مراسم وداع  و تشییع و خاکسپاری استاد “آقاجان فیوج زاده ” نوازنده برجسته سرنای مازندران در ساری

پیکر استاد آقاجان فیوج زاده پیشکسوت سرنانواز مازندران با حضور دوستداران هنر موسیقی و فرهنگ استان تشییع شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در مراسم وداع با هنرمند مرحوم آقاجان فیوج زاده در سالن ارشاد ساری برگزار شد حضور یافت.

استاد فیوج زاده از سالها تحمل بیماری در بعدازظهر روز دوشنبه ۲۱ خرداد درگذشت.

مرحوم آقاجان فیوج زاده متولد ۶ تیرماه ۱۳۱۲ روستای تنگه لته ساری و از خانواده‌ای مهاجر است و سالها در ساری زندگی می کرد.

مرحوم فیوج زاده در نوجوانی با لله‌وا آشنا می‌شود ولی سرنا را بعدها بعنوان ساز اصلی انتخاب می کند و نزد استادانی نظیرکربلایی علی جان و محمد قلی شاگردی می کند و تمام تکنیک‌ها و مقام‌های ویژه سرنا را می‌آموزد و بر اساس تکرار و تمرین و تحقیق راوی متفاوتی از مقام‌های ویژه سرنا می شود.

مرحوم فیوج زاده در نوازندگی ضرب و دسرکوتن نیز چیره دست بود.برادر بزرگش مصطفی علیزاده فیوج زاده که همچنان در قید حیات است نوازنده ی چیره دست ساز کمانچه و دسرکوتن است که از وی اثری به همت فرهنگخانه تحت عنوان کمانچه‌ی مازندران منتشر شد.

مصطفی علیزاده علیرغم اینکه هم اکنون روشن دل است و ۹۵ سال سن دارد ولی ساز را خوش می نوازد. علی و محسن علیزاده در مکتب وی آموزش دیده و سالها به همراه عمو به اجرای برنامه‌های سرنا و دسرکوتن پرداختند و هم اکنون از راویان برجسته تکنیک‌های دسرکوتن هستند.زنده یاد فیوج زاده در جشنواره های معتبر فجر و کشوری و استانی نیز به اجرای برنامه پرداخت و شایسته لوح سپاس و تقدیر و مقام شد.

تکنیک‌های ویژه نوازندگی استاد فیوج زاده به همت زنده یاد استاد احمد محسن پور در کاستی تحت عنوان سرنای مازندران ضبط و منتشر شد از مرحوم آقاجان فیوج زاده بارها تجلیل شد و بار آخر در اولین جشنواره موسیقی لیلم با آنکه به شدت بیمار بود در سالن هلال احمر ساری مورد تجلیل قرار گرفت.