نخستین همایش ائمه جمعه مازندران در سال ۹۷

نخستین همایش ائمه جمعه مازندران در مجموعه آموزشی و فرهنگی ساصد صلاح الدین کلا نوشهر با حضور استاندار و جمعی از مسئولان اجرایی استان با هدف نقش نمازجمعه در حمایت از کالای ایرانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری، محمد اسلامی، استاندار مازندران در اجلاس ائمه جمعه استان گفت: خداوند را شاکریم که با تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری، امریکا یکبار دیگر خود را در جهان رسوا ساخت و نشان داد که حقیقتا شیطان بزرگ است که می خواهد با جعل و دروغ، حاکمیت خود را بر منافع جهانیان مستولی کند.

استاندار با اشاره به این که نزولات آسمانی در کشور و مازندران کاهش داشته است، تصریح نمود: برنامه بلند مدت کشور برای به حداقل رساندن این مشکل برای مردم از گذشته شروع شده و چند طرح جدید برای مدیریت منابع آب در مازندران اجرا می شود.

اسلامی با بیان این که با همت دستگاه متولی آب، پیگیری های ویژه برای تمهید مقدمات اجرای این طرح ها را انجام داده ایم و مطمئن هستیم که با سرمایه گذاری هایی که در ۵ سال آینده انجام می شود بتوانیم برداشت های لازم را از روان آب های استان داشته باشیم، اظهار داشت: پساب ها را باید جمع آوری کنیم و فاضلاب ها باید تصفیه شود، چرا که با روان شدن پساب ها و شیرابه ها به خاک، آبخوان ها و چشمه سارها، محیط زیست استان آسیب سنگین دیده است و نباید این روند تداوم یابد و با پروژه های پیش بینی شده ان شاء الله این مهم محقق خواهد شد.

وی بر ضرورت کشت جایگزین با روش آبیاری تحت فشار بویژه در مناطقی که برای کشت برنج با کم آبی روبرو هستند، تاکید کرد و افزود: سد هراز که مهم ترین پروژه استان می باشد به ۵۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز دارد و ۱۰۰ هکتار از اراضی ما را در استان پوشش می دهد پیگیری نمودیم تا از محل منابع خارجی و فاینانس به انجام برسانیم.

استاندار با بیان این که موافقت محیط زیست را در مورد سد کسلیان که سال ها متوقف مانده بود اخذ کرده ایم، عنوان داشت: این سد به ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز دارد و ما هیچ مانعی برای اجرای طرح ها و حل مشکلات کم آبی در استان نداریم.

مقام عالی دولت در استان، برداشت آب از چاه های غیر مجاز و پیرایش آب های شور به دشت ها را یک دغدغه مهم عنوان نمود و خاطر نشان ساخت: برداشت آب از منابع تحت الارضی زمینه ساز بحرانی بزرگ در این حوزه است و باید مدیریت شود.

استاندار با بیان این که ستاد سواحل حداقل در ماه های اخیر ده ها جلسه داشته و همه تدابیر لازم اتخاذ شده است، کارگروه های شهرستانی ستاد فعال است و چیزی وجود ندارد که مورد پیش بینی قرار نگرفته باشد، افزود: امسال ۷۳ روستای استان بوم گردی فعال و درآمدهای خوبی هم داشته اند.

اسلامی با اشاره به این که مازندران در جذب اعتبارات اشتغال روستایی رتبه نخست را کسب نموده است و بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بعنوان پاداش در اختیار استان قرار خواهد گرفت، گفت: از ۷۵۰۰ طرح مورد تقاضا در سامانه کارآ، بالغ بر ۴۴۳۹ طرح مربوط به فعالیت های حوزه کشاورزی بوده است و تاکنون از این تعداد ۴۲۰۸ طرح مورد بررسی و تصویب قرار گرفته و در صنعت نیز تاکنون ۱۲۰۰ تقاضا در این سامانه به ثبت رسیده که از این تعداد، ۱۱۲۱ تقاضا مورد بررسی قرار گرفته است و هیچ بوروکراسی اداری در جهت ایجاد و رونق اشتغال وجود ندارد.

استاندار با اشاره به این که به اداره کل ارشاد دستور داده ایم تا برنامه های هنری را بر اساس یک تقویم و با حضور هنرمندان فاخر در سال ۹۷ برگزار کند، عنوان داشت: برای جریان نشاط اجتماعی نیازمند برنامه، زیرساخت و مدیریت هستیم و طرح که آماده شده در حال بررسی است.

وی با تاکید بر این که ضوابط فرهنگی در اجرای برنامه های فرهنگی هنری باید حاکم باشد و با لاابالیگری قطعا برخورد می کنیم، گفت: معروف باید در همه سطوح جامعه رعایت شود.

نماینده عالی دولت در استان، با بیان این که باتدابیر صورت گرفته، مرکبات مازندران امسال با آبرو توزیع شد و بصورت تازه خوری بر سر سفره مردم رسید، افزود: سال ۹۵ بالغ بر ۶ هزار تن مرکبات صادر شد در حالی که امسال ۲۳ هزار تن صادرات مرکبات صورت گرفت و راه ها و مسیر ها در حال باز شدن است.

استاندار با اشاره به این که امسال می توانیم برای اشتغال روستایی بالغ بر ۲۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به مردم بپردازیم، گفت: این تسهیلات را فقط به افراد اهل که در پی ایجاد اشتغال هستند می دهیم.

ائمه جمعه مازندران در بیانیه پایانی اجلاس ائمه جمعه در صلاح الدین کلای نوشهر، از اقدامات و حمایت های عملی استاندار مازندران از کشاورزان مازندرانی تقدیر و تشکر ویژه نمودند.