اکران فیلم‌های بخش مسابقه امروز سه‌شنبه با روی پرده رفتن 2 فیلم در سینما سپهر ساری برای مازندرانی‌ها آغاز شد.

سینما سپهر مازندران از امروز تا ۲۱ بهمن به مناسبت اکران فیلم‌های سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر روزهای شلوغ و پر رفت و آمدی خواهد داشت که این رفت‌وآمدها از صبح امروز با حضور صدها تن از دانش‌آموزان مازندرانی برای تماشای فیلم سینمایی «قطار آن شب» ساخته حمیدرضا قطبی آغاز شد و عصر امروز نیز با حضور سینمادوستان برای تماشای ۲ فیلم از بخش سودای سیمرغ ادامه می‌یابد.

«قطار آن شب» فیلمی به نویسندگی بهروز رشاد و حمیدرضا قطبی است که پارسال تولید شده و امسال برای اکران در بخش سیمرغ و پروانه‌ها انتخاب شد. افشین هاشمی، سیامک صفری، مریم بوبانی، بهناز نادری، بهرام شاکری و آیلین رشیدیان برخی از هنرپیشگان این اثر سینمایی ژانر کودک و نوجوان هستند که در آن قصه کودکی به نام «بنفشه» از مواجهه‌اش با یک خانم معلم در سفری با قطار را روایت می‌کند. معلمی که دختر را یاد مادر درگذشته‌اش می‌اندازد و به قهرمان و شخصیت اصلی داستان تبدیل می‌شود. این فیلم در چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان نیز اکران شده بود و با استقبال مخاطبان مواجه شد.

اکران فیلم‌های بخش سودای سیمرغ و نگاه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر از ساعت ۱۶ عصر امروز با روی پرده رفتن فیلم «پوست» به کارگردانی مشترک بهرام ارک و بهمن ارک در سینما سپهر ساری آغاز شد، فیلمی که از آن به عنوان نخستین فیلم حرفه‌ای ترکی سینمای ایران یاد می‌شود و اولین اثر بلند سینمایی برادران ارک نیز محسوب می شود. بهمن و برهام ارک ۲ سال پیش با فیلم کوتاه «حیوان» توانستند توجه جامعه سینما را به خود جلب کنند و سیمرغ بلورین جشنواره فجر در بخش فیلم کوتاه و جایزه سینه‌فونداسیون جشنواره کن را به دست بیاورند و حالا با فیلم «پوست» قصد دارند یک بار دیگر در سینمای ایران بدرخشند.

این فیلم که در روستاهای باویل و میلان شهرستان اسکو تصویربرداری شده، ماجرای خانواده‌ای متشکل از یک مادر و پسر را روایت می‌کند که زندگی‌شان با مشکلاتی مواجه می‌شود. محور و موضوع اصلی داستان عشق، جادو و خرافه‌گرایی است.

«پوست» امروز ابتدا از ساعت ۱۶ در سینما سپهر روی پرده رفت و در سومین اکران امروز فیلم‌های فجر در همین سینما در ساعت ۲۱ تکرار شد.

دومین فیلمی که امروز در سینما سپهر روی پرده رفت «شنای پروانه» ساخته محمد کارت است که به تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی کارگردان و فیلمنامه‌نویس مطرح کشور تولید شده است.

«شنای پروانه» امسال در بخش نگاه نو سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد و با بازی امیر آقایی، جواد عزتی، طناز طباطبایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، نیره فراهانی، مه‌لقا باقری، علیرضا داوودنزاد، ایمان صفا، مهدی حسینی‌نیا، نادر شهسواری و آبان عسگری تولید شد.

کارگردان «شنای پروانه» پیش از این اثر با مستند «خون‌مردگی» که از مناطق پایین‌شهر تهران ساخته بود نشان داد که دغدغه‌های اجتماعی‌اش زیر پوست مناطق کمتر برخوردار شهرها بیشتر جریان دارد.

