ما در هفته کارگر است.

وی از حمایت کارگران،بازنشستگان به سیلزدگان اخیر اشاره کرد و افزود: ۸ میلیارد تومان از حقوق ۶۵۰ هزار کارگر مازندران به سیلزدگان اختصاص یافته است.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: کارگران و مردم استان در بازسازی خسارت سیل حامی دولت هستند.

وی یکی از مشکلات کارگری را درمان دانست و تصریح کرد: در مازندران کارخانه ای وجود ندارد که در آن عدالت وجود داشته باشد.

دریابیگی خاطرنشان کرد: مشکلات نکا چوب مشکلاتش از جریان خصوصی سازی شروع شده است.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران به فعالیت ۲۴ کانون بازنشستگان مازندران، افزود: از ۱۳۰ هزار بازنشستگان استان ۷۰ درصد حداقل بگیر هستند ؛ نیازمند همسان سازی حقوق بازنشستگان هستیم.

دریابیگی ادامه داد: با کارفرمایان مشکلی ندارند تنها مشکل ما افزایش دستمزد است که قدرت خرید کارگران هم با افزایش دستمزد ارتقاء پیدا می کند.

وی تصریح کرد: امنیت شغلی، تأمین معیشت و قرارداد موقت سه ضلع اصلی مشکلات کارگران را تشکیل می­ دهند.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران وحدت ،همدلی و انسجام را شاه کلید تحقق شعار رهبری عنوان کرد.

۹۵ درصد کارگران دارای قرارداد موقت هستند

در ادامه شیرافکن رئیس شورای اسلامی کار مازندران از تلاش استاندار مازندران در مهار سیل اخیر در استان قدردانی کرد و گفت: مردم همچون سیل به کمک سیلزدگان شتافتند.

وی مشکل معیشتی و کاهش قدرت خرید کارگران را از دغدغه های مهم این قشر از جامعه اشاره کرد و افزود: نداشتن امنیت شغلی دیگر مشکل جامعه کارگری است .

رئیس شورای اسلامی کار مازندران با اعلام اینکه ۹۵ درصد کارگران قرارداد آنها مدت معین است، ادامه داد: شاید علت اصلی مشکلات جدی در بحث قراردادهای کارگران مربوط به ابهامات موجود در ماده ۷ قانون کار باشد که خلاءهایی را در اجرا به وجود آورده است.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران نیز گفت:شمار زیادی از کارگران ساختمانی در لیست انتظار بیمه قرار دارند.

سید هادی ساداتی با اعلام اینکه ۸۶ انجمن صنفی کارگری ۱۳۰ هزار کارگر را تحت پوشش خود قرار داده است،اظهار کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید ۳۷ هزار سهمیه بیمه کارگری به مازندران اختصاص داده شد اما همچنان شمار زیادی از کارگران در لیست انتظار بیمه قرار دارند.

وی ادامه داد: سهمیه بیمه کارگر ساختمانی با میزان متقاضی تناسب ندارد.

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران به مشکلات بخش کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: کارگران ما در ورزشگاه های استان سهمی ندارند .

ساداتی به طرح ساماندهی میادین کارگری اشاره کرد و اجرای این طرح را از ضروریات دانست و افزود: استان مازندران به دلیل دارا بودن آب و هوایی معتدل پذیرای کارگران از دیگر استان ها است با راه اندازی این سامانه کارگران غیر بومی شناسایی می شوند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش به مشکلات کارگران بندرامیراباد اشاره کرد و گفت: متاسفانه کارگران بخش حمل و نقل در اسلکه بندر امیرآباد از جایگاه مناسب برخودار نیستند.

ساداتی خاطرنشان کرد: با استقرار استادکاران در منطقه سیلزده شهرستان سیمرغ در بازسازی خانه های مسکونی همراه با سپاه و بسیج سهیم شدیم.

فاصله حداقل دستمزد با هزینه‌های حداقلی زندگی بسیار عمیق است

در ادامه سید علی اکبر علوی نژاد گفت: فاصله حداقل دستمزد با هزینه‌های حداقلی زندگی به حدی عمیق است که افزایش ۳۶.۵ درصدی، فقط می‌تواند قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال گذشته را جبران کند.

رئیس مجمع نمایندگان کارگری استان مازندران با بیان اینکه اگر گمان کنیم افزایش ۳۶.۵ درصدی دستمزد ۹۸ به اندازه‌ای زیاد است که می‌تواند زندگی نیروی کار را متحول کند، خوش خیالی است، در ادامه افزود: در شرایطی که توان اقتصادی کارگران به شدت سیر نزولی به خود گرفته است، مبلغ تعیین شده در تامین معیشت کارگران بی‌تاثیر است.

علوی‌نژاد در توضیح قدرت خرید از دست رفته کارگران افزود: توانایی اقتصادی کارگران به قدری در طول سال‌های گذشته از دست رفته است که کمتر خانواده کارگری امروز می‌تواند حداقل نیازهای اولیه خانواده خود را تامین کند.