طرح میراث ماندگار (درختکاری) در شهرستان قائمشهر با حضور فرماندار و مدیران دستگاه ها اجرایی شهرستان و ورزشکاران قائم‌شهر برگزار شد.

در این مراسم ۳۰۰ اصله نهال از گونه های شب خسب ، وِوِلی ، بلوط ، افرا ، گیلاس وحشی که از گونه های بومی جنگلهای هیرکانی هستند .
در ضمن طرح میراث ماندگار در سه فاز قرار به اجرا است .

فاز اول از روز ۲۹ دیماه مصادف با روز هوای پاک و در یک هفته در شهرستان اجرا میشود . فاز دوم از ۱۲ بهمن الی ۲۲ بهمن مصادف با ایام الله دهه فجر و در فاز سوم از ۱۵ اسفند الی ۲۵ اسفند مصادف با هفته درختکاری قرار به اجراست .

در این طرح ۱۱۰۰۰ اصله نهال در محدوده شهری و ۱۴۰۰۰ اصله در محدوده روستایی از ۲۴ گونه نهال های بومی جنگلهای هیرکانی از جمله گونه های :مَمرز . راش .زبان گنجشک(ون) . شب خسب . وِوِلی . بلوط . داغداغان . شمشاد . و . . . تحت عنوان طرح میراث ماندگار و تعداد ۲۰۰۰۰ اصله نهال از گونه صنعتی و زراعی مانند گونه های :صنوبر . توت . گلابی . نارنج تحت عنوان زراعت چوبکاشته می باشد .

در ضمن در راستای حفظ حقوق بیت المال به جهت هزینه تولید ، نگهداری و حمل نهالها در نهالستانهای سطح استان مانند لاجیم و . . . و خزانه ها تمامی نهالها کد گذاری و به نام نامی شهدا ، مدال آوران ورزشی ، نام آوران عرصه تولید ، افراد شاخص دستگاههای اجرایی و . . . نام گذاری خواهد شد .