این فیلم از نخستین روز جشنواره تا کنون از نگاه تماشاگران بین ۱۰ فیلم برتر جشنواره قرار گرفته و با توجه به محتوای خاص اجتماعی و جنجالی‌اش پیش‌بینی می‌شود استقبال از آن بیشتر شود. تجربه دوره‌های گذشته در استقبال از فیلم‌های مشابهی مانند «مغزهای کوچک زنگ زده» اثر هومن سیدی یا «ابد و یک روز» اثر سعید روستایی نیز نشان می‌دهد که «شنای پروانه» با به تصویر کشیدن بخشی از زندگی یکی از گنده‌لات‌های جنوب شهر و آسیب‌های اجتماعی موجود در این مناطق ممکن است بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. بی‌واسطه‌تر بودن فیلم نسبت به آثار مشابه می‌تواند امتیاز کارت در بیشتر دیده شدن باشد.

«شنای پروانه» که تصویربرداری آن را سامان لطفیان فیلمبردار قائمشهری انجام داده، به دلیل تصاویر خشنی که دارد برای رده سنی زیر ۱۵ سال توصیه نشده و به عبارتی فیلم ۱۵+ است.

این فیلم از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در سینما سپهر ساری روی پرده رفت.

اکران فیلم های فجر سی و هشتم تا ۲۱ بهمن در ساری ادامه دارد و هر روز ۲ فیلم در سینما سپهر ساری طی ۳ سانس روی پرده می رود.

۱۳ فیلم از بخش سودای سیمرغ و نگاه نو سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در سینما سپهر ساری اکران می شود و ۵ فیلم نیز از بخش سیمرغ و پروانه ها در نوبت صبح برای دانش آموزان روی پرده می رود.

تماشای فیلم های نوبت صبح برای دانش آموزان با هماهنگی مدارس رایگان است و برای تماشای فیلم های عصر نیز بلیط اینترنتی در سایت www.iranconcert.com عرضه می شود.

 ۱۶ بهمن 
ساعت ۱۶ عصر فیلم تعارض به کارگردانی محمدرضا لطفی ، ساعت ۱۸.۳۰ عامه پسند- به کارگردانی سهیل بیرقی و ساعت ۲۱ شب نیز بار دیگر در سانس آخر فیلم تعارض به کارگردانی لطفی برای دوستداران این فیلم به نمایش گذشته خواهد شد.
۱۷ بهمن 
ساعت ۱۶ عصر خروج ابراهیم حاتمی کیا، ۱۶.۳۰ مردان در آب مطهر نوید محمودی
۱۸ بهمن
ساعت ۱۶ عصر خون شد( ۱۲+) به کارگردانی  مسعود کیمیایی،  ۱۸.۳۰ آبادان یازده ۶۰  به کارگردانی  مهرداد خوشبخت و ساعت ۲۱ در سانس آخر خون شد ،به کارگردانی مسعود کیمیایی اکران مجدد می شود.
۱۹ بهمن 
۱۶ عصر درخت گردو  به کارگردانی محمدحسین مهدویان  ،   ساعت  ۱۸.۳۰ عصر ابر بارانش گرفته مجید برزگر  ،          ساعت ۲۱ شب درخت گردو به کارگردانی محمدحسین مهدویان
۲۰ بهمن 
ساعت ۱۶ عصر عامه پسند  به کارگردانی  سهیل بیرقی           ساعت ۱۸.۳۰ بی صدا حلزون بهزنگ دزفولی زاده                   ساعت ۲۱ شب عامه سپند  بهکارگردانی سهیل بیرقی
۲۱ بهمن
ساعت ۱۴ سینما شهر قصه   کیوان علیمحمدی                       ساعت ۱۸.۳۰ پدران  سالم صلواتی                              ساعت ۲۱     سینما شهر قصه  کیوان علیمحمدی