«همایش هجدهمین آیین کوچه گردان عاشق » جمعیت امداد دانشجویی_مردمی امام علی(ع) ساری

همایش «هجدهمین آیین کوچه‌گردان عاشق» ۲۷ خرداد مصادف با شب بیست و سوم ماه مبارک رمضات در سالن آمفی تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. گزارش عملکرد جمعیت امام علی و گزارش آیین کوچه‌گردان عاشق و شناسایی محلات، نی نوازی، اجرای خوانش نمایشنامه ‘ماهی سیاه کوچولو’ توسط گروه تئاتر کودکان خانه ایرانی ساری و خوانش جمعی پیمان‌نامه عاشقان توسط اعضای داوطلب جمعیت امام علی از برنامه های این همایش بود.
آیین کوچه‌گردان عاشق از سال ۱۳۷۸ و با هدف مبارزه با فقر و با شعار «گرسنگی سهم کودکان نیست» و به پیروی از سیره امام علی (ع) برگزار می‌شود. امسال آیین کوچه‌گردان عاشق در ۲۷ استان کشور انجام شد و طی آن ۹۰۰۰ کیسه بین خانواده‌های نیازمند توزیع شد. در استان مازندران، طی این آیین ۴۲۰ بسته حمایتی در شب های قدر بین خانواده های نیازمند شامل زنان سرپرست خانوار، کودکان بدسرپرست، کودکان آسیب دیده از اعتیاد و کار و دیگر مددجویان حاشیه ای شهرهای ساری و آمل که توسط تیم شناسایی جمعیت امام علی معرفی می‌شوند، توزیع می‌شود. هدف از اجرای این طرح تنها توزیع اقلام خاص مورد نیاز نیازمندان نیست بلکه هر بسته حمایتی یا به اصطلاح کیسه، پیامی تحت عنوان اعتمادسازی به همراه دارد، این شروع فرایند مددکاری توسط جمعیت است و جغرافیای فقر که با شناسایی ها و شناخت ریشه های فقر صورت می گیرد، به مردم اطلاع رسانی می‌شود.
جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی (ع) سال ۱۳۷۸ با هدف کاهش معضلات و آسیب های اجتماعی تاسیس شد. این سازمان مردم نهاد دارای مجوز از وزارت کشور به شماره ثبت ۱۹۰۶۱ می باشد. همچنین جمعیت دارای مقام مشورتی در شورای امور اقتصادی-اجتماعی سارمان ملل می باشد.
نمایندگی جمعیت در استان مازندران در سال ۱۳۹۰ با شناسایی محلات راهبند، پشت آرامگاه، ترک‌محله، نوبنیاد ساری و قائم شهر آغاز به کار نمود و فعالیت‌های خود را به شهرهای آمل و بابل نیز گسترش داد. در ادامه‌ فعالیت‌ها، خانه ایرانی ساری در راستای حمایت از کودکان محروم شهر ساری در سال ۱۳۹۲ تاسیس گردید.
این خانه در طول هفته به آموزش نزدیک به بیش از ۱۰۰ کودک و فعالیت‌های کارآفرینی و توانمندسازی ویژه زنان سرپرست خانوار اقدام می‌کند. کودکان ضمن بهره‌مندی از خدمات آموزش تحصیلی در این خانه از خدمات دیگری همچون تغذیه رایگان و خدمات هنری، ورزشی، حقوقی، مددکاری، پزشکی و روانشناسی استفاده می‌کنند.