همایش شمیم جهادی باحضور ائمه جمعه نمایندگی های مقام معظم رهبری در نهاد ها و مدیران فرهنگی و مدیران و مسولین بخش کشاورزی مازندران به حضور حضرت آیت الله تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و حضرت آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه در مازندران برگزار شد .

به گزارش فارس از شهرستان ساری، عزیزاله شهیدی‌فر در همایش شمیم جهادی در جمع ائمه جمعه و نماینده‌های مقام معظم رهبری در استان، مدیران فرهنگی و مسؤولان بخش کشاورزی با ارئه گزارشی از عملکرد بخش کشاورزی مازندران اظهار کرد: ۲۷ درصد ارزش اقتصادی تولید و ۲۳ درصد اشتغال مازندران در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه اشتغالی که در صنعت، خدمات و گردشگری است مستقیم و غیرمستقیم وابسته به کشاورزی است، ادامه داد: مازندران با تولید ۶٫۵ میلیون تن تولید و ۱۰ درصد ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی  رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: مازندران رتبه نخست را در تولید ۱۲ محصول کشاورزی دارد.

این مسؤول بیان کرد: سالانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرکبات در مازندران تولید می‌شود که نیاز ۸۰ میلیون نفر ایرانی را تامین می‌کند که قابلیت استان مازندران را در تولید محصولات باغی می‌رساند.

شهیدی‌فر سالانه ۴۰۰ میلیون واحد گل در مازندران تولید می‌شود و این میزان تولید نه تنها برای مازندران و کشور بلکه برای تمام دنیا قابلیت عرضه دارد.

وی با بیان اینکه تولید برنج از شاخص‌های اصلی مازندران است که ۳۸ درصد تولید کشور را مازندران به خود اختصاص داده است، گفت: در مازندران ۱۸۰ هزار تن کیوی تولید می‌شود که رتبه نخست را از لحاظ تولید در کشور داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: بنا داریم کشت گیاهان دارویی و گل محمدی را در مناطق بالادست به طور جدی دنبال کنیم و در این راستا یک هزار و ۲۰۰ هکتار از مناطق بالادست را به کشت گل محمدی و گیاهان دارویی اختصاص دهیم.

این مسؤول بیان کرد: سال گذشته یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن تولید برنج در کشت اول و ۲۰۰ هزار تن شلتوک در استان داشتیم که که همه مصرف برای غیر استان شد و ۲۰۰ هزار تن برای مازندران کافی بود.

اقتصاد کشاورزی پادزهرعلیه تحریم ها است

به گزارش ایرنا ،حجت الاسلام سیدرضا تقوی نیز در دیدار با مسئولان بخش کشاورزی مازندران در ساری افزود : به همین دلیل باید اقتصاد مقاومتی را در حوزه کشاورزی با انگیزه وجدیت دنبال کنیم.
وی با اشاره به این نکته که وزارت جهاد کشاورزی ۲۷مرکز تحقیقات و پژوهشی را در اختیار دارد، ادامه داد: باید ضمن استفاده از تجربیات دنیا ، از دستاوردهای علمی پژوهشی در فرایند کشاورزی صنعتی بهره بگیریم.
وی اظهار داشت: برای پیشبرد اهداف و سیاست های نظام در بخش کشاورزی و توسعه فرهنگ جهادی، لازم است از ابزارهای فرهنگی، رسانه ها، تریبون های مختلف و فضای مجازی استفاده شود.
تقوی مهمترین رسالت حوزه نمایندگی ولی فقیه در این دوره را تبیین، حمایت و پشتیبانی از اهداف و ماموریت های بخش کشاورزی در تحقق سیاست های کلی نظام عنوان و افزود: توجه به فرهنگ کشاورزی با هدف ارتقای جایگاه و منزلت اجتماعی مشاغل مختلف کشاورزی در جامعه ضروری است.
وی اضافه کرد: باید از قدرت افکار عمومی به عنوان یکی از مولفه ها و پیشران های سیاست ها و برنامه ها برای همراه کردن و پیش بردن سیاست های بخش کشاورزی در جامعه نظیر برنامه های الگوی کشت و اصلاح الگوی مصرف بهره گیری کرد.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی به نقش کشاورزی استان مازندران درامنیت غذایی کشور اشاره کرد و بیان داشت: باید برای حفظ زمین های حاصلخیز شمال کشور توجه ویژه شود.
بر اساس آمارهای رسمی هم اکنون ۷۲ محصول کشاورزی در مازندران کشت می شود.این استان در تولید هفت نوع از این محصولات شامل برنج، مرکبات، کیوی، مرغ، گل و گیاه، انواع ماهی و علوفه رتبه اول و در تولید هشت نوع محصول دیگر هم رتبه دوم و سوم کشور را در اختیار دارد.