همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی،استانی و محلی در راستای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در استان مازندران

همایش هم‌اندیشی ثبت جنگل‌های هیرکانی ایران با حضور معاون میراث فرهنگی کشور در مازندران برگزار شد.

در جنگل هیرکانی اغلب با درختان پهن برگ است که تا ارتفاع ۱۸۰۰ متری گسترش دارند و پس از آن تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری، درختان سوزنی برگ ظاهر می‌شوند. بالاتر از آن شرایط رویش گونه‌های درختی محدود و پوشش گیاهی به چمنزار تبدیل می‌شود که در بهار و تابستان سبز می‌شوند.

در جهت غرب به شرق نیز تغییر گونه‌های درختی و تراکم جنگل محسوس است. در گذشته جنگل متراکم تر بوده و گسترش شمالی بیشتری داشته است. مهم‌ترین گونه های جنگلی این استان عبارتند از مازو، ممرز، آزاد، انجیری، توسکا، زبان گنجشک، شاه بلوط، شمشاد، افرا، نمدار، نارون و راش است.

ایران با قرار داشتن در کمربند خشک زمین از مناطق کم برخوردار از نعمت جنگل به شمار می رود اما با توجه به یافته‌های محققان جنگل شمال ایران در  شمار جنگل‌های هیرکانی اروپا است و ذخیره گاه استراتژیک زنجیره‌های اکوسیستم‌های منطقه محسوب می‌شود.

معاون میراث فرهنگی کشور امروز در همایش هم‌اندیشی و هم‌افزایی مدیران ملی، استانی و محلی در راستای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی گفت: این همایش به دلیل ایجاد زمینه درست ارزیابی جنگل هیرکانی با حضور استان‌های مازندران، گلستان  وگیلان و با همکاری محیط زیست، سازمان جنگل و مراتع و میراث فرهنگی برگزار شد.

تلاش برای احیای جنگل‌های هیرکانی

محمدحسن طالبیان افزود: جنگل هیرکانی با بیش از دو میلیون هکتار میراث فرهنگی ارزشمند است که چند سالی درگیر موضوع هیرکان هستیم تا جریان حفاظت در سطح ملی اتفاق بیفتد و مقدماتی را آماده کنیم و به طور یکپارچه جوانب مختلف را عایت کنیم تا در مرحله ارزیابی و سنجش موفق باشیم و اگر موفق شویم دومین اثر پس از کویر لوت می‌شود که امیدواریم در جریان پرونده قرار گیریم و سربلند از این ارزیابی بیرون بیاییم.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تاکنون ۲۳ اثر طبیعت‌گردی ایران ثبت جهانی شد و با ثبت این اثر طبیعی بیست و چهارمین اثر نیز ثبت می‌شود و زمینه برای گسترش اکوتوریسم و توریسم فرهنگی فراهم می‌شود که مهرماه ارزیابی صورت گرفته و تیرماه۹۸ در آدربایجان مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه ثبت این اثر جایگاه ایران را در جهان نشان می‌دهد، بیان کرد: ۳۴۰ گونه منحصربه فرد در این منطقه حفظ می‌شود که به پایگاه‌ها کمک می‌شود تا به معرفی بهتر منجر که یک گروه آلمانی نیز به ما کمک کردند.

مدیر پروژه تدوین پرونده جنگل هیرکانی در زمینه ویژگی و ارزش‌های ثبت جهانی سایت‌های پیشنهادی جنگل هیرکانی در میراث جهانی یونسکو گفت: جنگل هیرکانی نگین سبز در محاصره بیابان‌های خشک و نیمه خشک واقع شدو در ایران با پوشش کم جنگل و بارندگی یک سوم میانگین جهانی است.

سید محمد حسینی افزود: تمرکز حفاظت شده در شمال کشور بوده که اهمیت را افزایش می‌دهد و دارای درختان دیرزیستی که سه هزار سال قدمت دارد یعنی در این مدت سیر تحول را حفظ و در شرایط جوی مقاومت کردندکه دارای واحد ژن‌های ارزشمند است باید این ژن‌ها حفظ شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از گونه‌ها دردنیا از بین رفتند و تنها درمحدوده هیرکانی باقی ماندند ادامه داد: در زمینه دیگر اهمیت هیرکانی نقاط و کانون داغ تنوع زیستی در دنیا و کریدور مهم در مهاجرت پرندگان است و با توجه به اینکه پدیده گرمای جهانی را دنیا احساس می‌کند جنگل هیرکانی یک گنجینه برای دنیاست سازگاری با تغییرات محیطی زیستگاه و رویش گونه‌های انحصاری است.

حسینی گفت: از نظر ارزش‌‍‌های جهانی منحصر به فرد است و پلنگ نیز در این جنگلها زندگی می‌کند و مناطق چهارگانه و پارک‌های جنگلی محفوظ ماندند اما اطراف آن ویلا و ساخت ساز شد.

وی افزود: ردیف بودجه مستقل ملی از دیگر ویژگی ۲۴۰ هزار هکتار برای ثبت جهانی جنگل هیرکانی در نظر گرفته شد.

مدیر پرورژه تدوین پرونده و جنگل هیرکانی گفت: در صورت ثبت جنگل هیرکانی، این اثر ردیف دیوار چین، تاج محل، اهرام ثلاثه مصر صخره مرجانی استرالیا و آثار ثبتی ما در این ردیف قرار می‌گیرد.

فرزانه مدیرکل میراث، فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز گفت: قله دماوند بام ایران است و چشمه باداب سورت اثر طبیعی بی‌نظیر است که انتظار داریم این دو اثر علاوه بر ثبت ملی ثبت جهانی شود.