مشکلات واحدهای تولیدی مازندران در نشست۵ ساعته ۴۸۰ فعال اقتصادی برتر مازندران با مهندس اسلامی استاندار مازندران و مدیران حوزه اقتصادی در ساری بررسی شد.

به گزارش ایرنا ، محمد اسلامی در نشست فعالان اقتصادی مازندران در ساری افزود : تمام دستگاه های مرتبط باید به طور میانگین صدور مجوز برای سرمایه گذاری را در این مدت صادرکنند و با متخلفان برخورد می شود.
به گفته وی این زمان صرفا برای سرمایه گذاری های بزرگی است که نیازمند استعلام از چندین دستگاه اجرایی است.

** توزیع ۳ هزار میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده در مازندران 
رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مازندران گفت که در سال گذشته از محل مالیات بر ارزش افزوده حدود ۳ هزار میلیارد ریال برای توسعه شهرها و روستاها در اختیار شهرداری ها و دهیاری قرار داده شد.
اسلامی اظهارداشت: حدود ۹۰۰ میلیارد ریال از این درآمد مالیاتی در اختیار دهیاران و مابقی به شهرداری ها پرداخت شده است.
وی اضافه کرد : تمام واحدهای مصرفی و فروشگاهی در این استان طبق قانون موظفند تا مالیات ارزش افزوده خود را به موقع پرداخت کنند تا برای آبادانی شهرها و روستاهای مازندران هزینه شود.
به گفته وی استانداری موظف است تا بر چگونگی مصرف این درآمد واریزی به شهرداری ها و دهیاری ها نظارت داشته باشد و این اعتبار صرفا برای عمران روستایی و شهری هزینه شود.
نماینده عالی دولت در مازندران گفت که شهرها و روستاهای این استان به فقر زیرساختی مواجه اند که باید با تخصیص اعتبار از محل درآمد مالیات بر ارزش افزوده این شهرها و روستاها آباد شود.
اسلامی گفت که در حال حاضر تعداد زیادی از فروشگاه های این استان با وجود دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مردم ، این درآمدها را به دولت نمی پردازند.
وی اضافه کرد : امور مالیاتی باید این فروشگاه ها را شناسایی و طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده از این فروشگاه ها دریافت کنند.
در سال ۹۵ میزان درآمد مالیاتی مازندران افزون بر ۱۵ هزار میلیارد ریال بود که ۲۰ درصد از این درآمدها مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است.

** الویت اکتشاف معدن برای توسعه مازندران 
رئیس شورای برنامه ریزی مازندران اولویت توسعه ای این استان را برای سال جاری اکتشاف معدنی و فعال کردن معادن دانست.
اسلامی اظهارداشت : مازندران دارای ذخایر معدنی غنی خوبی است که باید این معادن به درستی استخراج شود.
وی توجه به صنعت و کشاورزی را از دیگر اولویت های توسعه ای مازندران برای سال جاری اعلام کرده است.
استاندار مازندران گفت که در سال جاری میزان تولید انرژی برق دراین استان حدود یک هزار مگاوات افزوده شود که زیرساخت این کار در حال انجام است.
اسلامی اظهارداشت : چند سرمایه گذار خارجی برای این کار وارد مازندران شدند و کارهای عمرانی در این بخش در حال انجام است.

** دست و دلبازی در مصرف آب 
استاندارمازندران از دست و دلبازی در مصرف آب در این خطه شمال کشور به خصوص در حوزه کشاورزی انتقاد کرد و گفت که در شرایط فعلی طبق آمار بارش ها حدود ۲۰ درصد کاهش یافته و این استان با کمبود آب مواجه است.
اسلامی افزود : باید به گونه مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی مدیریت شود که بتوانیم کمبود بارش ها را جبران کنیم.
وی تولید محصولات کم آب بر و بهره برداری قطره ای و مکانیزه از آب را راهکار اصلی در این بخش اعلام کرده است.
وی توسعه پایدار و متوازن در حوزه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را از اولویت های مازندران در مدیریت جدید دولت در این خطه شمال کشور اعلام کرد.