« ۵ هفته ۵ فیلم» به پایان رسید

«انجمن فیلم بهارنارنج» آخرین برنامه خود را، با نمایش مستند «راه دل» کاری از «مهدی زمانپور کیاسری» با حضور کارگردان و بازیگران فیلم و در خیل علاقمندان برگزار کرد.

گفتنی است «انجمن فیلم بهار نارنج» معاونت فرهنگی شهرداری ساری، ویژه برنامه « ۵ هفته ۵ فیلم» را که ویژه نمایش و نقد فیلمهای آیینی و عاشورایی صورت گرفت، به پایان رساند.

در هفته پنجم این برنامه، که با حضور ویژه « علی اصغر یوسف نژاد» نماینده مردم مرکز استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، فیلم مستند « راه دل» به کارگردانی « مهدی زمانپور کیاسری»، آخرین اثر این فیلمساز در جمع هنرمندان فیلمساز و علاقمندان مازندرانی به نمایش درآمده و مورد بررسی قرار گرفت.

« مشتی اسماعیل یوسفیان» پیرمرد روشندل و سوژه اصلی فیلم «مشتی اسماعیل» یکی دیگر از فیلمهای زمانپور کیاسری این کارگردان نام آشنای ساروی، به همراه یکی از دوستانش به نام «نصیر» در تمنای زیارت بارگاه امام حسین و پیاده روی اربعین، راهی کربلا می شود که پس از مواجهه با ماجراهای بسیاری در مسیر، بالاخره به کربلا می رسد.

ایرج فلاح -نویسنده و منتقد- که در این محفل، برای بررسی فیلم حضور یافت، ضمن برشمردن ویژگی های فیلمهای سفر و جاده ای، نگاه متفاوت کارگردان و پرداخت دیگرگونه وی به پیاده روی اربعین را از امتیازات این اثر دانست.
وی در ادامه با اشاره به نمایشی بودن بخشهایی از مستند، ایجاد تغییر در سوژه در مسیر پیشرفت ماجرا را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: ما آن تغییر لازم را در سوژه اصلی نمی بینیم و از این رو جریان اصلی روایت به عمق لازم نمیرسد.

گفتنی است «مهدی زمانپور کیاسری» نیز پس از نقل دشواریهای ساخت فیلمهای اینچنینی که دائم در مسیر های شلوغ میگذرد گفت: یکی از رویکردهای مهم فیلم قرار گرفتن سوژه در موقعیتهای متفاوت و ثبت و ضبط برخوردهای وی با این مسائل است که فیلم را واجد جذابیت میکند.
همچنین در ادامه، بررسی فیلم با مشارکت فعال حضار و طرح پرسشها و بیان دیدگاههایی از سوی آنان و پاسخهایی از سوی منتقد برنامه و کارگردان فیلم پی گرفته شد.

شایان ذکر آنکه آخرین نشست « ۵ هفته ۵ فیلم» با نمایش و بررسی مستند «راه دل» اثر « مهدی زمانپور کیاسری » شامگاه چهارشنبه ۱۷ آبان سال جاری در حوزه هنری مازندران برگزار ‌شد.

مهدی زمانپور کیاسری، فیلمساز مطرح مازندرانی کارگردانی فیلمهایی همچون «تورا من چشم در راهم» « مشتی اسماعیل» « پاپلی» « راه دل» و… همچنین عنوان بیش از چهل جشنواره معتبر داخلی و خارجی از جمله جشنواره های فجر، مستند حقیقت، رویش، ویزیون دوریل سوییس، فلاهرتیا روسیه، مذاهب ایتالیا، مستند قاهره و… را در کارنامه دارد.