شن بزرگ روز جهانی معلولین که بزرگترین جشن این روز در شمال کشور بود با حضور دکتر انوشیروان محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی کشور، مهندس اسلامی استاندار مازندران، ‌آرام مدیرکل بهزیستی مازندران و جمع بزرگی از مدیران ارشد ملی و استانی به میزبانی ساری در سالن ۴هزار نفری سیدرسول حسینی ساری برگزار شد. رضا صادقی خواننده مطرح کشورمان مهمان ویژه این مراسم بود.

به گزارش تسنیم ، انوشیروان محسنی بندپی در مراسم روز جهانی معلولان در سالن ورزشی سید رسول حسینی ساری، اظهار داشت: مازندران از جمله استان‌های موفق در زمینه پیشگری از معلولیت‌ها است که توانست ۸۰درصد کودکان زیر یک سال را در زمینه شنوایی سنجی و ۸۵درصد کودکان سه تا پنج سال را غربالگری بینایی صورت دهد.

وی افزود: مازندران همچنین پیشرو در کاهش معلولیت‌ها بوده و در زمینه توسعه مرکز توانبخشی روزانه، توسعه مراقبت در منزل و توانبخشی مبتنی بر جامعه در دستور کار این سازمان قرار دارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: معلولیت محدودیت نیست و با بکارکیری زبان اشاره و برگزاری المپیاد و جشنواره قرآنی نابیناییان نشان دادیم هیچ تفاوتی بین افراد معلول و عادی نیست.

رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: تلاش شد شرایط بهتر زندگی خوب برای معلولان فراهم شود که مازندران در ارزیابی عملکرد سال ۹۵ رتبه نخست را در کشور کسب کرد.

وی گفت: با غربالگری شنوایی به موقع از تولد ۳۰ هزار معلول در کشور جلوگیری می‌شود و تنبلی چشم یکی از عوامل مهم در نابینایی است که ۸۵ درصد غربالگری نیز در این زمینه انجام شد.

محسنی بیان کرد: تلاش داریم توانبخشی مبتنی بر جامعه شهری را آغاز کنیم که مازندران جز استان‌های پایلوت در این زمینه است و  همه معلولان از تجهیزات برخوردار می‌شوند.

وی افزود: لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت فراگیر برای تحقق جامعه پایدار و پذیرا برای همه است تا بتوانیم اجرایی و عملیاتی کنیم.

محسنی تصریح کرد: در زمینه اشتغال معلولان نیز در شش ماهه نخست امسال زمینه اشتغال برای ۴۰۰ نفر از معلولان فراهم شد.

وی بیان کرد: برای مناسب‌سازی اصول اولیه لایحه ای جهت تشویق و ایجاد انگیزه دستگاه‌های اجرایی تدارک دیده شد که در جشنواره شهید رجایی با مناسب‌سازی فضا از امتیاز برخوردار خواهند بود که در سال ۹۷ بیشتر شرایط آن فراهم می‌شود.