مراسم روز ملی مازندران با حضور حجت الاسلام گواهی نمایندگی ولی فقیه در سپاه محمد رسول الله تهران، معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران ، مدیران کل اوقاف و فرهنگ و ارشاد استان, نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ،امام جمعه ،فرماندار نوشهر ، مسئولین و عموم مردم در امامزاده سید محمد کیا سلطان روستای صالحان کجور نوشهر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، حجت‌الاسلام عبدالعلی گواهی در مراسم گرامیداشت روز مازندران و قیام علویان در روستای صالحان بخش کجور اظهار کرد: امروز همه ما حول محور اهل بیت عصمت و طهارت و ولایت گرد هم جمع شدیم و همین وحدت و همدلی سبب شده است تا نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی شرکت کنند.

وی بر ضرورت آشنایی نسل نوجوان و جوان با خاندان عصمت و طهارت تأکید کرد و گفت: بسیاری بر این باور بودند که تشیع بعد از واقعه کربلا محو می‌شود ولی اکنون شاهدیم که پس از گذشت سالیان سال، عشق و علاقه همگان به اهل بیت بیشتر شده است و امروز حماسه عظیم پیاده‌روی میلیونی اربعین رقم می‌خورد.

رئیس سازمان بسیح طلاب و روحانیون کشور تصریح کرد: شهروندان عراقی از برخی شهرهای این کشور مسافت ۷۰۰ کیلومتری را برای زیارت اربعین طی می‌کنند که این نشانه عشق و علاقه آنها به خاندان اهل بیت است.

وی با بیان اینکه جایگاه معنوی، فرهنگی و علمی مازندران بر همگان روشن است، یادآور شد: امروز استکبار جهانی با یکدیگر همدست شدند تا به این کشور علوی ضربه بزنند ولی به لطف خدا هر روز برعظمت ملت ایران افزوده می‌شود‌.

گواهی عنوان کرد: مازندران را امروز به علما، شعرا، امامزاده‌ها، سرداران دلیر و شهدای خان‌طومان می‌شناسند و این از افتخارات و اعتبارات این استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز اظهار کرد: از گلوگاه تا رامسر برنامه‌های متنوعی برای روز و هفته مازندران تدارک دیده شده است که اصل و اساس آن در کنار مقبره حضرت محمد کیا سلطان (ع) در روستای صالحان است.

احد جاودانی افزود: در این هفته باید حوزه‌های مختلف گردشگری، ادبیات، تاریخ و هر آنچه که مازندران را الگو قرار دهد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه حرکت انقلابی مردم تبرستان در سال ۲۵۷ هجری منتج به تشکیل حکومت علوی شد، گفت: امید است در هفته مازندران آنچه لازم است به مردم شهیدپرور و انقلابی مازندران معرفی شود و هر سال بهتر به آن پرداخته شود.